Miért csökkent az olaj ára a héten?
A Brent spot kőolaj ára a héten 45-50 dollár között ingadozott, heti átlagban közel három dollárral, 6 százalékkal esett az ár. A spot olajár négy napon át mérséklődött, majd pénteken közel egy dollárral drágult. A heti átlagos árcsökkenést a héten az angol EU-tagsággal kapcsolatos népszavazás feltételezett kimenetele befolyásolta, a vélemények szerint a kilépés gazdasági visszaesést hozhat. A hét végén a dollár gyengülése, valamint a "Brexit" esélyének csökkenése okozta az áremelkedést. A kőolajpiacokon továbbra is jelentős a túlkínálat, bár bíznak a kereslet-kínálat kiegyenlítődésében. A héten a készletező társaságok jelentései szerint az Egyesült Államokban a tárolt kőolaj mennyisége kicsit csökkent, de a benzinkészletek emelkedtek. Európában nőtt a benzinkészlet és kissé csökkent a dízel mennyisége.
Az egy hónapos határidős Brent olajár heti átlaga 2,3 dollárral 4,5 százalékkal csökkent ezen a héten. A hosszabb határidőkre vonatkozó olajtőzsdei befektetések mennyisége csökkent, a rövid lejáratokra vonatkozóan nagyobb volt az érdeklődés. Az 1 hónapos határidős amerikai WTI és a Brent heti átlagára közötti átlagos különbség ezen a héten csak kicsit változott. Az amerikai kőolajfúrások száma ezen a héten kilenccel emelkedett, már három hete növekszik a fúrásszám.
Az európai benzinpiacokon az árak a hét elején gyorsabban, majd a követő napokon csak kicsit csökkentek, pénteken kicsit emelkedtek. A gázolajnál az árak négy nap süllyedtek, majd pénteken nagyjából 20 dollárral emelkedtek. A francia olajipari sztrájk a hét végére a finomítóknál és a déli olajterminálnál megszűnt, de kell úgy egy hét, hogy szokásos ritmusban elinduljon a termelés. Franciaország egyelőre a leapadt készleteit tölti fel. A benzinpiacokon világszerte jelentős a túlkínálat, a finomítók fokozatosan a dízel előállítására helyezik a hangsúlyt.
Mi történt a piacokon?
A Reuters adatai szerint a prémium ólmozatlan benzin a mediterrán piacon a megelőző hét átlagához viszonyítva 4,2 százalékkal csökkent, az észak-nyugat-európai piacon 3,1 százalékos volt a csökkenés, míg az ARA, Amsterdam-Rotterdam-Antwerpen piacon 3 százalékkal mérséklődtek az árak. A motorikus gázolaj jegyzésára a mediterrán piacon 4,8 százalékkal csökkent a megelőző hét áraihoz viszonyítva, az észak-európai piacokon 3,9-4,3 százalékos volt az árcsökkenés.
A forint árfolyama a héten 279 Ft/dollár körül ingadozott, több mint négy forinttal kellett többet adni 1 dollárért, mint egy héttel korábban. A forintárfolyam az euróhoz viszonyítva ezen a héten csak kicsit gyengült. A forintárfolyam változása ezen a héten mérsékelte a dollárban számított átlagos árak csökkenését.
Mit jelent ez a magyar autósoknak?
A hét folyamatai alapján, a már literre és forintra átszámolt különböző tőzsdei jegyzésárak mellett, a benzin esetében, heti átlagokkal számolva, a mediterrán piacon 0,7 százalékos süllyedést mutatnak az indexek, az NWE piacon 1,4 százalékos, az ARA piacon 1,3 százalékos volt az árcsökkenés. A gázolajnál a mediterrán piacon a forintban számított heti csökkenés 3,2 százalékos volt, az észak-európai piacokon 2,2-2,7 százalékkal csökkentek az árak forintban mérve. Pénteken, június 17-én 2 forintos benzinár-csökkentés volt.
A GKI Energiakutató számításai szerint, a mediterrán és más európai tőzsdei piaci folyamatok hatására összességében – a 27 százalékos áfával is növelten – a heti változások a benzin esetében a mediterrán és a többi piacon is 2-3 forintnyi árcsökkenést jelentettek. A gázolaj forintban mért árak esetében a piacok 3-4 forint csökkenést jeleznek. A hét második felében a forintban számolt árak mindkét üzemanyagnál tovább mérséklődtek. Mindezek alapján, hétfőn, június 20-án, várhatóan a benzin árát 2-3 forinttal, a dízel árát 3-4 forinttal csökkenthetik, figyelembe véve a múlt heti, pénteki árdöntést is. A benzin ára 340 forint/liter körüli szinten, a gázolaj ára várhatóan 338 Ft/liter körüli szinten változhat.