1p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Míg a végtörlesztés esetében szabályozták, hogy csak a rögzített árfolyam alatt hitelt felvevők élhessenek a lehetőséggel, addig az árfolyamgát esetében erre (egyelőre legalábbis) nem tér ki külön a jogalkotó. Sem az első szabályozás, sem pedig az új rendszer nem szűkíti le az érintettek körét attól függően, hogy milyen árfolyamon vették fel a hitelüket. Az új szabályozás ebben az értelemben nyereséget jelenthet egyes hiteleseknek – bár az érintettek biztosan nem ebből fognak meggazdagodni.

Az árfolyamgátat módosító törvényjavaslat szerint a deviza alapú jelzáloghitel-adósok, valamint a deviza alapú lízingszerződéssel rendelkezők 2012 végéig kezdeményezhetik az árfolyamvédelmi-rendszerbe való belépést. Az árfolyamrögzítés 60 hónapig, de legfeljebb 2017. június 30-ig lesz biztosítva számukra. A módosító javaslat értelmében a pénzügyi intézmények a svájci frank esetében 180 forint/svájci frank, az euró esetén 250 forint/euró, a japán jen esetében pedig 2,5 forint/jen árfolyamot alkalmaznak a rögzített árfolyam időszakában.

Az új rendszer

Az árfolyamgát új rendszerét azon adósok vehetik majd igénybe, akiknek a fizetési késedelme nem haladja meg a 90 napot, nem állnak fizetéskönnyítő program hatálya alatt, vagy az ilyen jellegű programot az árfolyamgát alkalmazási időszakának kezdetére megszüntetik. További feltétel, hogy a fedezetként szolgáló lakóingatlan értéke a fedezetként való elfogadáskor nem haladta meg a 30 millió forintot, illetve pénzügyi lízingszerződés esetén a lízingszerződés megkötésekor a lakóingatlan vételára nem haladta meg a 30 millió forintot, és a lakóingatlannal kapcsolatban ne legyen végrehajtás folyamatban.

A szabályozás azonban minden bizonnyal változni fog: Rogán Antal nemrég benyújtott törvényjavaslatában kedvezményezve, hogy ne a lakás értékéhez, hanem a felvett hitel összegéhez kössék az árfolyamrögzítés lehetőségét, így az élhetne az árfolyamgáttal, aki 30 millió forintnál kevesebb hitelt vett fel. Részletek>>

A törvény módosításában azonban nincs arra vonatkozó kitétel, hogy az árfolyamgátat csak azok az adósok vehetik igénybe, akik esetében az árfolyam a kölcsön folyósításakor nem volt magasabb, mint maga az árfolyamgát. Ebben a vonatkozásban minden lakáshitelt felvevő élhet az árfolyamgát nyújtotta lehetőséggel, attól függetlenül, hogy milyen árfolyamon vette fel a hitelét.

Végtörlesztésnél szabályozták

A végtörlesztésnél nem élhetett minden adós a kormány adta lehetőséggel. A végtörlesztést svájci frank esetében 180 forintos, euró esetében 250 forintos, japán jen esetében 2 forintos árfolyamon vehették igénybe azok, akiknek az árfolyam a kölcsön folyósításakor nem volt magasabb a frank esetében 180 forintnál, az euró esetében 250 forintnál, a jen esetében 2 forintnál. Erre a kritériumra azért volt szükség, hogy akik ezen árfolyamok felett vették fel a hiteleket, ne tudjanak nyerészkedni, és így a bankok kárán ne tudjanak nyereséget elérni.

Az árfolyamgát esetében már az erről szóló első törvényben sem található ilyen, a végtörlesztés esetében alkalmazott kritérium, így minden egyes jelzáloghitellel rendelkező a kedvezményes árfolyamokon törleszthet egy bizonyos ideig, függetlenül attól, hogy mikor és milyen árfolyamon vett fel hitelt. Az árfolyamgát első rendelkezésében azonban a „nyerészkedésre” nem is lett volna lehetőségük a hiteleseknek, mivel a fix és a valós árfolyamon számolt törlesztőrészlet közötti különbség is a gyűjtőszámlájukon gyarapodott, így előbb vagy utóbb mindenképpen vissza kell fizetniük a hiteleiket, csupán csak 36 hónapra szóló könnyítést kaptak.

Nyerészkedni is lehetne?

Bonyolódott a helyzet azonban az árfolyamgát új, várhatóan április elsejétől hatályba lépő rendszerével, itt ugyanis már az állam és a bankok is beszálltak a terhek megosztásába. A módosítások szerint az új rendszerben a rögzített árfolyamon fizetett törlesztés és az aktuális árfolyamon fizetendő törlesztés különbözete két külön számlán kerül könyvelésre. Az egyiken a fix árfolyam feletti tőketörlesztés, a másikon a fix árfolyam feletti kamat gyűlik. Az utóbbi összeget 50-50 százalékban az állam és a bankok vállalják magukra.

