4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ha röviden szeretnénk összefoglalni, mindenki mást. Az OTP kész bíróságra menni, a K&H félretesz, az Erste profitfigyelmeztetést ad ki. A többi nagyobb bankról egyelőre nincs hír. Az egyik nemzetközi hitelminősítő mindenesetre jelezte: sorra várhatók a további profitfigyelmeztetések.

Ismét alaposan a zsebükbe nyúlhatnak a magyarországi bankok külföldi anyabankjai, ha meg akarnak felelni a szabályoknak, és a hitelezést is folytatni szeretnék Magyarországon – figyelmeztet az egyik nemzetközi hitelminősítő. A devizahitelesek mentése miatt elbukott tőkét ugyanis valahonnan valakinek pótolni kell. A bankok lényegében a törvény elfogadása után néhány órával számolni kezdtek, mennyibe kerül nekik az adósmentés. Röviden: sokba.

Az OTP bíróságra menne

Hogy mégis mennyibe? Az OTP-nek  csak az árfolyamréssel kapcsolatos visszatérítési kötelezettsége valószínűleg eléri a 27 milliárd forintot. Az egyoldalú szerződésmódosítás miatti perek a devizaalapú hiteleknél nagyjából 90 milliárd forintot, a forint jelzáloghiteleknél és a fogyasztási hiteleknél pedig további 20-30 milliárd forintot jelenthetnek. Ez összesen 147 milliárd forint, elméletileg ennyi lehet a maximum. Azért elméletileg, mert, ha a bank él perindítási jogával és bírósághoz fordul, csökkenhet a veszteség.

Márpedig az OTP komolyan fontolgatja, hogy bírósághoz fordul. Vitatja, hogy indokolatlan lett volna az árfolyamrés alkalmazása, és azt is állítja, hogy az egyoldalú szerződésmódosításokra vonatkozó rendelkezései a mindenkor hatályos törvényeknek megfeleltek.

A K&H számol és félretesz

A belga KBC Csoport magyarországi bankja, a K&H az OTP-nél is sötétebben látja a saját helyzetét: 162 millió eurót különített el céltartalékként a devizahiteles csomag miatt. És ez még nem minden: további 70 millió euróval számol attól függően, végül pontosan milyen szabályok szerint kell elszámolnia az ügyfelekkel.

Az Erste figyelmzetet

Legmesszebb az Erste ment: még a múlt héten profit warningot jelentett be a devizahiteles csomag miatt. Azt is közölte, 1,7 milliárd euróról 2,4 milliárdra növeli a 2014-re várt kockázati költségeit, és úgy becsüli, hogy nagyjából 1,5 milliárd eurós lesz az idei konszolidált veszteség. És a devizahitelek forintosításával még nem is számolt a pénzintézet, kormányzati képviselők ezt az év végére ígérik.

Visszatérve a Fitchhez, a nemzetközi hitelminősítő szerint nem kizárt, hogy nemcsak az Erste, hanem a legnagyobb magyarországi bankok zöme, vagy ezek tulajdonosai egymás után adják ki profitfigyelmeztetéseiket.

Mit szól ehhez a Bankszövetség?

A Bankszövetség is kiadta a maga figyelmeztetését: méltánytalannak tartja az új törvényt. A Privátbankárhoz eljuttatott közlemény szerint "a szigorú felügyelet alatt álló bankokon olyan elveket követel meg több mint egy évtizedre visszamenően, amelyek eddig sem a jogalkotó, sem a felügyelő hatóság, sem a bíróságok nem dolgoztak ki, nem tettek ismertté.” A szövetség úgy folytatja, „a jogszabály visszamenőleg rendezi át a bankok és ügyfeleik között létrejött magánjogi szerződéseket, és felülírja az elévülés általánosan irányadó szabályát. Ez a gyakorlat sérti a jogbiztonságot, elbizonytalanítja a befektetőket".

Miről szavazott az Országgyűlés?

