Versengő és versenyképes bankrendszerre van szükség Magyarországon - mondta Nagy Márton, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnöke a Portfolio Hitelezés 2017 című konferencián. Nagy Márton kiemelte: a magyar bankok menedzsmentje a lakossági hitelek gyenge árversenye mellett eddig elsősorban a pénzintézetek bevételeire fókuszált. Ezzel párhuzamosan a hazai bankrendszer jelentős költségekkel működik, a magyar bankok költséghatékonysága nemzetközi és régiós összevetésben is alacsony, míg a bevételük kiemelkedően magas.
Az MNB alelnöke rámutatott: Magyarország túlbankosodott ország a maga mintegy 40 kereskedelmi bankjával, a mérethatékonyság növelése érdekében összeolvadások is lehetnek, az országnak hosszabb távon 4-5 nagybankra van szüksége. Nagy Márton hangsúlyozta: a banki költségek jelentősen csökkenthetőek, ha a hazai hitelintézetek átállnak a digitális, készpénz és papír nélküli bankolásra, a jövő a digitalizációé, ezzel csökkenthető a költséges bankfiókok száma is - emelte ki a jegybank alelnöke.
Mennyire nyereséges?
Bencsik László, az OTP Bank vezérigazgató-helyettese szerint eltúlzott az a jegybanki adat, hogy tavaly a magyar bankszektor együttesen mintegy 485 milliárd forint nyereséget mutatott volna fel. A kimutatásokban szerinte számos egyszeri tétel szerepelt, így nem igaz az a megállapítás, hogy a magyar bankrendszer kimagasló jövedelmezőséget ért el. Szerinte a hosszabb távon elérhető és fenntartható profit a magyar bankrenszerben 150-200 milliárd forintra rúghat, ami 5-6 százalékos tőkearányos megtérülést jelent. Bencsik László kiemelte azt is, hogy a magyar bankrendszerben a nettó kamatrés 2,5 százalékos, ami regionális összevetésben alacsony. Mindennek következtében a jegybank helyzetértékelése problématikus, és elgondolkodtató. Ezzel együtt dicséretes az a teljesítmény, amit az MNB az elmúlt években elért - jelezte az OTP vezérigazgató-helyettese.
Bencsik László azt is megkérdőjelezte, hogy a bankfiókok számát nagymértékben csökkenteni kellene, hozzátéve, az ügyfelek igénylik a fiókokban való kiszolgálást, különösen a lakáshitelek igénylése során.
Sokan vannak
Heinz Wiedner, a Raiffeisen Bank távozó vezérigazgatója úgy vélte: a magyar bankrendszerben tényleg túl sok bank működik, a magyarországi bankokra ugyanakkor nem nehezedik nyomás a tekintetben, hogy a bankrenszer konszolidációja bekövetkezzen. Ő is vitatta, hogy nagyon nyereséges lennének a hazai hitelintézetek.
Vida József, a Takarékbank elnök-vezérigazgatója szerint drasztikus fiókbezárásokat nem, racionalizálást azonban terveznek a banknál, ez azt eredményezi, hogy 12 takarékszövetkezet marad várhatóan a magyar piacon. Ezzel párhuzamosan a mostani mintegy 1500 fiókról mintegy 1200-ra csökkenhet a takarékok fiókjainak száma. Vida József rámutatott: a kkv-k a finanszírozásban napjainkban a bőség zavarával küzdenek, a kamatmentes visszatérítendő európai uniós források mellett nehéz a bankok saját hiteleit kiközvetíteni.