Tavaly összesen 20,8 milliárd forint összegben folyósított hitelt a felsőoktatásban tanuló hallgatók számára – tette közzé a társaság éves jelentésében. A cég piaci pozícióját 2011-ben a makrogazdasági események és a felsőoktatásban tapasztalható tendenciák befolyásolták. Jelentős hatást gyakorló változás a tavalyi évben még nem történt, viszont elkezdődtek a felsőoktatási reform előkészületei.
(Fotó: Diákhitel Zrt.) |
A Diákhitel Központ Zrt. a magyar hallgatói hitelrendszer modellje alapján piaci finanszírozású, így a működéséhez szükséges forrásokat – állami készfizető kezességvállalás mellett – továbbra is a pénz- és tőkepiacokról vonja be. Tavaly adósság-portfóliója nettó 7,3 milliárd forinttal nőtt, az ezen felül szükséges finanszírozási igényeit a saját bevételeiből, azaz ügyfelei befizetéseiből fedezte, így részben önfinanszírozó módon működött. Az ügyfelektől visszafizetésként befolyó pénzáramlások 105 százalékban fedezték az új hallgatói hitelfolyósításokat.
A 2001. évi indulásától 2011. december 31-éig összesen közel 319 ezer fő részére folyósított hallgatói hitelt mintegy 229 milliárd forint értékben. A tavaly folyósított 20,8 milliárd forint az előző évhez képest mintegy öt százalékkal maradt el. A cég 2011. július 1-jével 50 bázisponttal, nyolc százalékra mérsékelte a hallgatói hitelek kamatát, amely így a pénzügyi év második hat hónapjában a működés kezdete óta legalacsonyabb mértékű volt.
Tavaly március és szeptember között öt alkalommal, összesen húszmilliárd forint névértékben hozott forgalomba állami készfizető kezességgel biztosított DK2014/01 jelű kötvényeket, míg november-december hónapokban a DK2015/01 jelű sorozatból bocsátott ki, névértéken összesen tízmilliárd forintért. (A papírokat mindig bevezetik a Budapesti Értéktőzsdére.) December 31-én négy kötvénysorozata, mintegy 73 milliárd forint névértékben volt jelen a Budapesti Értéktőzsdén.