Fotó: EPA/Stringer |
Kína Londonban bocsát ki először hazai valutában, vagyis renminbiben denominált, külföldön forgalmazott szuverén adósságot.
A Financial Times online kiadása a kibocsátás előkészületeit ismerő banki forrásokat idézve szerdán azt írta, hogy Peking a londoni City pénzügyi központját választotta a külföldi renminbi-adósságpiac kiépítésének helyszínéül. Jinny Yan, a Standard Chartered Bank londoni közgazdásza a gazdasági napilapnak úgy vélekedett: az indító tranzakció célja mindenekelőtt nem a pénzszerzés, hanem az első külföldi renminbi-adósságpiac megteremtése.
Egy újabb mérföldkő
Kína szeretné a renminbit nemzetközi valutává tenni, és elérni, hogy a renminbi ne csupán fizető-, hanem befektetési eszköz is legyen, ami lehetővé tenné a kínai kormánynak és a vállalatoknak az akadálytalan hozzáférést a külföldi tőkepiacokhoz - írja a Financial Times.
A lap szerint az első londoni renminbi-kötvénykibocsátás részletei még vázlatosak, de a megszólaltatott illetékesek néhány milliárd renminbi értékű jegybanki kötvényt valószínűsítettek bevezető mozzanatként. A piac előkészítése után megjelenhetnek Londonban az első, külföldön forgalmazott kínai renminbi-kincstárjegyek is.
A programot a Financial Times szerint valószínűleg Hszi Csin-ping kínai elnök jövő héten esedékes hivatalos londoni látogatásán jelentik be. A brit kormány az utóbbi időszakban széleskörű befektetésvonzó diplomáciai-pénzügyi offenzívát indított Kínában.
Angliának a kínai szupervasút kell
George Osborne brit pénzügyminiszter, aki a múlt hónap végén Kínában járt, kínai beruházókat kért fel arra, hogy induljanak a tervezett szupergyors angliai vasúthálózat beruházási pályázatain. Osborne Pekingben hirdette meg hivatalosan a pályáztatási folyamatot, arra biztatva a kínai vállalatokat, hogy pályázzanak a programhoz kapcsolódó hét, összesen 11,8 milliárd font (ötezer milliárd forint) értékű beruházási szerződésre.