Ma négy újabb devizahiteles pert tárgyalnak a Fővárosi Törvényszéken. Az FHB mellett a CIB Bank Zrt., a Savaria Takarékszövetkezet, valamint az OTP Ingatlanlízing Zrt. keresetét tárgyalják. |
A Fővárosi Törvényszék szeptember 30-ra halasztotta az ítélethirdetést az FHB Ingatlanlízing Zrt. és a CIB Bank magyar állam elleni perében, és egyben elutasította a pénzügyi vállalkozás azon indítványát, hogy a bíróság forduljon az Alkotmánybírósághoz, valamint az Európai Unió bíróságához.
A törvényszék egyben elutasította a pénzügyi vállalkozás azon indítványát, hogy a bíróság forduljon az Alkotmánybírósághoz, valamint az Európai Unió bíróságához.
A hétfői tárgyaláson a felperes FHB jogi képviselője kifejtette: az Eger és Vidéke Takarékszövetkezet, valamint az OTP Bank és az OTP Jelzálogbank kontra magyar állam perekben az Alkotmánybírósághoz fordult a törvényszék, vagyis a bíróság érzékeli, hogy alkotmányellenes a Kúria jogegységi döntését törvénybe emelő devizahiteles jogszabály. A jogi képviselő erre a két ügyre tekintettel kérte az FHB Ingatlanlízing perének felfüggesztését.
Az alperes magyar állam jogi képviselője ugyanakkor úgy vélte, más perre hivatkozva nem indokolt felfüggeszteni a tárgyalást.
A Savaria Takarékszövetkezet ügye: elutasítva
A Savaria Takarékszövetkezetnek a devizahitel-szerződések ügyében az állam ellen indított keresetét elutasította a törvényszék.
A bíróság szűkszavú szóbeli indoklásában elhangzott: a devizahitel-szerződések egyes kérdéseiről szóló 2014. évi XXXVIII. számú törvényben megfogalmazott hét alapelvből - amelyeknek érvényesülniük kell a devizahitel-szerződésekben - a bíróság elsősorban az átláthatóság elvét vizsgálta.
Megállapította: sem a Savaria Takarékszövetkezet üzletszabályzata, sem a hitelintézet által alkalmazott általános szerződési feltételek nem feleltek meg maradéktalanul az átláthatóság elvének.
Az eddigi mérleg
A kitűzött augusztus 25-i határidőig 79 banki keresetlevél érkezett a bírósághoz, amelyből 42-t hiányosságok miatt visszautasítottak; ezeket öt napon belül pótolhatták a pénzintézetek. A csütörtöki adat szerint keresetlevelet 34 felperes adott be újra.
Eddig a bíróság 29 ítéletet hozott, ebből 26 felperesi keresetet utasított el teljesen, 3 esetben adtak részben helyt a keresetnek, egy pénzintézet visszalépett, három esetében felfüggesztették az eljárást, mert a bíró az Alkotmánybírósághoz fordult.
A visszalépő a Banco Primus Fióktelep Magyarország volt, részlegesen pedig a következő pénzintézetek keresetét hagyták jóvá: K&H Bank Zrt., UCB Ingatlanhitel Zrt. és a Magyar Cetelem Bank. Az Alkotmánybírósághoz az Eger és Vidéke Takarékszövetkezet, az OTP Bank és az OTP Jelzálogbank ügyében fordul a Fővárosi Törvényszék. Az Igazságügyi Minisztérium (IM) soron kívüli alkotmánybírósági (Ab) elbírálásban bízik.
A törvényben meghatározott határidőig, vagyis szeptember 24-ig valamennyi pénzintézeti kereset tekintetében határozatot hoz a Fővárosi Törvényszék Fazekas Sándor elnök bejelentése szerint.