5p

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Miután Nagy-Britanniában új, sokkal fertőzőbb koronavírus-törzs ütötte fel a fejét, a legmagasabbnál is magasabb fokozatra kapcsolták a készültséget Londonban és az ország egy részén, a világ többi része pedig lezárta határait a britek előtt. Eddig az oltásnak örültünk, de tovább már nem tudnak szemet hunyni a tőzsdéken afölött, hogy alapvetően egészen pocsék a járványhelyzet.

Az elmúlt időben az az érdekes helyzet alakult ki a tőzsdéken, hogy bár Európa-szerte egyre romló járványhelyzetről érkeztek jelentések, sorra jöttek a szigorító intézkedések a vírus terjedésének megfékezésére, alapvetően mégis jó volt a piaci hangulat, emelkedtek a vezető indexek: napról napra közelebb vagyunk ugyanis a tömeges oltások megkezdéséhez, a befektetők így a rövid táv helyett inkább előre tekintettek. Ahogy az oltások hatni kezdenek, visszaszorul a járvány, feloldják a korlátozásokat, mindenki mehet dolgozni, iskolába, óvodába, külföldre, plázába, nyaralni, síelni - és majd fellendül a világgazdaság, a legutóbbi jelentések szerint ráadásul gyorsabban, mint a korábbi válságok során láthattuk. Azonban amellett, ami most történik, már nem tudnak szemet hunyni a tőzsdei befektetők.

Nagy-Britanniában egy olyan új koronavírus-törzs jelent meg, amelynek fertőzőképessége az eddigi vizsgálatok szerint akár 70 százalékkal is meghaladhatja a korábban azonosított változatokét. Egyelőre úgy tűnik, az új vírustörzs nem okoz súlyosabb megbetegedést, mint a korábbi, és az oltás is ugyanúgy hatásos ellene - a magasabb fertőzőképesség miatt viszont Londonban és Délkelet-Angliában a háromfokozatú járványkészültségi rendszert vasárnaptól kiegészíti egy újabb, negyedik fokozat -  csaknem 36 ezer új fertőzöttet azonosítottak egy nap alatt, ami új rekord. A nemzetközi közösség pedig elkezdte karanténba helyezni az egész szigetországot: leállították a Franciaországba tartó járműforgalmat Dover kikötőjében, lezárták az Eurotunnel Folkestone-ban működő terminálját, egyre több ország nem fogad repülőjáratokat sem Nagy-Britanniából - többek közt most már Magyarország sem. Egyelőre az intézkedések ideiglenesek, jellemzően 48 órára jelentették be őket, ez alatt csak sikerül valamit kitalálni a folytatást illetően...

Üres Eurostar-terminál Londonban, 2020. december 21-én. Az új, az eddiginél még fertőzőbb koronavírus-törzs miatt az alagút másik végén, Franciaországban már nem fogadják a brit utasokat. Fotó: EPA / Facundo Arrizabalaga
Üres Eurostar-terminál Londonban, 2020. december 21-én. Az új, az eddiginél még fertőzőbb koronavírus-törzs miatt az alagút másik végén, Franciaországban már nem fogadják a brit utasokat. Fotó: EPA / Facundo Arrizabalaga

Masszív mínuszok Európa-szerte

A tőzsdei befektetők le is térdeltek hétfőn, gyakorlatilag az összes európai tőzsdeindex mínuszban kezdett, a veszteségek pedig csak fokozódtak a nap során. Délre a frankfurti DAX és a párizsi CAC40 is 3,5 százalékot meghaladó esésnél tart, de a lengyel, a spanyol, az orosz tőzsdék 4 százalék fölötti mínuszban járnak, a görög pedig már 6 százalékot közelítő zuhanásban van.

A londoni indexek 3 százalék körüli csökkenéssel hozzák eddig a napot; Boris Johnson miniszterelnök válságértekezletet tart, nagy kérdés, hogy lesz-e még bármi lehetősége a Brexittel is foglalkozni - merthogy egyre biztosabbnak tűnik, hogy a jövőbeli viszonyokat meghatározó megállapodások nélkül ér véget a kilépést követő átmeneti időszak december 31-ével. Az angol font nap közben több mint 2 százalékot esett a dollárral szemben:

Ütik az OTP-t és a forintot is

Budapesten is 3 százalékot meghaladó mértékű esésben jár a nap közepén a BUX. A vezető részvények közül az OTP teljesít a leggyengébben, itt már 5 százalék fölött jár az esés. A hétvégén az új gazdaságvédelmi intézkedéskedések között volt egy olyan, amivel meglepte a bankokat a miniszterelnök: azt tudtuk, hogy meghosszabbítják a moratóriumot, de azt nem, hogy nem csak a rászorulókra lesz érvényes, hanem mindenkire. Az Erste hírlevele emlékeztet: a moratórium meghosszabbítása jelentősen módosítja a banki cash-flowt, ami negatívan hat a jelenértékre. Az OTP esetében ez nagyságrendileg 10 milliárd forint körüli összeget jelenthet, de ennek nagy része már beárazódott, hiszen részleges moratórium hosszabbításra eddig is számítani lehetett. 

A nap közepén a Mol 3,1, a Richter 0,8 százalékot esik, az Opus viszont szintén több mint 5 százalékkal ér kevesebbet, mint pénteken.

