Drága lett a svájci frank - átírnák a szerződést
A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium közölte az MTI-vel: vizsgálják, hogy a szerződéskötéskor fennállt körülmények alapvető megváltozására hivatkozva hogyan lehetne jogszabállyal átírni a bankokkal kötött szerződést. Ilyen - a szerződésmódosítást indokló - körülmény elsősorban az árfolyam-különbözet, hiszen nem róható fel az ügyfélnek, ha rajta kívül álló ok, például az árfolyam "elszaladása" miatt válik képtelenné tartozása fizetésére – írták válaszukban.
A KIM tájékoztatása szerint a jövő szerdai kormányülésen fogják tárgyalni a lehetséges megoldásokat, amelyek célja, hogy a gazdasági ésszerűség mentén minél több devizahitelesnek tudjon segítséget nyújtani a kabinet.
Visszamenőleg is belenyúlhatnak a szerződésbe
A KIM álláspontja szerint a hatályos Ptk. lehetővé teszi, hogy az Országgyűlés jogszabállyal módosítsa szerződések tartalmát. A jogalkotó ugyanis jogosult a fennálló és tartós szerződési jogviszonyokat módosítani, ha valamely körülmény szerződéskötés után beállt változása folytán a megállapodás változatlan tartalmú fenntartása valamelyik fél lényeges jogos érdekét sérti – magyarázták, hozzátéve: a beavatkozás feltétele, hogy "a körülményváltozás túlmegy a normális változás kockázatán, és nem volt ésszerűen előre látható, továbbá, hogy a körülményváltozás társadalmi méretű legyen, vagyis a szerződések nagy tömegét érintse".
Vad találgatások a piacon - bármit el tudnak képzelni
Szerdán a pedagógusokról is dönthetnekA jövő heti kormányülésen tárgyalja meg a kormány a pedagógusok béremelésével kapcsolatos előterjesztést - ebből kiderül, hogy a kormány visszalépett az eredeti elképzelésektől és a köznevelésügyi törvényben meghatározott bértáblától. Részletek >> |
Az Origo hírportál értesülései szerint "az árfolyam-különbözet megosztása vagy akár teljes elengedése" is szóba kerülhet azok között a megoldások között, amelyeket a devizahitelesek további megsegítése érdekében dolgozna ki a kormány a közeljövőben. A könnyítésre az Origo szerint több változatot visz a KIM a július 24-i kormányülésre: elképzelhető, hogy valamilyen arányban megosztják a hitelösszeg árfolyamváltozásból adódó különbözetét.
Csütörtöki számában a Magyar Nemzet - amely szintén beszámolt arról, hogy jövő szerdán kerülhetnek a kormány elé a megoldási javaslatok - arról írt, hogy egy árfolyamgáthoz hasonló rögzített árfolyam bevezetésével, vagy az árfolyam-különbözetből adódó többletköltségek mérséklésével - esetleg teljes elengedésével - is segítheti a kormány a devizahiteleseket.
Török Bálint, a Buda-Cash senior elemzője a Privátbankárnak korábban elmondta: nagyon nem világos, mire készül a kabinet, vad találgatások vannak a piacon - ezek az elméleti forgatókönyvek azért tudnak megszületni, mert tényleg bármit el tud képzelni a piac. Az lenne a kívánatos, hogy minél hamarabb derüljön ki, mik a kormány szándékai - milyen körön szeretnének segíteni, milyen mértékben, ennek a terheit hogy szeretnék szétosztani - mondta a szakember.
A Bankszövetséggel is egyeztetnek
Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter szerdai sajtótájékoztatóján újságírói kérdésre válaszolva azt mondta: a Magyar Bankszövetséggel folyamatos az egyeztetés, és a tárgyalások érintik a devizaalapú jelzáloghitellel rendelkezők körét is.
A devizahitelesek szerződéseinek módosításáról kedden beszélt Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes, közigazgatási és igazságügyi miniszter a Hír TV-ben. Mint mondta, a kormányzat keresi a megoldást arra, hogyan lehet jogszabállyal módosítani a devizahitelesek szerződésein.
A miniszter bejelentés óta az OTP árfolyama folyamatosan esik a Budapesti Értéktőzsdén.
Az OTP részvények árfolyama az elmúlt napokban Friss árfolyamok >> |