A PSZÁF közleményében kifejtette, hogy a hatósági intézkedésre azért került sor, mert a vizsgálatok megállapították: a Soltvadkert és Vidéke Takarékszövetkezet elveszítette tőkéjét, sőt szavatoló tőkéje negatívvá vált. Ez nem teszi lehetővé a biztonságos működést a takarékszövetkezet ügyfelei és partnerei számára, és súlyosan sérti a hitelintézeti törvény előírásait is.
A PSZÁF úgy véli, hogy a tőkehelyzet helyreállítására sem a Soltvadkert és Vidéke Takarékszövetkezet további belső tőkeképződése, sem külső tulajdonosi vagy intézményvédelmi alap révén történő tőkeemelés révén nincs reális lehetőség, vagyis a takarékszövetkezet helyzete nem rendezhető rövid vagy hosszú távon. Az intézmény ráadásul több hónapja kifeszített likviditási helyzetben van, azaz fennállt a veszélye annak, hogy már rövid időn belül sem képes eleget tenni fizetési kötelezettségeinek.
A PSZÁF az elmúlt másfél évben több alkalommal a helyszínen vizsgálta a Soltvadkert és Vidéke Takarékszövetkezetet, illetve rendkívüli adatok és tájékoztatók folyamatos bekérésével kapott információt az intézmény helyzetéről. A pénzügyi problémák erősödésekor a PSZÁF azonnal intézkedéseket írt elő az intézménynek, s amíg esély volt rá, lehetőséget adott számára a tőkehelyzet rendezésére. A további tőkeromlás miatt azonban csak az engedély visszavonása maradt egyetlen megfelelő eszközként a helyzet rendezésére.
A Soltvadkert és Vidéke Takarékszövetkezet mintegy 17 ezer betétessel rendelkezik, mérlegfőösszeg szerint piaci részesedése ugyanakkor a hitelintézeti szektorban nem éri el a két ezreléket sem.
Mit tegyenek a betétesek?
A takarékszövetkezet honlapjának főoldalán a PSZÁF határozata olvasható, valamint Boros András végelszámoló üzenete az ügyfeleknek. Eszerint akinek követelése van a bedőlt takarékszövetkezettel szemben, az nyújtson be hitelezői igényt a takarékszövetkezet végelszámolójához. A PSZÁF végelszámolóként a Hitelintézeti Felszámoló Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaságot (székhelye: 1071 Budapest, Damjanich u. 11-15.) jelölte ki.
A főoldalon az is olvasható: a takarékszövetkezet az Országos Betétbiztosítási Alap tagintézete, így a náluk elhelyezett megtakarítások az OBA által biztosítottak. Ha egy hitelintézet fizetésképtelenné válik. beindul a gépezet, és 20 munkanapon belül kártalanítást fizetnek az érintett betéteseknek - erre várhatóan itt is sor kerül majd. A kártalanítás összege betétesenként és hitelintézetenként legfeljebb 100 ezer eurónak (mintegy 30 millió forintnak) megfelelő forintösszeg.
A Soltvadkert és Vidéke Takarékszövetkezet tagja a Takarékszövetkezeti Intézményvédelmi Alapnak (TAKIVA). Honlapja szerint a szervezet elsődleges célja a tagintézmények prudenciális működésének, pénzügyi stabilitásának megőrzése, valamint a válsághelyzetek megelőzése és tagjai szakmai támogatása. A tagintézmények ügyfeleinek biztonságát az OBA intézményén túl a TAKIVA által kezelt Biztonsági Alap, és az egymás megsegítésére kötött szindikátusi szerződés garantálja.
A Takarékszövetkezet fiókjai ma nem nyitnak ki, a DigiBank és Electra HomeBank szolgáltatások sem érhetőek el.
A PSZÁF honlapján 2011. júniusából találhatunk egy határozatot, amely többek között a tulajdonosi szerkezet feltárására, egyes ügyletek átminősítésére és az ezzel kapcsolatos értékvesztés megképzésére, a belső ellenőrzés szakmai színvonalának emelésére is kötelezi a pénzintézetet. H. Bélát, a Takarékszövetkezet volt elnök-ügyvezető igazgatóját kétmillió forint összegű felügyeleti bírság megfizetésére is kötelezték.