4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Sehol sem esett akkorát a hitelezés a régióban, mint nálunk - a magyar bankok számára azonban kezd véget érni a hét szűk esztendő.

Levált a magyar bankszektor a régiós fősodorról – mondta Patai Mihály, a Bankszövetség elnöke az 54. Közgazdász-vándorgyűlésen Kecskeméten.

Hogy állunk most?

A magyar gazdaság az egy főre eső GDP tekintetében komoly lemaradásban van mind uniós, mind regionális összehasonlításban. Bár a magyar gazdaság teljesítménye erősödött az elmúlt években, a felzárkózás üteme mégis lassú.

Az államadósság szintje továbbra is magas, bár igaz, hogy a magyar gazdaság sérülékenysége jelentősen csökkent az elmúlt években. Ez köszönhető annak, hogy az államadósság finanszírozásában erősödött a forint alapú kibocsátás szerepe és nőtt a belföldi befektetők aránya. A bankok kiszorítása a 3 hónapos jegybanki betétből tovább mérsékelheti a külföldi befektetők arányát – ez egyébként Patai Mihály szavai szerint váratlanul simán ment, nem hitte, hogy ilyen könnyen át lehet terelni a bankokat az állampapírpiacra.

Patai Mihály elmondta: a várakozások szerint a tartósan laza monetáris kondíciók fennmaradnak, a magyar alapkamat tartósan 0,9 százalék maradhat, 2016 vagy akár 2017 során is.

Ebben a környezetben a magyar bankszektor 5 év után végre elindult a növekedés és a profitabilitás irányába 2015-ben. 2016-ban ez a trend eddig erősödni látszik. A főbb szereplők 2016-os teljesítménye az alábbi charton jól látszik:

A magyar bankok és a régió

A Bankszövetség elnöke ezután a régiós piacon belül helyezte el a hazai bankrendszert. A külföldi tulajdon aránya nálunk jellemzően alacsonyabb, mint a térség többi országában – korábban beleillettünk a képbe, most már a magasabb hazai tulajdonaránynak köszönhetően kissé kilógunk.

Abban is különbözünk, hogy a válság hatására a magyar bankszektor zsugorodása nálunk erőteljesebb volt, mint a régió többi országában. Különösen a hitelállomány esett vissza nálunk a régiós átlagot jóval meghaladó mértékben – ez annak is köszönhető, hogy a válság begyűrűzésekor a GDP arányában épp nálunk volt a legmagasabb a hitelállomány.

A hitelezés mind a vállalatoknál, mind pedig a háztartások esetében visszaesett. A vállalati hitelezés különösen a régió többi országához képest gyenge, a beruházásokat kevésbé finanszírozzák hazai bankhitelből – egyrészt az uniós forrásokra, másrészt az olcsó külföldi hitelekre támaszkodnak a vállalatok. A lakosság esetében pedig a 2012-es végtörlesztés óta folyamatos az adósságleépítés, ebben 2016 fordulópontot hozhat, de a cseh vagy a szlovák szinttől továbbra is elmarad a magyar állomány.

Nem csak nálunk voltak devizahitelek

Patai Mihály ismét kiemelte:  a devizahitelezés elterjedése nem egy magyar jelenség, hanem szinte a teljes régiót érintő probléma volt – jó hír, hogy ez mostanra gyakorlatilag teljesen kiesett a rendszerből. Ez azért is fontos, mert a bankszektor jövedelmezősége azokban az országokban romlott a leginkább, amelyek a legsérülékenyebbek voltak 2008-ban a túlzott devizahitelezés miatt.

A régió több országában is bevezettek a bankokat terhelő adminisztratív intézkedéseket – ilyenek a különböző szanálási alapok vagy a banki különadók. A tranzakciós illeték azonban magyar sajátosság – ez csak a magyar bankokra illetve a magyar banki ügyfelekre kiszabott teher. Patai Mihály szerint a bankszektorra nehezedő terhek Magyarországon a legnagyobbak.

Miben különbözünk?

A magyar bankrendszer levált a régiós bankrendszer fősodráról – összegzett a Bankszövetség elnöke. A legnagyobb eltérések:

-          alacsonyabb a külföldi tulajdon aránya

-          magasabb az állami eredetű, állandó költség

-          nagyobb növekedési tér van a hitelezés előtt

-          hosszú távú profitabilitásra van kilátás.

Címkék: Pénzügyi szektor

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Kiderült, mire számít az Erste
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 10:25
A hitelállomány stagnálása mellett a betéteknél növekedést ért el az Erste Csoport. 
Pénzügyi szektor Huszonnégymilliárd forint osztalékot fizet az MBH Bank
Privátbankár.hu | 2024. április 29. 16:47
Rendkívül sikeresnek tartja első évét a társaság.
Pénzügyi szektor Hatalmas osztalékot fizet az OTP és nagy uniós felvásárlásra készül a bank
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 12:17
Vételi ajánlatot tettek az egyik uniós országban.
Pénzügyi szektor Elkerekedik a szeme, ha meglátja, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 07:25
Minimálisan gyengült a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggel a csütörtök kora esti jegyzésekhez képest a nemzetközi bankközi devizapiacon.
Pénzügyi szektor Az MNB szigorú szemével ráncba szedte a gyorskölcsönzőket
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 10:44
Hatékony, „puha" eszközök bevetésével az MNB két gyorskölcsönző intézmény több, aggályosnak ítélt általános szerződési feltételeit módosíttatta.
Pénzügyi szektor Hoppon maradnak Mészáros Lőrinc bankjának befektetői
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 12:57
Nem fizet osztalékot az MBH Jelzálogbank. De ez nem feltétlenül rossz hír.
Pénzügyi szektor Erste-ügyfél? Akkor figyeljen, fontos bejelentést tett a bankja
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 12:06
Megszűnik az Azonnali Könnyített Törlesztés szolgáltatás.
Pénzügyi szektor Amundi-közgyűlések futószalagon
Privátbankár.hu | 2024. április 15. 16:12
Tavaly több mint 10 ezer részvényesi közgyűlésen szavazott az Amundi vagyonkezelő.
Pénzügyi szektor Az MNB elmagyarázta, hogy mi történik az inflációval
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 11:45
Az infláció és a maginfláció is a jegybank márciusi Inflációs jelentése előrejelzési sávjának közepén alakult - állapította meg a Magyar Nemzeti Bank márciusi inflációs adatokhoz fűzött elemzése.
Pénzügyi szektor MNB: Fokozott befektetői kockázattal járhatnak a kriptoeszközök
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 09:58
A jegybank felkészül a kriptopiaci szereplők felügyelésére.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG