3p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nagy értékű, éles versenyben új gazdára találó vagyonelemek cseréltek gazdát az elmúlt évben a világ M&A piacai. Az Allen & Overy értékelése szerint egyelőre még mindig a portfóliótisztítás vezérli az eladókat.

Egyre nagyobb a verseny

A fúziós és felvásárlási (M&A) piacon az elmúlt 3 évben közel 400 ügyletben közreműködött az Allen & Overy. Hugh Owen, a társaság közép-európai vezető partnere szerint csak saját adataik alapján is optimisták lehetnek, tekintve, hogy évről-évre mind több tranzakcióban közreműködhettek közre - tavaly már 170 ügyletben vettek részt. Ezek közül 55 ügyletet segített a társaság régiónkban.

Az ügyletek felfutásának egyik oka a szakértő szerint az, hogy a pénzügyi válság múltával a vevők egyre több pénzzel rendelkeznek, ugyanakkor komolyan alkudtak, mivel komoly a félelem attól, hogy túlárazzák az ügyleteket. Ezt a félelmet némileg enyhítheti ugyanakkor, hogy az A&O tapasztalatai szerint szignifikánsan növekedett az olyan ügyletek aránya, ahol komoly verseny bontakozott ki az értékesítésre kijelölt cég iránt. A 2013-as 57 százalékról 50 százalékra csökkent a kétoldalú megállapodások keretében tető alá hozott M&A ügylet. A legversenyzőbb piac Amerika, ahol szinte minden ügyletet verseny előz meg, ám ezt követi 37 százalékos súllyal Kelet-Közép-Európa.

Jön fel a kockázati tőke

Az elmúlt hónapokban még mindig inkább portfóliótisztítások voltak napirenden, nem cégfelvásárlások, hanem inkább üzletág-leépítések és értékesítések voltak napirenden. Ez elvben magyarázhatja azt a nemzetközi tendenciát, amely szerint inkább stratégiai partnerek, semmint kockázati tőkések voltak a vevők, bár - mint azt Lengyel Zoltán, az A&O magyarországi partnere elmondta, a cég által támogatott ügyletek között előrelépett a kockázati tőke. Ennek ellenére döntően a nagy összegű ügyletek voltak napirenden. Ezen ügyletek terén egyértelmű az aukciós értékesítés - az 500 millió dollár feletti értékű ügyletek 48 százalékát értékesítették így, míg a 250 millió dollár alatti ügyletek esetében 69 százalék a kétoldalú megállapodások aránya.

Hol a legnagyobb a forgalom?

A szektorok között az IT, Média és Telekom és a pénzügyi terület mutat legkomolyabb mozgást. Az ipari, termelő üzemek terén is komoly mozgás látható, ugyanakkor például a korábbi évekhez képest visszaestek az infrastruktúrához kapcsolódó felvásárlások és a nyersanyagárak mélyrepülése miatt az energetikai és bányavállalatok sem túl keresettek voltak az elmúlt hónapokban. A kereskedelmi cégek esetében új trend kezd kibontakozni: nagymúltú európai kereskedőházakat ázsiaiak kezdték el felvásárolni.

A verseny határozza meg az árakat

A tanácsadó cég értékelése szerint az, hogy milyen versenyben kel el egy-egy vállalat, alapjaiban határozza meg, hogy milyen szintű árkülönbséget lehet elérni a különböző jogérvényesítés során. A fentiek okán az abszolút kompetitívnek számító Egyesült Államokban - ahol a verseny miatt amúgy is érdekes szabályok érvényesülnek, pl. a cégek jogi megtámadhatóságuk miatt nem készítenek az értékesítés előtt (kibocsátási) tájékoztatókat - mindössze 13 százalékos az átlagos értékesítési különbség, míg például Ázsiában  akár 52 százalékos is lehet az eltérés az induló és a zárás ára között.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Itt az OTP Bank bejelentése, erre kell figyelniük az ügyfeleknek
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 11:50
Fejlesztések miatt több szolgáltatás is szünetel az OTP Banknál tavasszal.
Pénzügyi szektor Bevásárolt Moldovában a legnagyobb romániai bank
Privátbankár.hu | 2025. április 11. 16:31
Moldova Köztársaságban terjeszkedik a legnagyobb romániai bank, a Banca Transilvania – írja az economica.net a pénzintézet közleménye alapján.
Pénzügyi szektor Milliárdos kiesést kell lenyelnie a magyar bankoknak
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 14:20
Új becslés készült a banki díjak csökkentésének, befagyasztásának költségeiről.
Pénzügyi szektor Túlteljesített a Gránit Bank
Privátbankár.hu | 2025. április 9. 07:31
2024 végén már több mint 226 ezer ügyfélszámlát vezetett a bank.
Pénzügyi szektor Rangos elismerést kapott az MBH Bank
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 14:03
Két kategóriában is első helyen végzett és díjat szerzett az MBH Bank privátbanki üzletága a nemzetközi Euromoney Private Banking Awards idei díjkiosztóján Londonban. A rangos elismeréseket a hitelintézet az „Év Magyarországi Privátbankja Utódlástervezésben”, valamint az „Év Magyarországi Privátbankja Diszkrecionális Portfóliókezelés” kategóriában nyerte el. A hitelintézet privátbanki üzletága harmadik alkalommal tudhatja magáénak az Euromoney elismerését, hiszen 2022 és 2024 után ismét felkerült a díjazottak listájára.
Pénzügyi szektor Hatalmas változás jöhet az MBH Banknál
Privátbankár.hu | 2025. március 27. 10:21
Egyelőre nem erősítették meg a felek.
Pénzügyi szektor Brüsszeli bank itteni leányára csapott le az MNB
Privátbankár.hu | 2025. március 24. 10:29
Tízmillió forintos bírságot kell befizetnie a KBC százszázalékos tulajdonában lévő K&H-nak.
Pénzügyi szektor Lázár János bejelentette az ATM-cunamit
Privátbankár.hu | 2025. március 23. 15:29
Hipersebességgel szórná tele készpénzautomatákkal az országot a kormány. 
Pénzügyi szektor Budapest a nemzetközi biztosítási világ fókuszában
Privátbankár.hu | 2025. március 19. 20:08
A Brokerslink világszervezet szakemberei Magyarországon találkoztak a Hungarikum Alkusz szervezésében.
Pénzügyi szektor Külföldi biztosítókat hoz helyzetbe a túladóztatás Magyarországon
Privátbankár.hu | 2025. március 4. 10:30
A hazai biztosítók bevételei nemcsak az inflációnak, hanem a növekvő szerződésszámnak köszönhetően is emelkednek – a szektor azonban komoly adóterheket nyög, abban bíznak, hogy legalább a különadót jövőre már tényleg kivezetik. Ellenkező esetben a külföldi szolgáltatók további teret nyerhetnek a hazaiak kárára.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG