Olyan történt ma, amire 2015 májusa óta nem volt példa: az euró/forint megközelítette a 305 forintos szintet. Délután 305,30 forinton jegyezték az eurót, aminek lehetett oka az MNB keddi intézkedése, amely kissé elmaradt a várttól. Az okok közé tartozhat a múlt heti váratlan felminősítésünk, de a Fed kamatemelésének csütörtök esti elhalasztása is. Kisebb mértékben erősödött egyébként a lengyel złoty is. (A kelet-európai devizák hosszú távú áralakulásáról itt írtunk.)
A Fed csütörtök esti döntése nagyon jót tett a részvénypiacoknak, a főbb európai indexek valósággal száguldottak. A DAX 2,2, a CAC 2,3, a brit index 1,1 százalékkal ment fel, a Stoxx 600 is 1,6 százalékkal drágult. Az amerikai indexek is felfelé tartottak, ha nem is akkora mértékben, az S&P 500 0,6, a Nasdaq indexe 0,7 százalékos pluszban volt fél hétkor.
A BUX index, ha nem is annyira ment fel, mint nyugati kollégái, de fél százalék körüli pluszban járt a nap nagy részében. A végén, a zárószakaszban azonban mind a négy nagyobb részvénytársaság papírjait lenyomták az eladók, így végül minimális, pár pontos mínuszban végzett.
Az OTP a 7500 forintos határ körül ingadozott, végül 0,4 százalékkal 7461-re esett. A Mol a nap nagyobb részében pluszban volt, de végül 0,2 százalékkal 17 110-re esett. A Richter is pluszból esett 0,2 százalékot 5740-re, a Telekom viszont két forinttal 452 forintra emelkedett. Eközben egy százalék feletti pluszt ért el a lengyel és a cseh vezető index is.
Az olaj ismét felfelé tartott, ez a részvényindexekre is jó hatással lehetett. Az okok között a gyengülő dollár, a legutóbbi készletadat és a közeledő OPEC-csúcs lehet. A WTI 2,4 százalékkal 46,40 dollárra, a Brent 1,8 százalékkal 47,70 dollárra erősödött.
Az Aegon Alapkezelő Total Return blogja a forint árfolyamáról elmélkedett. A cikk lényege, hogy a következő mintegy egy hónapban tovább erősödhet a forint és megközelítheti a 300-at is az euró ára. Ebben az MNB intézkedéseinek átmeneti hatása van benne, de később, az év végére ismét forintgyengülés jöhet.
A KBC Equitas hírlevele szerint „kirobbanó formában van a forint, ami tavaly május óta nem látott szintekre erősödött. Az euróval szembeni jegyzés a kora délutáni órákban már 306,5, és hamarosan akár ki is törhet a 306 és 318 forint közötti csatornából a hazai fizetőeszköz, melyben az elmúlt közel másfél évben mozgott”.
A dollár némi ingadozás után gyengült, az euróval szemben 1,1230-ra, a jennel szemben 100,75-re, de volt 100,20 körül is.
Az Erste Befektetési Zrt. arról írt, hogyan fektethetünk német ingatlanokba, 4,6-4,8 százalékos jövedelem mellett.