A világ legnagyobb nemzetközi hitelminősítő és gazdaságelemző csoportja Londonban ismertetett heti globális hitelpiaci összefoglalójában közölte: saját elsődleges becslése szerint a döntés nyomán a magyar bankoknak hozzávetőleg egymilliárd euró kártérítésben kell részesíteniük a devizahiteleseket. A Moody's adatai szerint ez a rendszerszintű teljes sajáttőke-állomány 11 százaléka lenne.
A cég közölte: ezt a becslését a devizaalapú hitelállomány összegére és a bankok által e hitelek esetében 2008 óta végrehajtott átlagos kamatmódosításokra alapozza. A Moody's várakozása szerint az általa minősítésekkel ellátott magyar bankok közül – a devizaalapú ingatlanhitel-kinnlevőségek összege alapján – az OTP Jelzálogbank, az FHB, az Erste Bank Hungary és a K&H Bank számíthat a legnagyobb összegű kártérítési kötelezettségre.
Szeret, nem szeret? |
A cég szerint a bankokat terhelő költségek pontos meghatározásához az összes devizaalapú ingatlanhitel-szerződés alapos felülvizsgálata szükséges abból a szempontból, hogy megfelelnek-e a Kúria végzésének. A Moody's londoni elemzői közölték: várakozásuk szerint a magyar kormány a harmadik vagy a negyedik negyedévben lépteti érvénybe a devizahitelesek terheinek enyhítését célzó új intézkedéseket.
Jóllehet a probléma átfogó rendezése jelentős költségeket ró majd a bankokra, csökkenti azonban annak a kockázatát, hogy a kormány további "büntetőintézkedéseket" foganatosítson a bankokkal szemben. Emellett felszámolja azt a morális kockázatot, hogy egyes devizahitelesek jobb törlesztési feltételekre számítva kerülnek hátralékba kötelezettségeikkel.
Egy ilyen átfogó megoldás a devizaalapú ingatlanhitel-állomány nem teljesítő hányadának folyamatos növekedését is fékezheti - vélekednek hétfői elemzésükben a Moody's szakértői. A cég kiemeli, hogy 2014 első negyedében 23,7 százalék volt a nem teljesítő állomány a devizaalapú ingatlanhitel-kategóriában. (Hasonló adatokról, a deviza- és forinthitelesekről nemrég itt írtunk.)
A devizaalapú hitelek problémájára más nemzetközi hitelminősítők is kitértek legutóbbi elemzéseikben. A Fitch Ratings, amely e hónapban megerősítette Magyarország stabil kilátású – jóllehet a befektetési ajánlású sáv alatti – államadósság-osztályzatait, az e lépéshez fűzött értékelésében kiemelte, hogy a magyar bankszektor tőkeellátottsága rendszerszinten megfelelő, bár az egyes bankok között jelentősek az eltérések.
A szektor forintlikviditása erős, de a nem teljesítő kinnlevőségek aránya magas és növekszik, a bankok működési környezete pedig kedvezőtlen. A devizaalapú hitelállomány aránya csökken, de továbbra is magas, és nem múlt el a kockázata az olyan megoldásoknak, amelyek növelik a bankok terheit - állt a Fitch elemzésében.
A Standard & Poor's a múlt héten stabilra javította a leminősítés lehetőségére utaló addigi negatívról az OTP Bank és az OTP Jelzálogbank besorolásainak kilátását, egyebek mellett a magyar gazdaság stabilizálódásával indokolva a lépést. A döntéshez fűzött elemzésében az S&P mindazonáltal közölte: továbbra is számol azzal a lehetőséggel, hogy a magyarországi devizaalapú ingatlanhitelek ügyében várható törvényi szabályozás árthat az OTP Bank nyereségességének.
A hitelminősítő szerint ugyanakkor az OTP-nek megfelelő tartalékai vannak ahhoz, hogy jelenlegi tőkeellátottságának fenntartásával elviselje a devizaalapú ingatlanhitel-portfólióval kapcsolatos szabályozói intézkedések várható költségeit.
Lesz az ezermilliárd forint is? Ha a magyarországi bankok egyben visszafizetnek a lakosságnak 400 milliárd forintot az árfolyamrés/kamatemelések kapcsán, amint azt a kormánypárt ígéri ősszel meghozandó (egyelőre ismeretlen tartalmú) törvénye alapján, akkor az nagyon komoly lökést adhat a hazai fogyasztásnak. Valószínűleg egy része megtakarításra kerül, de a tartósan alacsonyabb törlesztők és egyszeri pénzeső hatására 2015-ben igen komoly fogyasztás is lehet, így mind idén, mind jövőre elképzelhető a komoly növekedés (3-4%) idehaza. Persze az nagy kérdés, hogy ezt a pénzt honnan fogják összeszedni a bankok – írja Zsiday Viktor alapkezelő az Alapblogon.Másik írásában azt mondja, "a devizahiteles csomag hatását szerintem alulbecslik még mindig. Végsõ mértéke 1000+ milliárd forint is lehet a bankokra...". |