„Az Erste Befektetési Zrt. számára fontos pozitív változás, hogy a certifikátok és warrantok kereskedése az új folyamatos aukciós kereskedési modellben valósul meg, amelyben garantált, hogy az ügyfelek csak az árjegyző jelenlétében tudnak kereskedni a termékekkel és akkor is csak az árjegyző által kvótolt eladási és vételi ajánlati árak között” – válaszolta a szakember. Így biztosítható, hogy az ügyfelek ne kössenek olyan áron certifikát- vagy warrant- ügyletet, amely nem következne a mögöttes termék adott pillanatnak megfelelő árazásából.
Az Erstének az a legfontosabb, hogy a Xetra-rendszerben sokkal több termékre tud majd árat jegyezni és beadott kvótok (adott pillanatban az árjegyzői vételi és eladási ajánlatok a kereskedett instrumentum ajánlati könyvében) napi limit és 1 másodpercre eső limit mennyisége is sokszorosa lehet a BÉT jelenlegi MMTS rendszeréhez képest.
Arra a kérdésre, hogy hol tudhat meg erről bővebbet a kisbefektető, a szakember azt mondta, azon túl, hogy a legnépszerűbb pénzügyi tartalomszolgáltatásokat olvassák mindenképpen érdemes ellátogatni a befektetési szolgáltatójuk honlapjára, mert ott tájékozódhatnak arról, hogy az adott cég a Xetra- átállás után pontosan milyen szolgáltatást fog nyújtani.
(Certifikátokról írt korábbi cikkeink itt, itt és itt.)
Jönnek az aukciók és az új ajánlattípusok Újdonságként megjelenik a magyar piacon is az úgynevezett iceberg (azaz jéghegy) ajánlat, amelyet a nemzetközi parketteken gyakran alkalmaznak. Ez az ajánlattípus azért különleges, mert az ajánlati mennyiségnek csak egy kis része − "a jéghegy csúcsa" − látható az adott papír ajánlati könyvében; a nagyobb része az éppen látható mennyiség lekötéséig rejtve marad a többi kereskedő előtt. Az iceberg ajánlat lehetővé teszi, hogy egy jellemzően intézményi befektető úgy vegyen vagy adjon el − kisebb részletekben − egy nagyobb értékpapírcsomagot, hogy ezen szándéka rejtve maradjon a piac többi szereplője előtt, és így ez az információ ne okozhasson hirtelen mozgásokat az adott értékpapír árfolyamában – írja a tőzsde információs anyaga. A kereskedés zavartalanságát segíti elő a szélsőséges ármozgások kezelésére újonnan bevezetendő módszer, a statikus és dinamikus volatilitási limitek rendszere. A jelenlegi kereskedésben a jelentősebb ármozgásokat egyrészt egy 15, illetve 20 százalékos ajánlatbeviteli korlát alkalmazásával akadályozzuk meg, másrészt ha egy értékpapír árfolyama a nyitóárhoz képest legalább 10 százalékkal elmozdul, a kereskedés rövid időre szünetel. Az ajánlatbeviteli korlátok a Xetra alatt is változatlanul érvényesek lesznek, azonban a szüneteltetési limit helyett egy sokkal differenciáltabb módszert alkalmazunk majd, amely még a szélsőséges ármozgást kiváltó kötés előtt megállítja a kereskedést az adott papírban. Ez a módszer átláthatóbbá és kevéssé volatilissá teszi a piacot – írják.
|