A korábbi bejelentéseknek megfelelően várhatóan szeptemberben vagy októberben kezdi meg működését az úgynevezett rossz bank, amely a kockázatos vállalati hitelektől hivatott megszabadítani a pénzintézeteket - közölte a Magyar Nemzettel a Magyar Nemzeti Bank (MNB).
Mivel ez egy állami intézmény, a létrehozása is állami pénzből történik, és a rossz hiteleket is abból veszik majd meg. Az MNB közlése szerint elsősorban kereskedelmi ingatlanhiteleket, illetve a mögöttük álló, már végrehajtott ingatlanokat fog felvásárolni. A rossz bank nem hagyományos értelemben vett bank, hanem egy eszközkezelő, amely átvéve a kétes hiteleket a bankoktól, csökkenti azok sebezhetőségét, kitisztítja azok portfólióit, hogy azok a jövőben minél jobb kondíciók mellett hitelezhessenek.
De az eszközkezelő nem karitatív intézmény, profitja alapvetően attól függ, hogy milyen olcsón tudja megvásárolni a tartozásokat, és később mennyit tud behajtani ezekből. A nemzetközi gyakorlat azt mutatja, hogy abban az esetben, ha az adósság értékének körülbelül negyven százalékáért sikerül átvenni az adósságot, az eszközkezelő nyereségesen üzemeltethető. Ehhez képest Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője korábban azt mondta, hogy az MNB eszközkezelője 20 százalékos értéken fogja átvenni a bukott hiteleket, ami - ha megvalósul - rendkívül jó üzletet jelenthet az eszközkezelő rossz banknak. Az ugyanakkor kérdés, hogy ilyen áron vajon megéri-e az átadás a kereskedelmi bankoknak. Elkerülendő, hogy a rossz bank csak valóban forgalomképtelen ingatlanokat kapjon a pénzintézetektől, egyes vélemények szerint az MNB akár szabályozással (tartalékképzési előírásokkal) is lökhet az ügyön.