6p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A bankszektornak és a tőzsdének is sokat segít, hogy ilyen jól mennek a dolgok a világ és Magyarország gazdaságában - ez remek alkalom a bankoknak és a befektetőknek is arra, hogy felkészüljenek azokra az időkre, amikor épp nem lesz ilyen fényes a horizont. Nem csak a tőkepiacon jönnek sorsfordító évek, az azonnali átutalások a bankolás világát is átalakíthatják Magyarországon.

A HG Média Fókuszban: gazdasági évnyitó című konferenciájának kerekasztal-beszélgetésén a tőzsde, az MKB, az Equilor, az MFB és a GIRO vezérei vettek részt.

Hazai forrásból kellene finanszírozni a hazai vállalatokat: vegyünk részvényt, kötvényt!

Végh Richárd, a Budapesti Értéktőzsde elnök-vezérigazgatója szerint jó lenyomata volt a magyar gazdasági folyamatoknak a BÉT teljesítménye. A BUX index folytatta harmadik éve tartó emelkedését, elsősorban a jó makrogazdasági környezetnek köszönhetően. Emellett jó egyedi vállalati teljesítményeket is láttunk, és a nemzetközi környezet is támogató volt – nem véletlen, hogy hétfőn is 41 ezer forint fölötti történelmi csúcson zárt a BUX-index. Bár az értékeltségi mutatók alapján van még tér a további emelkedés előtt, de azért a sokéves emelkedés után mindenkiben felmerül, meddig tarthat még a rali – erre azonban persze nem tud választ adni a tőzsde, mondta Végh Richárd az idei kilátásokat illetően. A tőzsde 2017-es évéről és az újításokról itt írtunk bővebben >>

A lakosság egyre több magyar részvényt tart ugyan, de a megtakarítások egyébként is bővülnek, így a részvényhányad aránya nem emelkedik: a háztartások 41 ezer milliárd forint értékű megtakarításain belül nem éri el a 2 százalékot sem, pedig a regionális adatok alapján kétszeres-háromszoros szintre is emelkedhetne. Az elmúlt években sikerült elérni, hogy az államot növekvő mértékben finanszírozza a lakosság; az azonban még nem valósult meg, hogy a hazai reálszféra hazai (intézményi és lakossági) forrásokból jusson finanszírozáshoz. Ez tőzsdei részvénykibocsátással, kötvénykibocsátással lenne fejleszthető, a BÉT céljai között ez kiemelt helyen áll. Az, hogy a lakossági és intézményi portfóliókban több a külföldi részvény, vállalati kötvény, mint a hazai, azt jelenti akkor a megtakarítások nem a magyar, hanem a külföldi gazdaságot finanszírozzák nagyobb arányban.

Dr. Balog Ádám MKB-vezér ezt azzal egészítette ki: hiába van meg a megfelelő tőke a hitelezéshez bankokban, ha túlhitelezetté válnak a hazai vállalatok, akkor további tőkére lesz szükségük, hogy további finanszírozáshoz jussanak – kritikus kérdés, hogy tudunk-e olyan tőkepiacot csinálni, ami a többezermilliárdos plusz likviditást tőkévé konvertálja és eljuttatja a vállalkozásokhoz. A kockázati és magántőke-alapokban is jó lehetőségek rejlenek még ezen a téren.

Ha tőzsdéznél: sorsfordító év jöhet

Szécsényi Bálint, az Equilor vezérigazgatója arra hívta fel a figyelmet: 2018 sorsfordító év lehet a tőkepiacokon. Ahogy azt sokan várják ilyen rekordok és hosszú emelkedés után, jöhetnek korrekciók az árakban, de ezek nem feltétlenül makrogazdasági okokból következhetnek be -  magyarán nem jelenti a gazdasági helyzet romlását egy esetleges piaci esés, inkább a nagy növekedés korrekcióját, az egészséges árfolyamok beállását jelentheti. Eszközár-buborékok, extrém árazások kialakulásától persze lehet tartani, így kellően óvatosnak kell lenni.

