Különlegesség
A brit valuta önmagában egy különlegesség, egyrészt mert múltja az angolszász időkig, a 8. század második feléig nyúlik vissza, így bő 1200 éves valutáról van szó, ami gyakorlatilag azóta forgalomban van. Természetesen kezdetben különféle érmék voltak forgalomban, hisz a papírpénz egy meglehetősen fiatal találmány (korábban senki nem bízott abban, mit írtak egy papírra, ma már többnyire elhisszük a jegybankoknak, hogy az általuk nyomtatott bankjegyek értékesek).
A másik érdekesség, hogy az idők során két neve lett a valutának, a font és a sterling. A gyakorlati életben inkább a fontot használjuk, összeget kizárólag fontban nevezünk meg (azt mondjuk, hogy 5 font, azt nem, hogy 5 sterling), ugyanakkor általánosságban használják a másik megnevezést, pl: euróban óhajt fizetni a kedves ügyfél vagy sterlingben?
A valutának van még egy elnevezése a szlengben, ez a quid, de ez más valutáknál is előfordul, ha elég tréfásak a felhasználói. Előfordul még a kábel megnevezés, elsősorban a font/dollár devizapárra, ez még az 1800-as évekből maradt vissza, amikor az első óceán alatti kábelen morzejelekkel zajlott a font/dollár kereskedés.
A két nagyhoz mérik
A mai brit valuta a gyakorlatban nem különbözik más modern valutától, sőt, az euróhoz, a dollárhoz, a jenhez és most már a jüanhoz is hasonlóan tartalékvalutaként szerepel az IMF minősítésében. Pár évtizeddel ezelőtt még bonyolult módon osztották kisebb egységekre, de aztán áttértek arra a rendszerre, amit a legtöbb mai valuta alkalmaz: a font egy egysége 100 egység váltópénzt, esetükben pennyt ér (ugyanez az eurónál és a dollárnál a cent, a forintnál a fillér volt, amíg ért valamit).
Nézzük ezek után a font árfolyamának alakulását. Eleve két nagy valutához képest foglalkozunk vele, ezek az euró és a dollár. A legfontosabb talán az euró, hisz gazdaságilag mégiscsak az eurózóna a brit gazdaság legfőbb kereskedelmi partnere, de részben történelmi okokból a font/dollár árfolyamot is figyelik, és hevesen kereskednek a kábellel.
Font/dollár, 10 év |
Ebből adódóan a font árfolyamának alakulását értelemszerűen a dollár euróhoz képesti mozgása is befolyásolja, és ennek a közelmúltban volt is nem csekély szerepe. A font az euró bevezetése után hosszú ideig erős volt az euróhoz képest, legalábbis vásárlóerő alapján. Az árszínvonal ugyanis a szigetországban nagyjából akkora fontban, mint az eurózóna nagy részén euróban, ebből a szempontból akár a paritás is lehetne a reális árfolyam, vagyis a font egyenlő lenne az euróval.
Menedékvaluta volt
Ezzel szemben kezdettől jóval magasabb volt, időnként az 1,50 eurót is elérte. A fő ok az volt, hogy az euró bevezetése után még nem alakult ki az euró iránti bizalom, így mind a dollárhoz, mind a fonthoz képest gyengélkedett az euró. A 2000-es évek közepén aztán megváltozott a helyzet, az euró szakadatlanul erősödött a dollárhoz képest, és végül a fonthoz képest is: a válság előestéjén majdnem el is érte a paritást.
Font/euró, 10 év |
Ekkor, amint a grafikonon is látszik, a trend megfordult, de sokáig nem volt jelentős a font erősödése. 1,10-1,20 eurón mozgott, ami nagyjából reálisnak is volt mondható. A 2012-es euró válság idején feljebb szaladt a font közel 1,3 euróig, azonban a nagyobb erősödés 2014-ben zajlott, amikor az euró zuhant a dollárhoz képest. A font ez úgy reagálta le, hogy esett egy jókorát a dollárhoz képest, és emelkedett egy méreteset az euróhoz képest, vagyis a középutat választotta. Így az font/euró kereszt 1,40 lett nagyjából.
A Brexit bomba
Mindez tavaly év végéig így is maradt, de akkor berobbant a Brexit bomba, vagyis akkor vetődött fel az, hogy a Cameron által kiírandó népszavazás nem feltétlenül a miniszterelnök elképzelése szerint zárul, és Nagy-Britannia kipottyanhat az EU-ból. A befektetők számára egyértelmű, hogy ez kedvezőtlen lenne a szigetország gazdaságának, de már önmagában a bizonytalanság is elég volt ahhoz, hogy adni kezdjék a fontot. Így most egy font 1,26 eurót, és 1,39 dollárt ér.
Ezek az értékek ugyanakkor nem mondhatók alacsonynak fundamentálisan. A font kissé túlértékelt volt az euró félelmek miatt, és előbb-utóbb a fundamentális tényezők amúgy is elmozdították volna lefelé, csak ezt most a Brexit félelmek felgyorsították. Így nem kizárt, hogy ha a tragédia elmarad, és Nagy Britannia az EU része marad, egy rövid öröm-ralitól eltekintve nem lesz nagyobb font erősödés.
Ha viszont kipottyannak, jöhet a lejtmenet. Először is könnyen elképzelhető, hogy távoznak a skótok, elhagyják a fontot, sőt belépnek az eurózónába, így újra csak angol font lesz, ami ma még brit font. Árfolyamát egy jó darabig feltehetőleg a fundamentumok határozzák meg, a bizonytalanság miatt a tartalékvaluta szerep egy darabig, vagy akár végleg is visszaszorulhat. Így kilépés esetén jó eséllyel mind a dollárral, mind az euróval szemben a paritás irányába indulhat az árfolyam.