Az OTP Bank öt pontban gyűjtötte össze az elmúlt időszak érdekességeit.
1. Aki készpénzt használ, hajlamos többet költeni
Az emberek nagyvonalúbban adnak borravalót, bevásárlásnál pedig hajlamosak az összes náluk lévő pénzt elkölteni, ha bankkártya helyett készpénzzel fizetnek, derül ki egy nemrégiben a Bankrate weboldalon publikált kutatásból . Joydeep Srivastava, a Maryland Egyetem professzora szerint a kutatás egyik legfontosabb következtetése: „Aki nagyobb összeget hord magával, úgy érezheti, több pénze van, így könnyűszerrel költ többet.”
2. Készpénz, a betegségek melegágya
Egy európai bankjegyen körülbelül annyi baktérium található, mint egy vécékilincsen (azaz 11 ezer kórokozó, sőt más kutatások szerint ez a szám 26 ezerre rúg) . Bár a magyarok 84 százaléka tisztában van azzal, hogy a készpénz koszos, ám mégis csak töredékük mos kezet készpénzes fizetés után, amivel csökkenthetné a fertőző baktériumok és vírusok szervezetbe kerülését. Járványos időszakban érdemes még fokozottabban odafigyelni erre.
3. A parkoló automata sem fogadja el a húszezrest
A forgalomban lévő készpénzállomány 33 százaléka tízezresekből, 22 százaléka húszezresekből áll, tehát az összes készpénz több mint felét nagy címletek teszik ki. Gyakran a kis boltok, vagy a jegy-, üdítő és parkoló automaták nem fogadják el a nagy címleteket. Ugyanakkor ezekben az esetekben egyre többször van lehetőség az alternatív fizetési módokra, például a mobiltelefonos, vagy bankkártyás fizetésre.
4. A legjobb bankban tartani a pénzt
Az amerikaiak 57 százaléka egyáltalán nem hord már magával hagyományos fizetőeszközt – írja a Time magazin. Háromnegyedük a lopástól tartva, míg a megkérdezettek több mint fele, az összeg elvesztésének veszélye miatt, dönt úgy nap, mint nap, hogy otthon hagyja bankjegyeit. Félelmük nem alaptalan: tízből csupán egy elveszett pénztárca kerül vissza tulajdonosához sértetlenül, a teljes összeggel együtt – derült ki egy angliai felméréséből. Legbiztonságosabb a pénzt bankban tartani, így a legkisebb az esélye annak, hogy tolvajok áldozatává váljon az ember.
5. Megéri haladni a korral
Az elektronikus fizetési módok alacsonyabb költséget jelentenek, mint a készpénzes fizetés – össztársadalmi szinten is. Egy 5 forintos érme előállítása például 20 forintba kerül, nem is számolva a szállítás, tárolás, őrzés költségeivel. Mindemellett a kártyás és online fizetés gyorsabb, és kényelmesebb is. Nem véletlen, hogy mára a magyar háztartások közel 85 százaléka rendelkezik bankkártyával, a hazai internetezőknek pedig több mint harmada e-vásárló. Magyarországon jelenleg a kereskedők negyedénél van lehetőség bankkártyával fizetni, és az online elfogadóhelyek száma is kétszeresére nőtt három év alatt.
Miért éri meg a bankkártya?
Az OTP Bank igazgatója szerint, a biztonság, a kényelem és a számos alternatív fizetési mód miatt célszerű és elegendő csak minimális készpénzt tartani magunknál. Juhász Róbert, az OTP Bank Elektronikus Banki Fejlesztések Főosztály igazgatója emlékeztetett rá, ma már akár bolti vagy e-vásárlásnál is számos lehetőség van a vásárolt termékek kifizetésére. A készpénz használat helyett még elsősorban a hagyományos bankkártya az elfogadott és közismert fizetési mód, de már most is sok más, modern megoldás nyújt hasonlóan kényelmes és biztonságos fizetési alternatívát.