Eljött a hét bő esztendő a bankoknál

A bankok az elmúlt két évet rendkívül jól zárták – vajon tartható a bővülés üteme? Dr. Balog Ádám, az MKB elnök-vezérigazgatója ezzel kapcsolatban elmondta: a külső gazdasági környezet támogató, az alacsony kamatszint viszont megterheli a banki jövedelmezőséget. A múlt is „kísért még”, bár folyamatosan tisztulnak a mérlegek. Eközben folyamatosan változik a szabályozási környezet, a digitalizáció pedig kihívás elé állítja a bankokat – miközben lehetőségeket is jelent számukra. Összességében jó hírek vannak a bankoknál, most a bő 7 esztendőben vagyunk – ilyenkor kell tőkét gyűjteni, optimalizálni a folyamatokat, felkészülni a később érkező kihívásokra Balog Ádám szerint.

A bankoknál ugyan fontos tényező az adott év eredménye, de inkább 5-10 éves időtávon érdemes megítélni, mennyire teljesít jól vagy rosszul egy bank. Mindenesetre az ügyfélportfólió minősége jó és egyre jobb, így jelenleg fenntarthatónak tűnik a mostani jövedelmezőség is.

Igaz, hogy a korábban megképzett céltartalékok visszaírása is hozzájárult az elmúlt évek során a kiugró eredményekhez, de már csak ezért is igaz, hogy 5-10 évre kell vizsgálni az adatokat – ezeket a most pozitívan ható, visszaírt céltartalékokat korábban meg is kellett ezeket képezni, ahogy az is igaz, hogy előbb-utóbb ezek kifutnak a mérlegből, és az alaptevékenység alapján lehet majd megítélni a bankok teljesítményét.

Balog Ádám arról is beszélt: a hitelezés a vállalkozások körében szépen megindult, erre a jegybanki Növekedési Hitelprogram és más ösztönzők jól hatottak A lakosság esetében jóval lassabban pörög fel a hitelezés, több  volt a hátráltató tényező és kevesebb az ösztönző, mostanra azonban itt is van már mérhető bővülés.

Forradalom az átutalásoknál – nagyon visszaszorítanák a készpénzt

Selmeczi-Kovács Zsolt, a GIRO vezérigazgatója elmondta: a GIRO alapvetően a bankközi klíring biztonságos üzemeltetéséért felel, legnagyobb projektjük most az azonnali átutalási rendszer kialakítása (a projekttel kiemelten foglalkozik a Privátbankár.hu, aktuális összeállításunk, helyzetjelentésünk itt olvasható >>) . A bevezetésre kerülő magyar rendszer jelentősen eltér az összes, jelenleg működő külfölditől: máshol ugyanis az azonnali átutalás opcionális, prémium szolgáltatás, nálunk viszont 10 millió alatt kötelező lesz ezt használniuk a bankoknak – a tranzakció címzettje így 5 másodperc alatt megkapja az átutalt pénzt. Ehhez ráadásul nem kell majd hosszú bankszámlaszámot használni: adóazonosító, vagy akár mobilszám vagy e-mailcím is elég lesz az átutalás megcímzéséhez. A GIRO azt reméli, ezzel is sikerül a készpénzhasználatot remélik visszaszorítani – a fizetések 80 százaléka (darabra, nem értékben) készpénzben történik, 20 pedig elektronikusan - szeretnék, ha ez az arány közeljövőben megfordulna.

Bár a 2019. júliusi induláskor még csak a forintátutalások lesznek azonnaliak, (rövid) belátható időn belül kiterjesztik a devizaátutalásokra is: ez a képesség rendszer kialakításánál, a nyertes pályázó kiválasztásánál fontos szempont volt, mondta Selmeczi-Kovács Zsolt.

