New York-i tőzsde. Kép forrása: EPA |
A ma délután fél háromkor, az amerikai piacnyitás előtt esedékes makroadatokra várva csendes volt a kereskedés Európában, az után azonban szépen meglódultak az árfolyamok. A határidős S&P 500 index rögtön fél százalékkal emelkedett, majd ez később még fokozódott is, és az európai tőzsdék is felélénkültek.
A Non Farming Payroll, azaz a nem mezőgazdaságban dolgozó alkalmazottak száma a várnál lényegesen jobban nőtt, ami jó hír, a gazdaság élénkülésére utal. Ugyanakkor meglepő módon a munkanélküliség is nőtt és a bérek növekedése is elmaradt a várakozásoktól, ami miatt az a vélemény alakult ki a piacon, hogy a kamatemeléssel óvatos lesz a Fed.
Máris magához tért a Deutsche Bank
A lassabb kamatemelés a dollárra elvileg gyengítő, a részvényekre erősítő hatással van, pont ez történt ma. A nap elején erősödő dollár átment gyengülésbe, napon belül vagy fél százalékot süllyedt. (1,079 dollár az euró, 112,50 a dollár/jen.) Az S&P 500 este hat után kicsivel 0,7, a Nasdaq indexe 0,4, a Dow Jones ipari átlag 0,9 százalékkal ment fel, ismét 20 ezer pont felett jár. Az amerikai indexek erősen megközelítették eddigi történelmi csúcsértéküket.
A német DAX 0,2, a francia CAC 0,6, a brit FTSE 100 pedig 0,7 százalékkal ment fel. Pedig az európai részvényeknek a relatíve erős euró nem tesz túl jót. Németországban elemzői ajánlások miatt több mint négy százalékkal ment fel a Continental, és vélhetően elbocsátási tervei miatt 3,6 százalékkal az előző nap még csúnyán zuhanó Deutsche Bank.
Dübörgött a Mol és a Richter
Itthon a BUX indexre sem lehetett panasz, szinte egész nap felfelé tartott és végül 1,1 százalékkal zárt feljebb. A Mol és a Richter 2-2 százalékkal drágult 20 395, illetve 6430 forintra. A Telekom 0,6 százalékkal 514-re drágult, az OTP minimális mértékben, 0,1 százalékkal 8858-ra süllyedt. A Zwack gyorsjelentést tett közzé, árfolyama azonban alig változott. A forint nap közben stabil volt, változatlanul 309,30 körül járt az euró, estére azonban felszaladt 309,70-re.
Kevesebb olajat termeltek az oroszok
Irán ellen új szankciók kerültek szóba egy rakétakísérlet után az USA-ban, ez is hozzájárulhatott, hogy az olaj és az arany egyaránt felfelé tartott, de a gyengébb dollár is segít a nyersanyagoknak. Ezen kívül érkezett egy kedvező (alacsonyabb) orosz kitermelési adat is. Az olaj volt egy százalék feletti pluszban is, este fél százaléknál tartott. Az arany 0,3 százalékkal ment fel, pedig reggel még kis mínuszban volt. Csökkentek a német, amerikai államkötvények hozamai is.
A török líra, amely az összeomlás szélére került az idén januárban, napok óta lassacskán erősödik, ma több mint egy százalékkal ért többet. Ezzel az euróval szemben ismét a bűvös 4,0-es határ alá süllyedt, hetek óta először. A bitcoin is újra és újra rácáfol a halálhírét költőkre, tegnap este ismét átlépte az 1000 dollárt, ma már 1019.