A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 44,48 pontos, 0,26 százalékos emelkedéssel, 17.353,93 ponton zárt pénteken. A növekedés szerénynek tűnik, de a pesti parkett erejét jól mutatja, hogy miközben a nyugat-európai tőzsdék a délután lejtőre kerültek a spanyol hírek miatt, addig a BUX legalább pluszban tudott maradni az utolsó kereskedési nap végére.
A forgalom a 6 milliárdot sem érte el, a vezető részvények közül a Mol (1,6%) és az OTP (0,3%) zárt pluszban, utóbbi vitte a napi forgalom felét, így tartani tudta az indexet, mikor a többi papír esésbe fordult. Nem elhanyagolható ugyanakkor a Mol "húzóereje" sem.
18 ezerre emelkedhet a Mol
"Még csütörtöki hír, hogy Kurdisztánban megemelték a kitermelhető olajtartalék mennyiségét. Miután a Molnak 20 százalékos részesedése van a kitermelő cégben, ez a tény emelte pénteken is az árfolyamát" - vélekedett Gabler Gergely, az Equilor Befektetési Zrt. elemzője a távirati irodának. Véleménye szerint egy-két héten belül 18 ezer forintra emelkedhet a Mol árfolyama.
A blue chipek közül a Richter stagnált, az MTelekom (-2,1%) csökkent.
Két nap után esett Nyugat-Európa
A nyugat-európai tőzsdék pénteken visszaestek, kétnapi emelkedés után. A kereskedés utolsó percében a londoni értéktőzsde irányadó mutatója, az FTSE-100 1,14 százalékkal, a frankfurti DAX-30 1,92 százalékkal, a párizsi CAC-40 2,13 százalékkal volt a csütörtöki záró alatt.
A madridi tőzsde mutatója, az Ibex több mint két éve, 2010 májusában esett ekkorát, ma 5,8%-os mínuszban zárt az index - ezzel párhuzamosan emelkedtek a hosszú távú állmapapír-hozamok és a CDS-árazás is történelmi csúcsra ért.