Az MNB kedden közzétette honlapján a tegnap beharangozott döntést: visszavonták a DRB Bankcsoporthoz tartozó kisbankok tevékenységi engedélyét. A betétesek még e hónapban hozzájutnak megtakarításaikhoz, amelyet az OBA automatikusan fizet majd ki, s amelyhez a jegybank elegendő forrást nyújt.
Ez a négy bank húzhatja le a rolót
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Pénzügyi Stabilitási Tanácsa döntött a DRB Bankcsoportot alkotó négy hitelintézet tevékenységi engedélyének visszavonásáról. Így lehúzza a rolót
- a DRB Dél-Dunántúli Regionális Bank Zrt.,
- az ÉRB Észak-magyarországi Regionális Bank Zrt,
- a BRB Buda Regionális Bank Zrt.
- és a Dél-Dunántúli Takarék Bank Zrt.
Az intézkedések oka, hogy az MNB vizsgálatának megállapítása szerint a kisbankok eszközeinek értéke nem nyújt fedezetet a velük szembeni követelések teljesítésére. Sőt, mivel a Buda-Cash Brókerház Zrt. súlyos, bankonként tízmilliárdos nagyságrendű összegekkel nem tud elszámolni, emiatt a hitelintézetek saját tőkéje is negatívvá vált.
20 munkanapon belül jön a pénz
Az engedély-visszavonó határozatokkal automatikusan, külön kérés nélkül megindul az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA) kártalanítása. Az OBA a betétgaranciával érintett valamennyi betétre – a lakossági és vállalati megtakarítások e körbe tartoznak – törvényi előírás alapján 20 munkanapon belül maximum mintegy 30 millió forintig kárkifizetést teljesít.
A korábbi tapasztalatok szerint az OBA a törvényes határidőnél sokkal gyorsabban fizetett a betéteseknek.
A DRB Bankcsoport sem mérete, sem tevékenysége alapján nem jelent kockázatot a magyar pénzügyi rendszer stabilitására - írja a felügyelet.
Mit tegyek, ha beragadt a pénzem?
Egyelőre semmit; az OBA kedd reggeli ülésén dönt a kártalanítás leggyorsabb módjáról. Ezt követően sajtóközlemény útján haladéktalanul tájékoztatja a nyilvánosságot a kártalanítás módjáról, valamint a pontos maximális összegről is.
És mi lesz a Buda-Cash ügyfeleivel? A Buda-Cash Brókerház ügyfeleit, tehát akiknek az értékpapírszámláját, illetve ügyfélszámláját(pénzszámla) a Buda-Cash vezette, a Beva fogja kártalanítani, ha visszavonják a tevékenységi engedélyét - erre egyelőre még nem került sor. Az OBA esetében 1-2 hét, mire az ügyfelek a pénzükhöz juthatnak, a Beva esetében hosszabb eljárásra számítanak, mivel tisztázni kell a tényleges követelésállományt. Egyelőre ugyanis még nem tudni, hogy a brókercég mit fog tudni kiadni az ügyfeleket megillető értékpapírokból, pénzeszközökből. Ennek tisztázását követően a kártalanítás a ténylegesen hiányzó ügyfélvagyonra fog kiterjedni. |