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 26950 26530 26950 +2,08% 0 0 12 186 856 480 HUF 2025-05-09 17:08:41
MOL 3068 3026 3068 +2,27% 0 0 1 635 645 780 HUF 2025-05-09 17:06:01
MTELEKOM 1650 1620 1654 +0,98% 0 0 1 466 929 726 HUF 2025-05-09 17:06:23
RICHTER 10850 10760 10880 0,00% 0 0 923 191 400 HUF 2025-05-09 17:05:08
OPUS 556 552 560 0,00% 0 0 30 540 746 HUF 2025-05-09 17:06:14
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru A Mol nagyobb, az OTP kisebb, az infláció szomorú meglepetést okozott
Eidenpenz József | 2025. május 9. 12:26
A Budapesti Értéktőzsde két zászlóshajója is jelentett, mindkettő pozitív fogadtatásra lelt. Az inflációt azonban inkább kellemetlen meglepetésként értékelték az elemzők. A forint átmeneti gyengülés után erősödni kezdett, a bitcoin százezer dollár felett forog, a hányatott sorsú ether pedig valósággal felrobbant.
Részvény / Deviza / Áru Csak nézünk, mint a moziban, mit csinál a forint az euróval és a svájci frankkal szemben
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 07:53
Az euróval és a dollárral szemben gyengült, a svájci frankkal szemben viszont erősödött csütörtök estétől péntek reggelig.
Részvény / Deviza / Áru Ha jó áron akar eurót venni, várjon reggelig
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:07
Gyengült a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben csütörtök estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Nagyot mentek a Mol-papírok
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:29
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 95,24 pontos, 0,1 százalékos csökkenéssel, 92 728,02 ponton zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Hogyhogy esik a bitcoin, ha az a digitális arany?
Eidenpenz József | 2025. május 8. 15:01
A bitcoin idén csúnyán lemaradt az aranytól, és miközben a sárga fém új és új rekordokat döntögetett, a digitális eszköz megnézett néhány csúnya gödröt. Mi lehet ennek az oka? Miért nem sikerül felbeszélnie a kriptók árfolyamát a Trump-családnak? Mi lehet a kiút az oldalazásból?
Részvény / Deviza / Áru Felfedi a lapjait az OTP, ezért lett felülteljesítő Németország
Eidenpenz József | 2025. május 8. 12:54
A tőzsdék jó hangulatban vannak csütörtökön délben, Budapesten azonban a gyorsjelentési szezon első napja előtt visszafogottak a befektetők. A forint is gyengül, 406 közelében jár az euró.  Pesszimista az egyik brókercég, mintha túljutott volna a magyar piac a zenitjén az eredménytermelő képesség terén. Újra majdnem százezer a bitcoin.
Részvény / Deviza / Áru Az éjszakai birkózásban csak a svájci frankot tudta lenyomni a forint
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 07:49
Idén kereken 10 százalékot erősödött a forint a dollárral szemben – de csütörtök reggelre csak a svájci frankkal szemben tudott vitézkedni a magyar deviza.
Részvény / Deviza / Áru Meglepő dolgot produkált a forint szerdán
Privátbankár.hu | 2025. május 7. 18:46
Erősödött a dollárral és az euróval szemben is.
Részvény / Deviza / Áru Az OTP és a Telekom miatt dübörgött a pesti tőzsde
Privátbankár.hu | 2025. május 7. 18:11
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 897,67 pontos, 0,98 százalékos emelkedéssel, 92 823,26 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Visszajött a szakadék széléről a forint, az OTP viszont elcsúszott
Csabai Károly | 2025. május 7. 12:36
A hazai fizetőeszközt az hozta vissza, ami gyengítette: a németországi választási purparlé, amely végül pozitívan zárult. A nemzetközi pénz- és tőkepiacokon vegyes a hangulat. Az európai tőzsdék esnek, szerencsére Budapest kivételével, ahol a BUX-ot csak az OTP húzza vissza. Az olaj és a gáz drágul, a nemesfémek az amerikai-kínai vámtárgyalások pozitív végkimenetelében bízva gyengülnek, ezzel szemben a kriptóknak jó napjuk van.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG