Hétfőn lezárult az az adásvételi ügylet, amelynek során az MKB Bank Zrt. 99,99 százalékos részvénycsomagja a Bayerische Landesbanktól a magyar állam tulajdonába került.
A magyar állam 55 millió eurót fizetett a részvényekért, míg a korábbi német tulajdonos vállalta, hogy az átadás előtt 270 millió eurós tőkerendezést hajt végre a bankban. Az adásvételi szerződésben foglalt feltételek teljesültek – azaz a tőkerendezés megtörtént. A kiadott közlemény szerint ez és a rendelkezésre álló magas tőketartalék elegendő arra, hogy az elkövetkező átmeneti időszak esetleges veszteségeit fedezze. A bank legkésőbb 2016-tól már nyereségesen működhet. Ennek megfelelően az új tulajdonos részéről további tőkeemelés nem szükséges – áll az az MKB és a tulajdonosi jogokat az állam megbízásából ellátó Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) közleményében. (Ez vélhetően azt jelenti, hogy a bank jelenleg meglévő eszközeinek kiárusításából, átadásából - pl. az MNB rossz banknak - próbálja majd veszteségét finanszírozni.)
Új tagok a vezető testületekben A tranzakció zárásának napján megtartott közgyűlésen az új tulajdonos megújította a bank igazgatóságát. A közgyűlés az igazgatóság külső tagjának választotta dr. Parragh Lászlót, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnökét, Nagy Viktóriát, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) tanácsadóját, Sándorné dr. Kriszt Évát, a Budapesti Gazdasági Főiskola rektorát. A felügyelő bizottság tagja lett Szabó Ferenc, az NFM főosztályvezetője, Smohay Ferenc, az ABT Treuhand csoport üzletágvezetője, dr. Juhász Edit, az NFM miniszteri főtanácsadója, Nagy Adél, az NFM főosztályvezető-helyettese, valamint dr. Garancsi Zsolt és dr. Buzáné dr. Bánhegyi Judit munkavállalói tagok. Az MKB-t elnök-vezérigazgatóként továbbra is Sebők András vezeti.
|
A Kormány célja, hogy az MKB-t aktív, jövedelmező bankká alakítsa át, ezért kiemelten fontos a jelenlegi ügyfélkör megtartása, bővítése. A kormány szándéka szerint az MKB továbbra is univerzális bankként, a megszokott magas színvonalú szolgáltatásokkal áll majd jelenlegi és leendő ügyfelei rendelkezésére. Az MKB a jövőben nagyobb szerepet kíván vállalni a hazai vállalatok kiszolgálásában, finanszírozásában. Ezzel egyenrangú stratégiai szerepet kap a lakossági üzletág: az ügyfelek a befektetési szolgáltatások és az elektronikus csatornák terén már a közeljövőben találkozhatnak az MKB fejlesztéseivel.
A részletes stratégiai kidolgozása és elfogadása még az év végéig megtörténik. Az már most kijelenthető, hogy a sikeres működés feltételei adottak – szól a közlemény a súlyosan veszteséges bank új tulajdonosai által jegyzett közlemény.
A bankvásárlás illeszkedik a bankrendszer jelentős átalakulását célzó kormányzati stratégiába, amelynek célja, hogy a hazai tulajdon aránya növekedjen a magyarországi bankokban. A pénzügyi válság tapasztalatai ugyanis azt mutatják, hogy egy döntően külföldi tulajdonú bankrendszer nemcsak a válságból való kilábalást nehezíti, hanem a forráskivonások következtében tovább mélyíti azt.