4p
Sehol sem esett akkorát a hitelezés a régióban, mint nálunk - a magyar bankok számára azonban kezd véget érni a hét szűk esztendő.

Levált a magyar bankszektor a régiós fősodorról – mondta Patai Mihály, a Bankszövetség elnöke az 54. Közgazdász-vándorgyűlésen Kecskeméten.

Hogy állunk most?

A magyar gazdaság az egy főre eső GDP tekintetében komoly lemaradásban van mind uniós, mind regionális összehasonlításban. Bár a magyar gazdaság teljesítménye erősödött az elmúlt években, a felzárkózás üteme mégis lassú.

Az államadósság szintje továbbra is magas, bár igaz, hogy a magyar gazdaság sérülékenysége jelentősen csökkent az elmúlt években. Ez köszönhető annak, hogy az államadósság finanszírozásában erősödött a forint alapú kibocsátás szerepe és nőtt a belföldi befektetők aránya. A bankok kiszorítása a 3 hónapos jegybanki betétből tovább mérsékelheti a külföldi befektetők arányát – ez egyébként Patai Mihály szavai szerint váratlanul simán ment, nem hitte, hogy ilyen könnyen át lehet terelni a bankokat az állampapírpiacra.

Patai Mihály elmondta: a várakozások szerint a tartósan laza monetáris kondíciók fennmaradnak, a magyar alapkamat tartósan 0,9 százalék maradhat, 2016 vagy akár 2017 során is.

Ebben a környezetben a magyar bankszektor 5 év után végre elindult a növekedés és a profitabilitás irányába 2015-ben. 2016-ban ez a trend eddig erősödni látszik. A főbb szereplők 2016-os teljesítménye az alábbi charton jól látszik:

A magyar bankok és a régió

A Bankszövetség elnöke ezután a régiós piacon belül helyezte el a hazai bankrendszert. A külföldi tulajdon aránya nálunk jellemzően alacsonyabb, mint a térség többi országában – korábban beleillettünk a képbe, most már a magasabb hazai tulajdonaránynak köszönhetően kissé kilógunk.

Abban is különbözünk, hogy a válság hatására a magyar bankszektor zsugorodása nálunk erőteljesebb volt, mint a régió többi országában. Különösen a hitelállomány esett vissza nálunk a régiós átlagot jóval meghaladó mértékben – ez annak is köszönhető, hogy a válság begyűrűzésekor a GDP arányában épp nálunk volt a legmagasabb a hitelállomány.

A hitelezés mind a vállalatoknál, mind pedig a háztartások esetében visszaesett. A vállalati hitelezés különösen a régió többi országához képest gyenge, a beruházásokat kevésbé finanszírozzák hazai bankhitelből – egyrészt az uniós forrásokra, másrészt az olcsó külföldi hitelekre támaszkodnak a vállalatok. A lakosság esetében pedig a 2012-es végtörlesztés óta folyamatos az adósságleépítés, ebben 2016 fordulópontot hozhat, de a cseh vagy a szlovák szinttől továbbra is elmarad a magyar állomány.

Nem csak nálunk voltak devizahitelek

Patai Mihály ismét kiemelte:  a devizahitelezés elterjedése nem egy magyar jelenség, hanem szinte a teljes régiót érintő probléma volt – jó hír, hogy ez mostanra gyakorlatilag teljesen kiesett a rendszerből. Ez azért is fontos, mert a bankszektor jövedelmezősége azokban az országokban romlott a leginkább, amelyek a legsérülékenyebbek voltak 2008-ban a túlzott devizahitelezés miatt.

A régió több országában is bevezettek a bankokat terhelő adminisztratív intézkedéseket – ilyenek a különböző szanálási alapok vagy a banki különadók. A tranzakciós illeték azonban magyar sajátosság – ez csak a magyar bankokra illetve a magyar banki ügyfelekre kiszabott teher. Patai Mihály szerint a bankszektorra nehezedő terhek Magyarországon a legnagyobbak.

Miben különbözünk?

A magyar bankrendszer levált a régiós bankrendszer fősodráról – összegzett a Bankszövetség elnöke. A legnagyobb eltérések:

-          alacsonyabb a külföldi tulajdon aránya

-          magasabb az állami eredetű, állandó költség

-          nagyobb növekedési tér van a hitelezés előtt

-          hosszú távú profitabilitásra van kilátás.

Címkék: Pénzügyi szektor
A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Garantiqa.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Összeolvadással zárul az év a nyugdíjpénztáraknál – itt a bejelentés
Privátbankár.hu | 2024. december 18. 16:40
Az Aranykor Önkéntes Nyugdíjpénztárba olvad a Postás Önkéntes Nyugdíjpénztár az év utolsó napján.
Pénzügyi szektor Valakik már megint adtak 10 milliárd forintot az Orbán-kormánynak
Privátbankár.hu | 2024. december 18. 12:05
Hozamcsökkenés mellett értékesített 6 hónapos diszkont kincstárjegyet szerdai aukcióján az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK).
Pénzügyi szektor Olyan bizonytalan a forint, mint egy első választó a szavazófülke magányában
Privátbankár.hu | 2024. december 18. 07:29
Vegyesen alakult, kevéssé változott a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben szerda reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Pénzügyi szektor A 400 fölötti forint alaposan megmozgatta a magyarok befektetéseit
Privátbankár.hu | 2024. december 14. 09:26
Az értékpapírok közül újra a befektetési alapok voltak a kisbefektetők nagy kedvencei, miközben állampapírok iránti kereslet megcsappant októberben – derül ki a Bank360.hu elemzéséből.
Pénzügyi szektor Magyar bankokról mondtak véleményt
Privátbankár.hu | 2024. december 12. 19:31
Pénzintézetek osztályzati kilátásait javította stabilra a Fitch Ratings.
Pénzügyi szektor Fontos hír jött Londonból – mit jelent ez a magyar bankoknak?
Privátbankár.hu | 2024. december 5. 13:52
A Moody’s hitelminősítő csütörtökön módosította több magyar bank besorolását és kilátásait.
Pénzügyi szektor Döntöttek: az európai uniós országok megoszthatják egymással ügyféladataikat
Privátbankár.hu | 2024. december 4. 15:58
Az Európai Unió Tanácsa szerdán bejelentette, hogy megállapodásra jutott a pénzügyi adatokhoz való hozzáféréssel (FIDA) kapcsolatban javasolt keretrendszerről, amelynek célja, hogy a pénzügyi intézmények hozzáférjenek egymás ügyféladataihoz.
Pénzügyi szektor Valakik újra alaposan megfinanszírozták az Orbán-kormányt
Privátbankár.hu | 2024. december 4. 13:00
Hozamemelkedés mellett értékesített 6 hónapos diszkont kincstárjegyet keddi aukcióján az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK).
Pénzügyi szektor Nem káprázik a szeme, tényleg ilyen gyenge a forint
Privátbankár.hu | 2024. december 4. 07:47
Vegyesen alakult, kevéssé változott szerda reggelre a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Pénzügyi szektor Eldőlt, marad a tető a kamatok felett
Privátbankár.hu | 2024. december 3. 08:02
Meghosszabbította a kormány a kamatstopot. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG