Az új bankjegyek mellett a jelenlegi tízezresek is forgalomban maradnak, bevonásukról a jegybank később hoz döntést. A közlemény szerint a készpénzkezeléssel foglalkozó cégek felkészültek a megújított bankjegy érkezésére: a bankjegyfeldolgozó gépek már alkalmasak az új papírpénz elfogadására és megfelelő ütemben halad a bankjegy-befizető, illetve a parkoló- és menetjegy-értékesítő automaták átállítása is.
A megújított 10 ezer forintos bankjegy. Kép forrása: MNB |
A tévében is reklámozzák majd
A megújított tízezer forintosok zavartalan használata érdekében térítésmentes bankjegyismereti képzéseket szervez a készpénzzel hivatásszerűen foglalkozó kiskereskedelmi, hitelintézeti és postai pénztárosok részére a jegybank. A lakosság tájékoztatására pedig a közszolgálati és kereskedelmi tévécsatornák megjelenésének napjától folyamatosan sugározzák a megújított bankjegyről szóló tájékoztató kisfilmet.
Az MNB 2014 és 2018 között folyamatosan újítja meg a jelenlegi bankjegysorozat címleteit, ennek első eleme a megújított tízezer forintos, amely már 2014. szeptember 2-tól törvényes fizetőeszköz.
Miért kell lecserélni a bankjegyeinket? A viharos gyorsasággal fejlődő másolási technológia lépésre kényszeríti a bankjegyek gyártóit is. Ez azonban csak az egyik oka annak, hogy a jegybankok szinte folyamatosan dolgoznak az éppen forgalomban lévő bankjegyeik megújításán. Ez a megújulás hazánkban elsőként a tízezer forintost érinti, amely december elején bukkan majd fel tömegesen a forgalomban. Dr. Mádi László, a Magyar Nemzeti Bank készpénzlogisztikai igazgatója cikkében azt mutatta be, miért kell módosítani időről-időre a bankjegyeket >> |