A Clarté Consulting bankpiaci elemző és tanácsadó cég tanulmánya tizenhét magyarországi bank kis- és középvállalati termékkínálatának vizsgálatára terjed ki. A legnagyobb eltérések tranzakciós és számlavezetési költségekben mutatkoznak; havi bankköltségek esetében sokszoros különbségekkel találkozhatunk.
A kis- és középvállalkozások a bankok talán legfontosabb célcsoportja. A Clarté Consulting szakértői a banki kondíciókat ügyféltípusonként, a bankhasználati szokásokból kiindulva elemezték.
A banki termékek összehasonlítását követően megvizsgálták, hogy a 2010-ben 50-600 millió forint árbevétellel és elektronikus levelezési címmel rendelkező KKV-k mely pénzintézeteknél vezetnek számlát, üzletmenetük bankolási szempontból a tanulmány melyik mintaügyfelére hasonlít, majd kiszámították, hogy várhatóan hány bank kínálna kedvezőbb kondíciókat az adott vállalkozás jelenlegi számlavezetőjénél.
Összesen 19500 cég adatait vizsgálva látható, hogy a cégek 75%-a 200 millió forint éves árbevétel alatti, így várhatóan nem kap egyedi kondíciókat a számlavezető bankjától. A vizsgált cégek mindössze 10%-a van annál a kereskedelmi banknál, amelyik a számára legkedvezőbb kondíciókat kínálja.
A vállalkozások 82%-a esetében a jelenlegi számlavezető bankoknál legalább két bank is kedvezőbb kondíciókat kínálna az adott üzletmenetre. A vállalkozások 12%-a esetében legalább tizenöt bank a jelenlegi számlavezetőknél jobb kondíciókat kínálna.
A tanulmány eredményei rávilágítanak arra, hogy a vállalkozások nem elég tudatosak a bankválasztásban, akár jelentős költségeket is meg tudnának takarítani, ha kellő figyelmet szentelnének erre és adott rendszerességgel (például évente) megvizsgálnák, hogy mely bank kínálja számukra a legkedvezőbb feltételeket.
Habár a banki költség nem az egyetlen bankválasztási szempont, a Clarté Consulting szakértőinek tapasztalata alapján a vállalkozások vezetői és tulajdonosai kellő mértékű megtakarítás esetén szívesen váltanak bankot, ha meglévő hitel nem köti őket az addigi számlavezetőjükhöz.