Duplájára emelkedhet azoknak a vállalkozásoknak a hitelköltsége, amelyek az Orgovány és Vidéke Takarékszövetkezettől vettek fel az MNB Növekedési Hitelprogramja keretében kölcsönt. Bár nem tudni, hány ilyen cég van, ám a takarék csődje ráírányította a figyelmet a kérdésre.
Miként arról a Magyar Nemzet beszámol: az NHP szerződés egyik pontja szerint akkor, ha a szerződés valamilyen okból megszűnik - és a pénzintézet csődje bekövetkezik - a fizetendő fix, 2,5 százalékos hitelkamat bázisa az MNB 0 százalékos refinanszírozási kamatszintje helyett a bankközi kamatláb az irányadó, amelyre piaci kamatfelár kerül. Miután a csőd révén megszűnik az MNB és a csődbe ment hitelintézet közötti refinanszírozási szerződés, ezért a jegybank nem finanszírozza tovább a kölcsönt, amely így piacivá alakul.
Az MNB-t komolyabb baj nem éri, tekintve, hogy a kihelyezett nhp-forrásért könnyen mozgósítható fedezetet kért. Ráadásul a tavaszi, hitelbiztosítéki szabályozás változás kapcsán a lekért hitel 100 százalékára húzta fel a pénzintézetektől megkívánt fedezet mértékét - ám ezt azóta már ismét visszacsökkentette az új megállapodásokat megkötő hitelintézetekkel a korábbi, 50 százalékos szintre.
A lap szerint ugyanakkor, ha a csődbe ment hitelintézet állományát, s így ügyfélhitelét valamely más finanszírozó átveszi, amelynek van vagy lesz szerződése a jegybank kedvezményes programjára, a korábbi megállapodás minden további nélkül helyreállítható és a cég újra a kedvezményes kamaton élvezheti a kölcsön áldásos hatásait.