Az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége legfrissebb felmérése szerint a pénztártagok döntő többsége nem ért egyet a cafeteria rendszer mostani változtatásaival, sokan nem is tudnák pótolni a kieső munkáltatói befizetéseket. Kravalik Gábor, az ÖPOSZ elnöke egy háttérbeszélgetésen elmondta: eddig mintegy 25 ezer válasz érkezett a szövetséghez arra a kérdőívre, amelyet a pénztárszövetség állított össze a cafetéria változtatásairól, hozzátéve, a válaszadók többsége egészségpénztári és önkéntes nyugdíjpénztári tagsággal is rendelkezik.
A válaszadók 42 százaléka válaszolta azt, hogy egyéni befizetéssel gyarapítja a számláját, ugyanakkor a munkáltatói támogatás kiesése esetén a megkérdezetteknek már csak 12 százaléka válaszolta, hogy teljes egészében kipótolná a kiesett összeget. Kravalik Gábor kiemelte: a válaszadók 17 százaléka úgy ítélte meg, hogy egyáltalán nem tudná vagy nem akarná pótolni a kiesett munkáltatói befizetéseket.
Kravalik Gábor szerint az is látszik: a pénztártagok számára a legfontosabb előny a pénztári tagságnál a 20 százalékos adóvisszatérítés, ezt követi a nyugdíjpénztári hozam, majd a munkáltatói hozzájárulás.
Mi változik? A cafeteria-módosítás két pillére közül az egyik az újabb adóemelés, a másik egy kommunikációs fordulat - évek küzdelme után így dőlhet el a cafeteria-háború >> |
Megpróbálnak valamit elérni a kormánynál
Úgy vélte: az adótörvényeknél még van lehetőség a finomhangolásra. Elmondta: kétirányú kezdeményezéssel szeretne fellépni az ÖPOSZ a kormánynál.
A cél az, hogy egyrészt a munkáltatói támogatást ne a magasabb, 49,98 százalékos adóteher sújtsa, ha ilyen jellegű terméket adnak a dolgozóiknak a munkáltatók. Kedvező lenne, ha az egyéni befizetések növelése érdekében az eddig 20 százalékos adójóváírás mértékét 30 százalékra emelnék fel, illetve az adójóváírás éves maximum 150 ezer forintos felső határát 200 ezer forintra növelné a kormány - húzta alá az ÖPOSZ elnöke.
Mennyit ad a munkáltató és mennyit fizetnek maguktól a tagok?
Az önkéntes pénztáraknál egyébként a legfrissebb jelentés szerint a munkáltatói befizetések aránya 40 százalék körül alakul, a többit a tagok maguk fizetik be - ráadásul ez utóbbi összeg folyamatosan növekszik, ami jó hír a szektornak: a cafeteria átalakítása után a munkáltatói befizetések drasztikus visszaesése valószínűsíthető.
A munkáltatók arra számítanak: ez a megtakarítási forma a munkavállalók rövid távú meggondolásai miatt háttérbe fog szorulni.