A részletes jelentés szerint az INA tavaly 15,7 százalékkal növelte a szénhidrogén-termelést, elsősorban az Adriai-tenger északi részén és Szíriában. A pozitív üzleti eredményhez hozzájárult a kőolajár és a olajfinomítói árrés növekedése.
A földgáz-kereskedelemben azonban 335 millió kuna veszteséget szenvedett el a vállalat. A kőolajtermékek nagykereskedelmi forgalma 9,6 százalékkal csökkent, a kiskereskedelmi 5,9 százalékkal esett .
Az INA-csoport nettó árbevétele összességében 15,8 százalékkal 25,9 milliárd kunára növekedett a múlt évben.
A horvát olajcég a tavalyi nyereségéből nem fizet osztalékot részvényeseinek, azt az eredménytartalékba helyezi el.
Lex INA
A jövőben senki nem szerezhet 49 százaléknál nagyobb tulajdoni hányadot az INA részvényeiből, ennek érdekében a horvát kormány szombaton tervezi módosítani a privatizációs törvényt - számoltunk be róla tegnap délután.
Ennek értelmében tehát "senkinek nem lehet 49 százaléknál több INA részvénye" - ahogy azt Jadranka Kosor miniszterelnök tegnap kifejtette. A horvát kormányfő hozzátette, hogy a tervezet kapcsolódik a horvát pénzügyi felügyelet, a Hanfa hétfői döntéséhez, amellyel egész hétre felfüggesztette az INA papírjaival történő kereskedést a zágrábi tőzsdén. A törvénymódosítás egyértelmű üzenet a főrészvényes magyar olajtársaságnak, aki idén már megpróbálkozott még nagyobb részesedést szerezni az INA-ban.
A Molnak jelenleg 47,25 százalékos részesedése van a tavaly sikeres évet zárt olajcégben, a horvát állam pedig 44,84 százalékot tulajdonol.
MTI, Privátbankár