Védőmaszkot viselő biztonsági őr egy zárva tartó Apple-üzletben, Pekingben. (Fotó: MTI/EPA/Vu Hong) |
Hétfőn kisebb mértékű emelkedés volt a nagy európai tőzsdéken, míg a BUX ezt felülteljesítve egy százalékkal ugrott meg. A hazai piacon az összes bluechip erősödni tudott. Az Egyesült Államokban ünnep miatt szünetelt a kereskedés, hajnalban viszont a fontos ázsiai tőzsdéken már mínuszokra ébredhettünk. A japán tőzsde Nikkei mutatója 1,40 százalékos, az ausztráliai S&P/ASX 200 0,16 százalékos, a dél-koreai Kospi pedig 1,48 százalékos mínuszban zárt. Ez pedig az európai piacokon is megadta az alaphangot, így az első fél órát követően 0,5 és 1 százalékos veszteséget mutattak a fontos börzék indexei. A magyar tőzsde ismét felülteljesítőnek látszik, hiszen csak 0,3 százalékos mínusszal indult a nap.
A piacbefolyásoló információk között van optimizmusra és aggodalomra okot adó hír is.
1; Enyhülni látszik a járvány
A múlt hét óta, amikor hirtelen sokkal több beteget vallottak be a kínai illetékesek mindenki óvatosabban kezeli a hivatalos adatokat, azok most mégis reményre adnak okot. Általánosan ugyanis úgy tűnik lecsengőben van az új típusú koronavírus-járvány Kínában a napi adatok alapján, de az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint még korai lenne a járvány tartós csillapodását kiolvasni a számokból.
A kínai Nemzeti Egészségügyi Bizottság kedden közölt adatai szerint 1886 új esettel 72 436-ra nőtt a fertőzöttek száma Kína szárazföldi részén hétfő éjfélig. Ugyaneddig 98 új halálozást jelentettek, a vírus ezzel immár 1868 életet követelt a szárazföldi Kínában. A napi új fertőzöttek száma országosan 162-vel csökkent az egy nappal korábban közölt adathoz képest, míg a napi halálozások számában szintén enyhülés mutatkozott. A mérséklődés különösen a vírus gócpontjának számító közép-kínai Hupej tartományon kívül szembetűnő, Kína többi részén ugyanis már tizennegyedik napja fokozatosan csökken a napi új megbetegedések száma - a február 3-án közölt 890 új esettel szemben kedden 84 újonnan diagnosztizált fertőzöttről számoltak be a több mint három hete lezárt tartományon kívülről.
2; Hidegzuhany az Apple-től
Eddig is lehetett tudni, hogy a járvány komoly gazdasági hatásokkal jár, a befektetők mégis szemet hunytak efölött, és az amerikai tőzsdeindexek a veszélyek ellenére is újabb és újabb rekordokat állítottak fel. Most viszont az iPhone-ok gyártójának bejelentése kicsit kijózanította a befektetőket.
Az Apple arra figyelmeztetett, nem tudja teljesíteni az első negyedévre kitűzött 63-67 milliárd dolláros árbevételi célt, mert a Kínában dúló járvány lassította a termelést és visszavetette a keresletet Kínában. A tőzsdén jegyzett legértékesebb amerikai vállalat figyelmeztetése lehűtötte a befektetők bizakodását, miszerint Kína és más országok gazdaságélénkítő lépései megvédik a világgazdaságot a járvány negatív hatásaitól. Az Apple számára a kínai helyzet keresleti és kínálati oldalról is kedvezőtlen, a gyárakban ugyanis a vártnál lassabban indulhat újra a termelés, ez átmeneti készlethiányt okozhat. Az is kellemetlen, hogy valószínűleg Kínában erőteljesen visszaeshettek az eladások, már csak azért is, mert a társaság hetekre bezárta számos helyi üzletét.
Várhatóan nem az Apple az egyetlen cég, amelynek sérülnek a tervei a koronajárvány miatt, a mostani nagyon optimista tőzsdei hangulatban viszont kiszámíthatatlan, hogy ez csak átmeneti visszaeséssel jár, és az alacsonyabb árakat a befektetők azonnal vételi jelzésnek vélik, vagy jön egy (egyébként sokak által régóta várt) piaci korrekció.
3; Az MNB lépései támogatják a forintot
A magyar fizetőeszköz ugyan hétfő óta egy viszonylag szűk sávban 335-336-os szintek között mozog, az utóbbi időszak jelentős gyengülése miatt viszont már a stabilabb árfolyamot is érdemes értékelni. A háttérben az MNB fellépése állhat, a jegybank ugyanis ismét csökkentette a likviditást, miközben a bankközi kamatok is fentebb kúsztak. Ezek pedig visszaszorítják a forintra nehezedő spekulációs nyomást, az úgynevezett carry trading (amikor forint hitelt vesznek fel a befektetők, majd a magyar devizát eladják és magasabb kamatot kínáló devizába, például cseh koronába vagy lengyel zlotyba fektetik a pénzüket) lehetősége megdrágult.
Hétfői bejelentése szerint az MNB mind a négy lejáraton 14,7 milliárd forint értékű ajánlatot fogadott el a hétfői forintlikviditást nyújtó devizaswap-tenderen (devizacsere-tender). Az MNB által biztosított bankrendszeri többletlikviditás mintegy 50 milliárd forinttal, 1942 milliárd forintra csökkent.
4; Feléledhet a kereskedelmi konfliktus
Újabb kereskedelmi korlátozásokat vezethet be az Egyesült Államok Kínával szemben. Egy az ügyben jól értesült informátor szerint ezúttal a chipgyártáshoz elengedhetetlen elemek kereskedelmi szigorítása kerülhet terítékre, írta reggeli hírlevelében az Equilor. A lépés célja Kína technológiai fejlődésének lassítása, különösen az 5G hálózatok építésében előretörő Huaweié. Ugyanakkor ez kockázatot jelenthet a félvezetők globális ellátási láncára és így közvetve több amerikai céget és szektort is negatívan érinthet. A félvezető technológia olyan kulcsfontosságú terület Kína számára, amiben nem tudott érdemi vetélytársat felmutatni az amerikai versenytársakkal szemben az elmúlt évek erőlködései ellenére. A kínai ipar továbbra is az amerikai beszállítóira hagyatkozik ezen a területen, többet között a Huawei is ide sorolható.
A Trump-adminisztráció emellett azt is fontolgatja, hogy a sugárhajtóművek értékesítése is kereskedelmi korlátozások célpontját képezhetik. Ez a technológia is egy olyan terület, amivel Peking évek óta jelentősebb siker nélkül küzd és az amerikai és európai beszállítóira támaszkodik.
5; Kiszállt a szlovák piacról az OTP
A magyar bank racionális döntést hozott a szakértők szerint, ezt az egységét ugyanis az elmúlt években nem tudta megerősíteni. Eközben a piaci részesedése nagyon alacsony volt, így az eredményes operációra nem volt esély. Ezért dönthetett úgy az OTP, hogy eladja az OTP Banka Slovensko a.s.-ban fennálló 99,44 százalékos részesedését a KBC Banknak.
Az OTP Bank Nyrt. 2002-ben vált a szlovák leányvállalat többségi tulajdonosává. Az OTP Banka Slovensko 58 fiókból álló hálózata, megközelítőleg 176 000 lakossági ügyfelet és 14 400 vállalati/KKV-ügyfelet szolgált ki.
A tranzakció kapcsán kiadott közleményben Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója elmondta:
Az OTP Csoport az organikus növekedés és felvásárlások révén folyamatosan növelni kívánja piaci részesedését a közép-kelet-európai régióban. A csoport, közel húsz éves szlovákiai jelenléte során is ezt a stratégiát követte, de mivel ez alatt az idő alatt sem sikerült optimális piacrészt elérnünk, a vezetőség úgy döntött, hogy értékesíti ezt a csoporttagot. Ez lehetővé teszi a cégcsoport számára, hogy olyan piacokra összpontosítson, ahol a jövőben jelentősebb piaci részesedést tud elérni.