Így az új rendszerben származhat némi előnye azoknak az adósoknak, akik a 180 forint feletti árfolyamon vették fel hitelüket és részt vesznek az árfolyamgátban, mivel az állam és a bankok átvállalják a fix árfolyam feletti kamattartozást. Ez azonban még így is csak a veszteségeiket mérsékli, komoly nyereséget nem okoz az adósok számára, hiszen ők is csak a kamattartozás egy részétől tudnak megszabadulni, a tőketartozásukra az aktuális és a rögzített árfolyamok közötti különbség ugyanúgy gyűlik majd a gyűjtőszámlájukon és előbb vagy utóbb vissza kell fizetniük.

Ugyanakkor igaz az is, hogy az árfolyamgát 60 hónapos lefutása alatt 300-450 ezer érintett támogatása 103-154 milliárdot vihet el a költségvetésből, aki pedig egyébként is gyengébb forintnál (azaz például 180-nál magasabb CHF-árfolyamon) adósodott el, annak relatíve kevésbé emelkedett a törlesztőrészlete a frankárfolyam elszállásával, ahogy az igényelt forintösszeg megszerzéséhez is kevesebb svájci frankra kellett leszerződnie a bankkal – az ő támogatásuk kevésbé indokoltnak tűnik.

A közszolgák is jól járnak

Az árfolyamgát új rendszerével azonban nem csak azok a hitelesek járnak jobban, akik a rögzített árfolyamszint felett vették fel hitelüket, de a közalkalmazottak is jelentős támogatásokat kapnak. Számukra az állam plusz kedvezményeket biztosít az árfolyamgát rendszerén belül. Azoknak a közalkalmazottaknak, akik deviza alapú, jelzálog fedezetű hitelt vettek fel, a bankjuknál kezdeményezték a végtörlesztést 2011. december 30-ig, és ezt bejelentették munkáltatójuknak, de mégsem tudtak élni a kedvezményes   végtörlesztés lehetőségével , a bankok soron kívül bírálják el kérelmüket. Az államtól egyszeri vissza nem térítendő támogatást kapnak, valamint a gyermekszámtól függően kamattámogatást is kapnak a tőke-gyűjtőszámlán lévő kamathoz. Részletek>>



A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Garantiqa.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Nagy Márton döntött egy kulcspozícióról
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 11:01
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter az Államadósság Kezelő Központ alapítói joggyakorlójaként 2025 februárjától Hoffmann Mihályt nevezi ki a társaság vezetői feladatainak ellátására.
Pénzügyi szektor Mi lehet az inflációkövető állampapírok alternatívája?
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 08:25
Átrendeződés várható a magyar befektetési piacon.
Pénzügyi szektor Minden magyar büszke lehet a forintra, nem szégyen kikapni az erősebbtől
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 07:24
Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggel az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Pénzügyi szektor Vérengzés jön a bankszektorban – 200 ezer munkahely szűnhet meg nyomtalanul
Privátbankár.hu | 2025. január 9. 10:28
A mesterséges intelligencia terjedése komoly hatásokat hoz magával.
Pénzügyi szektor Az MNB odasózott az OTP-nek és az MBH-nak
Privátbankár.hu | 2025. január 7. 10:56
Az MNB összesen több mint 43 millió forint bírságot szabott ki az MBH Bankra és az OTP Bankra, mivel azok nem teljesítették maradéktalanul a felügyelet korábbi határozataiban előírt kötelezéseket a pénzmosás- és terrorizmusfinanszírozás-megelőzés terén feltárt hiányosságok orvoslására. Az OTP Bank egyebek közt nem megfelelően végezte el az előírt visszamenőleges szűréseket, az MBH Bank belső szabályzatai pedig továbbra is hiányosak.
Pénzügyi szektor Már folyósította is az első munkáshitelt egy hazai bank
Privátbankár.hu | 2025. január 3. 16:31
Az év első munkanapján több tucatnyian tájékozódtak és adták be igényüket a munkáshitelre az OTP Bank fiókjaiban. A hitelintézet az első hitelbírálatokat lefolytatta, és már folyósította is az első támogatott konstrukciót.
Pénzügyi szektor Lengyelországban gyorsuló idei inflációval számolnak
Privátbankár.hu | 2025. január 2. 14:48
A lengyel jegybank elemzők körében végzett legfrissebb felmérése szerint idén gyorsul a fogyasztói áremelkedés tavalyhoz képest, majd jövőre visszalassul a 2024. évi szintre.
Pénzügyi szektor Sok volt a hiba – lecsapott és büntetett az MNB
Privátbankár.hu | 2024. december 31. 10:22
Az MNB csoportszintű átfogó vizsgálata nyomán összesen 63 millió forint bírságot szabott ki a MagNet Bankra és a MagNet Faktorra.
Pénzügyi szektor Ismeretlenek megint alaposan megfinanszírozták az Orbán-kormányt
Privátbankár.hu | 2024. december 30. 12:25
Hozamemelkedés mellett értékesített 3 hónapos diszkont kincstárjegyet hétfői aukcióján az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK).
Pénzügyi szektor Brutális hiteleket vettek fel a magyarok idén, itt vannak a számok
Privátbankár.hu | 2024. december 26. 08:57
Milyen vége lesz ennek?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG