Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap
után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni,
akár hirdetések nélkül, válasszon
előfizetői csomagjaink közül!
Bizonytalanok az európai tőzsdék, ami kisebbfajta csoda, mert elég sok rossz hír érkezett, akár zuhanhatnának is. Az USA-ban nem sikerült megegyezni a következő gazdaságsegítő csomagról, Európában a fertőzések száma felülmúlja az amerikaiakét. Az EKB közgazdásza pesszimistább, mint a saját főnöke. A Brexit körül izzik a levegő, az egyik müncheni haszongépjármű-gyártó drasztikus leépítéseket és átszervezéseket jelentett be.
Tegnap végül csúnya, két százalék körüli esést szenvedtek el az amerikai részvényindexek, de a mai határidős árak ismét emelkedést vetítenek előre. Európában bizonytalanok a tőzsdék, többségükben inkább esnek. A Stoxx 600 index 0,2 százalékkal süllyed, Frankfurtban és Párizsban két-három ezrelékes az index vesztesége. Londonban van egy kis emelkedés, de ez a font további gyengülésével jár együtt.
A lengyel WIG 20 is szerény pluszban jár, a hazai BUX viszont alulteljesítő, 0,7 százalékos esést mutat. Ismét a Richter húzza le elsősorban, amely 2,3 százalékkal 6800-ra esik. Az OTP 0,7 százalékkal megy fel, a Mol 0,4, a Telekom 0,7 százalékkal gyengül. A forint stabil, 357,40 forint az euró ára.
A tegnapi nagy hullámvasút után az euró/dollár 1,1840 környékén stabilizálódni látszik. Mínuszban vannak a nemesfémek. A napok óta főleg gyengülő olaj ma alig változik, a Brent a 40 dolláros szinttel küzd. Tegnap a vártnál magasabb amerikai olajkészletekről érkezett hír.
Olyan bizonytalan az EKB. Vagy mégsem?
Az európai részvénypiacok bizonytalanságát az okozhatja, hogy az EKB-nál mást mond az egyik vezető, mint a másik. Christine Lagarde tegnapi, viszonylag optimista sajtótájékoztatója után ma Philip Lane vezető közgazdász óva intett a régió fellendülésével kapcsolatos túlzott reményektől.
Lane arra figyelmeztetett, hogy a Covid-recesszió deflációs hatását nem sikerült száműzni. Az infláció továbbra is messze a cél alatt van, és csak részleges előrelépés történt a világjárvány negatív deflációs hatása elleni küzdelemben. Teljesen világos, hogy nincs helye az elégedettségnek – tette hozzá.
MAN-jármű Ausztráliában (Pixabay.com)
Tiltólistára kerültünk, sok a fertőzött
Nyugat-Európa naponta regisztrált új Covid-19 fertőzései felülmúlták az Egyesült Államokat, és globálisan újra kontinensünk a vírus neuralgikus pontja (“hotspotja”) – írja a Bloomberg.com.
Franciaország csaknem tízezer új esetet regisztrált csütörtökön, a legtöbbet a négy hónappal ezelőtti karantén-feloldás óta. Pénteken kormányülést tartanak náluk, amelyen megvitatják a terjedés visszaszorítására szolgáló intézkedéseket. Dániában is nőnek az esetek, felülmúlva a szomszéd Svédországot, amely annak idején kihagyta a lezárásokat.
A bajok különösen nagyok a megtépázott utazási ágazat számára. Az Egyesült Királyság felvette Portugáliát és Magyarországot karanténlistájára – írja a híroldal. (Erről itt is írtunk.) Tegnapról mára óriásit ugrott az aktív fertőzöttek száma Magyarországon, 718 új esetet azonosítottak 24 órán belül, ami persze új napi rekord. A magyar kormány lefelé módosította a gazdasági előrejelzését is (mínusz három százalékról mínusz 5,1-re).
Az idén már nem lesz új csomag?
Kétséges, hogy lesz-e a novemberi választásokig új gazdaságélénkítő csomag az USA-ban – véli az Erste Befektetési Zrt.
Tegnap a republikánus többségű Szenátusban bukott el a konzervatívok 500-700 milliárd dolláros gazdaságélénkítő csomagja, s még csak nem is kis mértékben. Hatvan szavazat kellett volna a pozitív eredményhez, amit a demokraták egységesen elutasítottak. Ez pedig azt jelenti, hogy a választásokig már nagy valószínűséggel nem is fognak fiskális élénkítő csomagot elfogadni, pedig az amerikai gazdaságnak nagy szüksége lenne rá.
Csúnyán néz ki a Brexit
A Brexit kapcsán nőnek a kockázatok a KBC Equitas szerint.
Megnőtt az esélye a megegyezés nélküli Brexitnek, mivel a napokban zajló tárgyalások során újabb vita bontakozott ki a britek belső piaci törvénytervezetéről. Az EU szerint a britek új szabályozása súlyosan sértené a Brexit megállapodásban foglaltakat, főként Írország és Észak-Írország viszonyát illetően. Michel Barnier, az Európai Bizottság főtárgyalója szerint továbbra is jelentős különbségek vannak a britek és az EU álláspontja között. A határidő pedig egyre közeledik, így előfordulhat, hogy nem lesz megállapodás az EU és az Egyesült Királyság közt.
Kínai Teslák Európának?
Bennfentesek szerint a Tesla autókat akar exportálni Kínából más ázsiai országokba és Európába, a Model 3 típusról van szó. A december óta a sanghaji gyárban gyártott járműveket jövő évtől Japánban és Hong Kongban is kínálják – mondta egy meg nem nevezett bennfentes a Reuters hírügynökségnek. A Tesla a hírt nem kommentálta.
Drasztikus leépítés a MAN-nál is
Minden hétre, néha minden napra jut gépipari, járműipari leépítésekről szóló hír. Az alacsony haszonkulcsoktól szenvedő MAN haszongépjármű-gyártó drasztikus intézkedésekkel akar jövedelmezőbbé válni – írja a német N-Tv.de.
A Tratonhoz tartozó hagyományos müncheni cégcsoport 9500 munkahely megszüntetését tervezi Németországban, Ausztriában és globálisan. Bizonyos esetekben a fejlesztési és gyártási folyamatokat más helyekre helyeznék át, mint a Steyr, valamint a Plauen és Wittlich üzemek. A tervezett átalakítás megköveteli a MAN Truck & Bus üzletág alapvető átalakítását minden területen, ideértve a fejlesztési és gyártási hálózat átalakítását, valamint a munkahelyek jelentős csökkentését – áll a cég sajtóközleményében. A személyi intézkedések költségei “a közepes és a felső háromjegyű milliós nagyságrend között” (körülbelül 500-1000 millió euró) mozognak.
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
Az amerikai elnök által elindított vámháború és az ezzel járó piaci bizonytalanság megtette hatását: a forint mintegy kéthónapos mélypontra zuhant az euróval szemben.
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 4196,68 pontos, 4,81 százalékos csökkenéssel, 83 028,96 ponton zárta a pénteket. Minden vezető részvény gyengült az előző napi záráshoz képest.
Donald Trump elnök vámmeglepetései miatt komolyabb világgazdasági válság kitörésétől tart számos elemző, ezt tükrözik a tőzsdeindexek is, amelyek újabb ijesztő zuhanást produkálnak. Itthon az OTP a nagy vesztes, meg a forint, az sem vigasz, hogy a lengyel zloty is lefelé tart. Ráadásul már februárról is brutális hazai adat érkezett.
Kamatvágásokat vár a piac, de akkor mi lesz az inflációval? A magyar jegybanknak is lépnie kell? A tőzsdék után a forint is ütést kapott a vámháborúban.
Nagy zuhanással nyithatnak ma az amerikai tőzsdék Donald Trump vámháborús meglepetései miatt, az európai tőzsdék is szakadnak, a forint keresi az irányt, csapkod. Pedig Trump bejelentései negatív hatással vannak a hazai gazdaság növekedési potenciáljára is, így indokolt lehet a forint gyengülése. Egyre több a dollármilliárdos, köztük 16 kriptómilliárdos is van.