A törvény a Kúria jogegységi határozatával kapcsolatban született. Lényege:

  • Az árfolyamrés semmis, helyette a devizahitelek folyósításánál és törlesztésénél is az MNB hivatalos árfolyamát kellett volna használni.
  • Az egyoldalú szerződésmódosításokra lehetőséget adó szerződési feltételek semmisek, kivéve, ha tisztességességüket a bankok a következő néhány hónapban bíróságon bizonyítani tudják.
  • Mindez az összes lakossági devizahitelre és forinthitelre, valamint pénzügyi lízingszerződésre vonatkozik, kivéve a kedvezményesen végtörlesztőket és a Nemzeti Eszközkezelő által megsegített adósokat.
  • A 2004. május 1-je után kötött, még élő szerződések és az elmúlt 5 évben lezárt szerződések esetében a folyósításig minden jogszerűtlenül felszámított összeg visszajár. A helyzet rendezéséig tilos a bankoknak kamatot emelni, a végrehajtásokat és a pereket felfüggesztik.

A pontos elszámolásról és a devizahitelek forintosításáról szóló törvényjavaslat valószínűleg szeptemberben készül majd el.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Garantiqa.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Vérengzés jön a bankszektorban – 200 ezer munkahely szűnhet meg nyomtalanul
Privátbankár.hu | 2025. január 9. 10:28
A mesterséges intelligencia terjedése komoly hatásokat hoz magával.
Pénzügyi szektor Az MNB odasózott az OTP-nek és az MBH-nak
Privátbankár.hu | 2025. január 7. 10:56
Az MNB összesen több mint 43 millió forint bírságot szabott ki az MBH Bankra és az OTP Bankra, mivel azok nem teljesítették maradéktalanul a felügyelet korábbi határozataiban előírt kötelezéseket a pénzmosás- és terrorizmusfinanszírozás-megelőzés terén feltárt hiányosságok orvoslására. Az OTP Bank egyebek közt nem megfelelően végezte el az előírt visszamenőleges szűréseket, az MBH Bank belső szabályzatai pedig továbbra is hiányosak.
Pénzügyi szektor Már folyósította is az első munkáshitelt egy hazai bank
Privátbankár.hu | 2025. január 3. 16:31
Az év első munkanapján több tucatnyian tájékozódtak és adták be igényüket a munkáshitelre az OTP Bank fiókjaiban. A hitelintézet az első hitelbírálatokat lefolytatta, és már folyósította is az első támogatott konstrukciót.
Pénzügyi szektor Lengyelországban gyorsuló idei inflációval számolnak
Privátbankár.hu | 2025. január 2. 14:48
A lengyel jegybank elemzők körében végzett legfrissebb felmérése szerint idén gyorsul a fogyasztói áremelkedés tavalyhoz képest, majd jövőre visszalassul a 2024. évi szintre.
Pénzügyi szektor Sok volt a hiba – lecsapott és büntetett az MNB
Privátbankár.hu | 2024. december 31. 10:22
Az MNB csoportszintű átfogó vizsgálata nyomán összesen 63 millió forint bírságot szabott ki a MagNet Bankra és a MagNet Faktorra.
Pénzügyi szektor Ismeretlenek megint alaposan megfinanszírozták az Orbán-kormányt
Privátbankár.hu | 2024. december 30. 12:25
Hozamemelkedés mellett értékesített 3 hónapos diszkont kincstárjegyet hétfői aukcióján az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK).
Pénzügyi szektor Brutális hiteleket vettek fel a magyarok idén, itt vannak a számok
Privátbankár.hu | 2024. december 26. 08:57
Milyen vége lesz ennek?
Pénzügyi szektor Összeolvadással zárul az év a nyugdíjpénztáraknál – itt a bejelentés
Privátbankár.hu | 2024. december 18. 16:40
Az Aranykor Önkéntes Nyugdíjpénztárba olvad a Postás Önkéntes Nyugdíjpénztár az év utolsó napján.
Pénzügyi szektor Valakik már megint adtak 10 milliárd forintot az Orbán-kormánynak
Privátbankár.hu | 2024. december 18. 12:05
Hozamcsökkenés mellett értékesített 6 hónapos diszkont kincstárjegyet szerdai aukcióján az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK).
Pénzügyi szektor Olyan bizonytalan a forint, mint egy első választó a szavazófülke magányában
Privátbankár.hu | 2024. december 18. 07:29
Vegyesen alakult, kevéssé változott a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben szerda reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG