Irán azt javasolja, hogy az OPEC a második félévben is tartsa fenn a januártól június végéig tartó termeléscsökkentést. Bijan Zanganeh szerint az OPEC és a szervezeten kívüli olajexportáló országok sikeresen hajtják végre a múlt év végén tett ígéretüket és csökkentik a termelésüket.
Az OPEC tagállamai a novemberben kötött egyezségben azt vállalták, hogy január 1-jétől napi 32,5 millió hordóra csökkentik a kitermelt kőolaj mennyiségét az októberben felszínre hozott több mint 33,6 millió hordóról. A nem OPEC-tagok további 600 ezer hordós csökkentést vállaltak. Ez utóbbi csoporton belül Oroszország azt vállalta, hogy az első fél évben összesen napi 300 ezer hordóval fogja vissza olajtermelését. Oroszország januárban napi 100 ezer hordóval napi 11,11 millió hordóra csökkentette az olajtermelését.
Hozták, amit megígértek
Nem hivatalos adatok szerint az OPEC januári termelése napi 1,07 millió hordóval, 30,01 millió hordóra csökkent. A termeléscsökkentés alól felmentést kapott Líbia és Nigéria. Velük együtt a 13 OPEC-tagország januári napi termelése 32,270 millió hordó volt a decemberi 33,340 millió hordó után.
A novemberi megállapodásban az is szerepelt, hogy Irán napi 90 ezer hordóval, napi legfeljebb 3,797 millió hordóra növelheti a termelését júliusig. Nem hivatalos adatok szerint Irán januári olajtermelése napi átlag 3,73 millió hordó volt. Az OPEC Irán esetében azért tett kivételt, mert elfogadta Teheránnak azt az érvelését, hogy csak a múlt év elején oldották fel az országgal szemben éveken át érvényben lévő nemzetközi szankciókat, így a piacon kialakult túlkínálatért biztosan nem okolható.
Iránnak jól jönne, ha az olajkitermelő országok tartanák a szintet. Pletser Tamás, az Erste Befektetési Zrt. olajipari elemzője ugyanis lapunknak elmondta, hogy az ország nem tudta a kívánt növekedési ütemben feltornázni a kitermelését.