Egyre nagyobb a verseny
A fúziós és felvásárlási (M&A) piacon az elmúlt 3 évben közel 400 ügyletben közreműködött az Allen & Overy. Hugh Owen, a társaság közép-európai vezető partnere szerint csak saját adataik alapján is optimisták lehetnek, tekintve, hogy évről-évre mind több tranzakcióban közreműködhettek közre - tavaly már 170 ügyletben vettek részt. Ezek közül 55 ügyletet segített a társaság régiónkban.
Az ügyletek felfutásának egyik oka a szakértő szerint az, hogy a pénzügyi válság múltával a vevők egyre több pénzzel rendelkeznek, ugyanakkor komolyan alkudtak, mivel komoly a félelem attól, hogy túlárazzák az ügyleteket. Ezt a félelmet némileg enyhítheti ugyanakkor, hogy az A&O tapasztalatai szerint szignifikánsan növekedett az olyan ügyletek aránya, ahol komoly verseny bontakozott ki az értékesítésre kijelölt cég iránt. A 2013-as 57 százalékról 50 százalékra csökkent a kétoldalú megállapodások keretében tető alá hozott M&A ügylet. A legversenyzőbb piac Amerika, ahol szinte minden ügyletet verseny előz meg, ám ezt követi 37 százalékos súllyal Kelet-Közép-Európa.
Jön fel a kockázati tőke
Az elmúlt hónapokban még mindig inkább portfóliótisztítások voltak napirenden, nem cégfelvásárlások, hanem inkább üzletág-leépítések és értékesítések voltak napirenden. Ez elvben magyarázhatja azt a nemzetközi tendenciát, amely szerint inkább stratégiai partnerek, semmint kockázati tőkések voltak a vevők, bár - mint azt Lengyel Zoltán, az A&O magyarországi partnere elmondta, a cég által támogatott ügyletek között előrelépett a kockázati tőke. Ennek ellenére döntően a nagy összegű ügyletek voltak napirenden. Ezen ügyletek terén egyértelmű az aukciós értékesítés - az 500 millió dollár feletti értékű ügyletek 48 százalékát értékesítették így, míg a 250 millió dollár alatti ügyletek esetében 69 százalék a kétoldalú megállapodások aránya.
Hol a legnagyobb a forgalom?
A szektorok között az IT, Média és Telekom és a pénzügyi terület mutat legkomolyabb mozgást. Az ipari, termelő üzemek terén is komoly mozgás látható, ugyanakkor például a korábbi évekhez képest visszaestek az infrastruktúrához kapcsolódó felvásárlások és a nyersanyagárak mélyrepülése miatt az energetikai és bányavállalatok sem túl keresettek voltak az elmúlt hónapokban. A kereskedelmi cégek esetében új trend kezd kibontakozni: nagymúltú európai kereskedőházakat ázsiaiak kezdték el felvásárolni.
A verseny határozza meg az árakat
A tanácsadó cég értékelése szerint az, hogy milyen versenyben kel el egy-egy vállalat, alapjaiban határozza meg, hogy milyen szintű árkülönbséget lehet elérni a különböző jogérvényesítés során. A fentiek okán az abszolút kompetitívnek számító Egyesült Államokban - ahol a verseny miatt amúgy is érdekes szabályok érvényesülnek, pl. a cégek jogi megtámadhatóságuk miatt nem készítenek az értékesítés előtt (kibocsátási) tájékoztatókat - mindössze 13 százalékos az átlagos értékesítési különbség, míg például Ázsiában akár 52 százalékos is lehet az eltérés az induló és a zárás ára között.