Az elmúlt időben az az érdekes helyzet alakult ki a tőzsdéken, hogy bár Európa-szerte egyre romló járványhelyzetről érkeztek jelentések, sorra jöttek a szigorító intézkedések a vírus terjedésének megfékezésére, alapvetően mégis jó volt a piaci hangulat, emelkedtek a vezető indexek: napról napra közelebb vagyunk ugyanis a tömeges oltások megkezdéséhez, a befektetők így a rövid táv helyett inkább előre tekintettek. Ahogy az oltások hatni kezdenek, visszaszorul a járvány, feloldják a korlátozásokat, mindenki mehet dolgozni, iskolába, óvodába, külföldre, plázába, nyaralni, síelni - és majd fellendül a világgazdaság, a legutóbbi jelentések szerint ráadásul gyorsabban, mint a korábbi válságok során láthattuk. Azonban amellett, ami most történik, már nem tudnak szemet hunyni a tőzsdei befektetők.
Nagy-Britanniában egy olyan új koronavírus-törzs jelent meg, amelynek fertőzőképessége az eddigi vizsgálatok szerint akár 70 százalékkal is meghaladhatja a korábban azonosított változatokét. Egyelőre úgy tűnik, az új vírustörzs nem okoz súlyosabb megbetegedést, mint a korábbi, és az oltás is ugyanúgy hatásos ellene - a magasabb fertőzőképesség miatt viszont Londonban és Délkelet-Angliában a háromfokozatú járványkészültségi rendszert vasárnaptól kiegészíti egy újabb, negyedik fokozat - csaknem 36 ezer új fertőzöttet azonosítottak egy nap alatt, ami új rekord. A nemzetközi közösség pedig elkezdte karanténba helyezni az egész szigetországot: leállították a Franciaországba tartó járműforgalmat Dover kikötőjében, lezárták az Eurotunnel Folkestone-ban működő terminálját, egyre több ország nem fogad repülőjáratokat sem Nagy-Britanniából - többek közt most már Magyarország sem. Egyelőre az intézkedések ideiglenesek, jellemzően 48 órára jelentették be őket, ez alatt csak sikerül valamit kitalálni a folytatást illetően...
Masszív mínuszok Európa-szerte
A tőzsdei befektetők le is térdeltek hétfőn, gyakorlatilag az összes európai tőzsdeindex mínuszban kezdett, a veszteségek pedig csak fokozódtak a nap során. Délre a frankfurti DAX és a párizsi CAC40 is 3,5 százalékot meghaladó esésnél tart, de a lengyel, a spanyol, az orosz tőzsdék 4 százalék fölötti mínuszban járnak, a görög pedig már 6 százalékot közelítő zuhanásban van.
A londoni indexek 3 százalék körüli csökkenéssel hozzák eddig a napot; Boris Johnson miniszterelnök válságértekezletet tart, nagy kérdés, hogy lesz-e még bármi lehetősége a Brexittel is foglalkozni - merthogy egyre biztosabbnak tűnik, hogy a jövőbeli viszonyokat meghatározó megállapodások nélkül ér véget a kilépést követő átmeneti időszak december 31-ével. Az angol font nap közben több mint 2 százalékot esett a dollárral szemben:
Ütik az OTP-t és a forintot is
Budapesten is 3 százalékot meghaladó mértékű esésben jár a nap közepén a BUX. A vezető részvények közül az OTP teljesít a leggyengébben, itt már 5 százalék fölött jár az esés. A hétvégén az új gazdaságvédelmi intézkedéskedések között volt egy olyan, amivel meglepte a bankokat a miniszterelnök: azt tudtuk, hogy meghosszabbítják a moratóriumot, de azt nem, hogy nem csak a rászorulókra lesz érvényes, hanem mindenkire. Az Erste hírlevele emlékeztet: a moratórium meghosszabbítása jelentősen módosítja a banki cash-flowt, ami negatívan hat a jelenértékre. Az OTP esetében ez nagyságrendileg 10 milliárd forint körüli összeget jelenthet, de ennek nagy része már beárazódott, hiszen részleges moratórium hosszabbításra eddig is számítani lehetett.
A nap közepén a Mol 3,1, a Richter 0,8 százalékot esik, az Opus viszont szintén több mint 5 százalékkal ér kevesebbet, mint pénteken.
További és friss tőzsdei árfolyamokat itt talál >>
A kockázatkerülés természetesen megtalálta a forintot is, sokat gyengült a magyar deviza: az euró jegyzése 358 forint alól villámgyorsan 361 forintig emelkedett hétfőn.
Esik az olaj, 24 ezer dollár fölött is járt a Bitcoin
A világgazdasági fellendülésbe vetett hit a friss fejlemények tükrében kissé megrogyott, így az olaj ára is zuhan: a WTI olajfajta ára például majdnem 5 százalékkal került lejjebb péntek délre.
A Bitcoin ára továbbra is őrületes magasságokban van, ma 24 ezer dollár fölött is járt az árfolyam, innen azonban rövid idő alatt 23 ezer dollár alá esett a jegyzés:
A végére azért egy jó hír, ami alapvetően segíthetné a tőzsdei árfolyamokat, ha nem romlott volna tovább a pandémiás helyzet: ahogy arról reggel beszámoltunk, az amerikai kongresszus megállapodott vasárnap a koronavírus-válság ellensúlyozására hivatott gazdaságösztönző csomagban, melynek értéke több mint 900 milliárd dollár, és jó eséllyel Donald Trump elnök is alá fogja írni. Az amerikai határidős tőzsdeindexek egyelőre az európainál kisebb, 1,5 százalék körüli veszteséget jósolnak a nyitásra.