Pár napja írtuk, hogy múlt héten a HSBC 8500 forintra emelte az OTP-re vonatkozó célárat, ami majdnem 20 százalékos felértékelődési potenciál. A KBC Equitas szerda reggeli hírlevele szerint pedig a Deutsche Bank 8000 forintra emelte az OTP-re vonatkozó célárát a korábbi 6600 forintról, és ajánlását is vételre módosította tartásról. A részvény egyébként ma 1,9 százalékkal 7290 forintra emelkedett.
A dologhoz az is hozzátartozik, hogy általában az európai bankok megítélése sokat javult az utóbbi hetekben. A Brexit-népszavazást követő pánikban a Stoxx 600 Banks index 116 pont közelébe esett, tegnap azonban 140 pont is volt, ami több mint 20 százalékos emelkedés.
Richtert vegyenek
„Nem szerepelt túl jól az elmúlt időszakban a Richter részvénye, ugyanakkor továbbra is optimisták vagyunk a céggel kapcsolatban, így az árfolyam visszaesését további részvények felhalmozására használhatjuk ki” – írta hétfőn a KBC Equitas a gyógyszercégről. A brókercég megerősítette 6300 forintos becslését a Richter fair értékére, ami az elemzés szerint 12 százalékos – a mai 5669 forintos árfolyammal 11 százalékos – felértékelődési potenciállal kecsegtet a jelenlegi szintekről.
Az Equilor blogja azt boncolgatja, merre tart a forint. Uborkaszezon után 300 vagy 340 forint lesz egy euró? Az ár ugyanis gyakorlatilag hetek óta a 310 forint közelében oldalaz. A volatilitása (az árfolyam-ingadozás) tíz éve nem látott alacsony szintre süllyedt, a forint nagyon stabil lett, de ez várhatóan nem fog örökké tartani.
Drágulni fog a Nyomda?
A szerző felsorol néhány érvet a gyengülés és az erősödés mellett, és arra jut, hogy egy gyors tőkepiaci hangulatromlás hatására az árfolyam egy szintet átugorva, ismét tartósan a 320 forintos tartomány közelében ragadhat. Ez nem jelentene nagy veszteséget senkinek, és az elmúlt években látott gyengülő trend is megmaradna.
A KBC Equitas néha a kisebb cégeket is elemzi, a múlt héten az ANY Biztonsági Nyomdáról írta, hogy negyedéves jelentése alapján „padlógázon robog”. Ezért megerősítette korábbi vételi ötletét és 1190 forintos célárát. (Ez akkor több mint 14 százalékra volt az árfolyamtól, ami szerdára 12,9 százalékra csökkent.)
Jókor írtak a Lindéről
Az Equitas a Masterplastról is jó véleménnyel van a gyorsjelentés után, kedden azt írta, hogy „az árbevétel minimálisan zsugorodott, viszont az eredményesség javult. Az év hátralévő részében pedig sokat segíthet a cégnek, ha az újlakás-építésekhez kapcsolódó megrendelések beindulnak. A részvényre szóló kereskedési ötletünk stratégiáján nem változtatunk, és 620 forintos fair értékbecslésünket is fenntartjuk.”
Az Erste Befektetési Zrt. „Ötletgyára” ma technikai alapon írta, hogy a Richter technikai képe alapján fordulat várható, véget érhet a korrekciós fázis. Az árfolyam a 6060 forintot veheti célba, ami plusz hét százalék lenne. A brókercég ezen kívül jókor, egy tíz százalékos ugrás előtt kezdett el a Linde egészségügyi céggel foglalkozni. (Itt és itt.)
Nyakunkon az infláció?
Ajánlást ugyan nem tartalmaz, de elgondolkodtató Zsiday Viktor alapkezelő cikke az Alapblogon. Eszerint a munkaerőpiaci indikátorok már 2014 vége–2015 eleje óta azt jelzik, hogy kevés a munkavállaló, és azóta a helyzet egyre durvul, globálisan is az egyik leginkább munkaerőhiányos ország lettünk. Ezt némi késéssel követte a bérek megugrása is. Ám még jóval komolyabb béremelkedés is lehetséges, a szerző szerint a 10 százalékos ütem elérése sem kizárt.
A vállalkozások a profitabilitásuk terhére emelték a béreket, mert muszáj volt. Ez azonban nem fenntartható, és nem lesz más lehetőségük, mint árat emelni. „A gazdaságpolitikusokat az elmúlt évek hitelundorából és nyersanyagáreséséből kialakult deflációs sokkok álomba ringatták, és nem veszik észre, hogy nyakukon az infláció” – írja Zsiday Viktor.
Ha ez igaz, akkor lehet, hogy a legjobb befektetések egyike Magyarországon, legalábbis az alacsony kockázatú befektetések között az inflációkövető államkötvény lesz – tehetjük hozzá.