Nem rutinutazás
Nem ez az első alkalom, hogy Tim Cook Kínába látogat, de ez érthető is, miután nemcsak egyik legnagyobb piaca a cégnek, de fontos gyártóbázisa is a hatalmas ország. Mostani útja viszont különbözik az előzőektől: a legfelsőbb szinten akar tárgyalni, miután úgy tűnik, cégét nemcsak a piac visszaesése, hanem állami korlátozások is sújtják.
Az egy dolog, hogy kevesebb iPhone fogyott, hisz ez világszerte így volt. A korábbi időszakban már mindenki vett belőle, aki akart, sokan le is cserélték az előzőt egy újabb típus kedvéért, és hát ott a konkurencia is olcsóbb termékeivel. Ami viszont már nagyobb gond, hogy a kínai kormány a máshol megszokottnál jobban beleavatkozik az üzleti életbe, például egyszerűen felfüggesztette az Apple internetes szórakoztató (filmletöltő stb.) oldalait.
Icahn lelép, Cook harcba száll
Maga Carl Icahn, az egyik legnagyobb befektetési guru is részben azzal indokolta a cégből való kiszállását, hogy a kínai kormány, ha akarja, rendkívül megnehezítheti az Apple kínai működését. Az elmúlt hetekben a kormány erőfeszítéseket tett, hogy ellenőrizze a netes tartalmakat. Márciusban szigorú korlátozásokat vezettek be az online tartalmakra, különösen a külföldi filmekre, ennek esett áldozatul az Apple könyves és filmes szolgáltatása. Hiába a világ legnagyobb piaca, mégiscsak kommunista kormány irányítja Kínát.
Tim Cook ettől nem riad meg, egyenesen a kommunista párt vezető funkcionáriusaival akar tárgyalni a kormányon kívül. Kérdés, mire juthat velük, hisz nem csak az Apple oldalát, hanem szinte mindent letiltottak, ami nem felelt meg az új szabályoknak. Hogy Tim Cook valamiféle felmentést akar ez alól (erre nem sok esélye van), vagy esetleg együttműködne a kormánnyal, azaz csak azt forgalmazza, amit a kormány jóváhagy, de hagynák működni, az még kérdés.
Megszokni vagy megszökni
Kínának azért is szúrhatja a szemét az Apple, mert már két éve kérik, hogy adják át egyes iPhonok forráskódját, de ezt a cég megtagadta. Még az amerikai kormánynak sem adták át annak a telefonnak a kódját, amelynek köze volt egy tömeggyilkossághoz. Icahn szerint, ha Kína megharagszik, teljesen el is tudja lehetetleníteni az Apple ottani üzletét. Ezt persze Tim Cook is jól tudja, nyilván ezért siet most tárgyalni, menteni, ami menthető.
Az utóbbi időben Kína azon dolgozik, hogy csökkentse függőségét a külföldi technológiáktól, igaz, elsősorban a banki és biztosítási szektorban. A külföldi cégek elkeseredetten tiltakoznak az új szabályozás ellen, amely akár helyi üzletáguk feladására is kényszerítheti őket. Úgy tűnik, bárkinek, aki Kínában akar a jövőben üzletelni, figyelembe kell vennie, hogy mégiscsak egy korlátlan hatalmú, nem választott kormány uralja a világ legnagyobb piacát. Csak megszokni lehet vagy megszökni.