A KBC Securities olyan tőzsdei ügyleteket kötött, amelyek a tőkepiaci törvény (Tpt.) értelmében tiltott piacbefolyásolásnak minősülnek. A fióktelep ugyanis egy konkrét tőzsdei termékre vonatkozóan, döntően valós befektetői szándék nélkül – helytelenül kialakított automatizmusok által – jelentős nagyságrendű eladási megbízásokat rögzített, amelyek alkalmasak voltak arra, hogy azérintett termék kínálati viszonyairól félrevezető jelzéseket közvetítsenek a piaci szereplők felé. Nem sokkal később ugyanerre a termékre vonatkozóan küldött vételi megbízások miatt az adott pénzügyi eszköz árfolyama mesterséges módon, a piac félrevezetésére alkalmas szinten rögzült.
A szándékolatlan megbízások hátterében a társaság automatizált rendszereinek lassulása állt, amelyet a Brexit miatt a szavazás másnapján világszerte megnövekvő tőzsdei tranzakciók okoztak.
A Tpt. szerint piacbefolyásolásnak minősül (többek között) minden olyan megbízásadás, illetve ügyletkötés, amely szándéktól függetlenül félrevezető jelzést adhat a pénzügyi eszköz keresleti-kínálati viszonyairól, továbbá amely az eszköz árfolyamát mesterséges vagy rendellenes szinten rögzíti – mondja az MNB.
A piacbefolyásolás tilalmára vonatkozó jogszabályi rendelkezések megsértése miatt ezért az MNB 8 millió forint piacfelügyeleti bírságot szabott ki a KBC Securities-re. A jogkövetkezmény megállapításánál a jegybank elsődlegesen azt értékelte, hogy a piacbefolyásolás különös súlyú a tőkepiac biztonságos és zavartalan működése, valamint annak tisztasága szempontjából. A bírságösszeg meghatározása során súlyosító körülménynek számított, hogy a fióktelepszéles körben ismert, professzionális piaci szereplő. Enyhítő körülmény volt ugyanakkor, hogy a KBC Securities az eljárás során együttműködő magatartást tanúsított és kártalanította a piacbefolyásolással érintett befektetőit, valamint intézkedett az informatikai anomália megszüntetéséről.