További és friss tőzsdei árfolyamokat itt talál >>

A kockázatkerülés természetesen megtalálta a forintot is, sokat gyengült a magyar deviza: az euró jegyzése 358 forint alól villámgyorsan 361 forintig emelkedett hétfőn.

Az EUR/HUF  alakulása az elmúlt 1 hétben
Az EUR/HUF alakulása az elmúlt 1 hétben

Esik az olaj, 24 ezer dollár fölött is járt a Bitcoin

A világgazdasági fellendülésbe vetett hit a friss fejlemények tükrében kissé megrogyott, így az olaj ára is zuhan: a WTI olajfajta ára például majdnem 5 százalékkal került lejjebb péntek délre.

A Bitcoin ára továbbra is őrületes magasságokban van, ma 24 ezer dollár fölött is járt az árfolyam, innen azonban rövid idő alatt 23 ezer dollár alá esett a jegyzés:

A Bitcoind árfolyama hétfőn - forrás: Coindesk
A Bitcoind árfolyama hétfőn - forrás: Coindesk

A végére azért egy jó hír, ami alapvetően segíthetné a tőzsdei árfolyamokat, ha nem romlott volna tovább a pandémiás helyzet: ahogy arról reggel beszámoltunk, az amerikai kongresszus megállapodott vasárnap a koronavírus-válság ellensúlyozására hivatott gazdaságösztönző csomagban, melynek értéke több mint 900 milliárd dollár, és jó eséllyel Donald Trump elnök is alá fogja írni. Az amerikai határidős tőzsdeindexek egyelőre az európainál kisebb, 1,5 százalék körüli veszteséget jósolnak a nyitásra.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 21850 21510 21950 +1,77% 0 0 5 270 219 310 HUF 2024-12-23 17:12:06
MOL 2692 2662 2712 +0,30% 0 0 699 892 360 HUF 2024-12-23 17:05:20
MTELEKOM 1274 1262 1274 +0,79% 0 0 279 234 726 HUF 2024-12-23 17:05:16
RICHTER 10480 10450 10560 0,00% 0 0 791 991 250 HUF 2024-12-23 17:05:22
OPUS 504 501 505 -0,98% 0 0 64 614 682 HUF 2024-12-23 17:05:24
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Jelentős üzletet hozott tető alá a hazai tőzsde üdvöskéje
Privátbankár.hu | 2024. december 23. 13:34
Az AutoWallis lehet partnerével közösen a Nissan importőre Romániában.
Részvény / Deviza / Áru Mi történik majd pénteken a forinttal? Most indul a Mikulás-rali?
Eidenpenz József | 2024. december 23. 12:53
A BUX index szépen emelkedik, a Gránit Bank részvénye jól debütált, de Európában már nem ennyire egyértelmű a helyzet. A forint gyenge, nagy kérdés, mi lesz a pénteki felemás napon. Jó szezonra számítanak az iPhone-értékesítésben, indulhat a Mikulás-rali, szomorkás lehet a kriptósok karácsonya.
Részvény / Deviza / Áru Versenytársa akadt az OTP-nek a tőzsdén
Privátbankár.hu | 2024. december 23. 10:36
Elindult a kereskedés a Gránit Bank részvényeivel.
Részvény / Deviza / Áru Most azt érdemes megnézni, mennyit kell fizetni a dollárért!
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 19:04
Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben péntek kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Ilyet is ritkán látni a parketten!
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 18:09
Sem a részvényindex, sem a blue chipek ára nem mozdult számottevően a pénteki kereskedési nap zárására.
Részvény / Deviza / Áru Megnyugodott a forint, vámháborús veszély Nyugat-Európában
Eidenpenz József | 2024. december 20. 12:37
Nagyot esnek az európai indexek, amiben szerepe lehet annak, hogy Donald Trump vámokkal fenyegette meg az EU-t, de az USA-ban is a rossz kezdés valószínű. Két napja esnek a kriptovaluták, a bitcoin 95 ezer dollár alá süllyedt. A forint viszont megnyugodott és a BUX is pluszban töltötte a délelőttöt. Vásárolnak a nagykutyák.
Részvény / Deviza / Áru Pofozgassa meg az arcát, mielőtt megnézi, mit csinált a forint!
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 07:39
Itt vannak a péntek reggeli árfolyamok.
Részvény / Deviza / Áru Fájdalmas órákon van túl a forint
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 18:31
Csütörtökön a forint gyengült a főbb devizákkal szemben a kora reggeli árfolyamához képest a bankközi piacon.
Részvény / Deviza / Áru Nézze csak, mi történt a budapesti parketten!
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 18:09
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 578,17 pontos, 0,73 százalékos csökkenéssel, 78 665,14 ponton zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Vérfürdő a tőzsdéken és a forintpiacon, ráadásul az OTP is zuhan
Csabai Károly | 2024. december 19. 12:22
Rossz passzban kezdték a csütörtököt a pénz- és tőkepiacok, szinte alig találni olyan eszközt, amely az általános rossz hangulattal képes dacolni. Az egyik a dollár, amelyet az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed 25 bázispontos kamatvágása utáni héja – szigorú – üzenetek az euróval szemben több mint kétéves csúcsra repítették, a forintot viszont lehúzták, másfél nap alatt öt egységet veszített. Rajta kívül csak a bitcoin tudott erősödni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG