2020-ban világszerte a háztartások 10,7 százaléka számított okosotthonnak, ez az arány globálisan 19 százalékra nőhet 2024-re. Az okosotthonok terjedését gyorsítja a jelenlegi energiaválság, ugyanis a háztartások hűtésének, fűtésének, árnyékolásának vagy vízfogyasztásának okosítása révén akár 15-20 százalékkal is csökkenthető egy ingatlan energiafelhasználása. Az SPB Befektetési Zrt. szakértői szerint az iparág bővülését támogatja az 5G hálózatok megjelenése is, mivel a vezeték nélküli technológia ötödik generációja akár ötvenszer gyorsabb sebesség elérésére is képes lehet, mint a 4G, így az otthoni okoseszközök képesek lesznek kapcsolódni más adatigényes alkalmazásokhoz, például az okosváros-technológiákhoz vagy az önvezető autókhoz.
Jó beszállási lehetőséget kínálnak a smart home cégek
A smart home iparágon belül is lendületes növekedés előtt állnak a különböző gyártók IoT hardvereinek és szoftveres vezérléseinek integrálására öntanuló rendszereket fejlesztő cégek. Ezen integrátorok közé tartozik az Alarm.com, a Vivint Smart Home, a Resideo Technologies vagy a magyar Chameleon Smart Home Zrt. is.
Az Alarm.com legutóbbi jelentése szerint a cég bevételei 12,4 százalékkal bővültek, ráadásul a vállalat 35,4 százalékkal növelte az egy részvényre jutó adózott profitját az idei harmadik negyedévben, szemben az S&P 500 cégeinek 2,2 százalékos átlagával. A Vivint Smart Home utolsó jelentése szerint a cég bevételei 13,6 százalékkal emelkedtek a harmadik negyedévben, ráadásul az EBITDA értéke 36,9 millióról 195,5 millió dollárra nőtt ugyanezen időszakban. Mivel a cég a növekedés korai fázisában van, ezért még veszteséges, azonban a legutóbbi negyedévben jelentősen csökkentette vesztesége mértékét, ami köszönhető ügyfélállománya 4,2 százalékos, azaz 1,9 milliós bővülésének is. A Resideo Technologies árbevétele 8,2 százalékkal növekedett, és a cég EBITDA-ja 19,24 százalékkal erősödött a harmadik negyedévben - emeli ki az SPB Befektetési Zrt.
Az említett cégek fundamentumai jól mutatják, hogy az iparág folyamatos fejlődésben van, létező igényeket elégít ki, és egyre inkább nélkülözhetetlenné váló megoldásokat fejleszt. Ráadásul az iparág fejlődése várhatóan még abban az esetben is folyamatos lesz, ha az építőipar esetleg lassulást mutat majd, tekintettel arra, hogy az új építésű – lakáscélú, szolgáltató vagy ipari – ingatlanok növekvő része számít okosnak, miközben a használt ingatlanok felokosítása is egyre elterjedtebb.
A smart home megatrend hosszú távú üzleti kilátásai ellenére az iparág integrátorainak részvényárfolyamai – a kisebb méretű techcégek többségéhez hasonlóan – a piaci átlaghoz képest jelentősen leértékelődtek idén. „Éppen ezért az egységnyi profitra jutó ár, vagyis a P/E vagy az EV/EBITDA mutatók alapján kifejezetten jó vételi lehetőségek alakultak ki a szektor részvényei esetében. Ha az iparág megkerülhetetlen szereplőinek számító integrátorok jelenlegi árfolyamai mellett a jövőbeli kilátásaikat, továbbá az S&P 500 átlagához képest az EV/EBITDA, valamint az előremutató P/E rátájukat is megvizsgáljuk, akkor láthatjuk, hogy igen kedvező árakon szállhatunk be egy olyan szektorba, amely a jövő egyik meghatározó megatrendje” - mondja Zakár Tivadar, az SPB Befektetési Zrt. portfóliómenedzsere.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.