Húsvét miatt hétfőn még Európa-szerte zárva tartottak a piacok, a tengerentúlon azonban már kinyitottak – igaz, elnézve a teljesítményüket, a befektetők akár azt is gondolhatják, bár ne tették volna. A vezető amerikai indexek ugyanis hatalmasat zakóztak. Legalábbis így lehet értékelni a 2,5 százalék körüli eséseket. Egész pontosan az S&P 2,36, a Dow Jones 2,48, a Nasdaq 2,55 százalékkal került lejjebb.
Az esést a KBC Értékpapír Zrt. azzal magyarázta, hogy Donald Trump negatívan nyilatkozott Jerome Powell jegybankelnök kapcsán, kiemelve a közösségimédia-oldalán, hogy kamatcsökkentéseket várna a Fedtől. Ezt ugyanis a piac az amerikai jegybank szerepét betöltő intézmény függetlenségének esetleges megsértéseként értékelte, amely további bizonytalanságot szülhet, azt pedig a befektetők érthetően nem díjazzák.
A kedden elsőként kinyitott távol-keleti tőzsdéken már akadtak pozitívumok. Sőt, a hongkongi HSI index 0,78 százalékot szedett magára, de a mostani piaci környezetben a sanghaji mutató 0,25 százalékos emelkedése sem megvetendő. Velük szemben a tokiói Nikkei amerikai formát futott, bár még szerencséje volt, hogy 0,17 százalékos bukóval megúszta.
Európában kedd délhez közeledve csak a londoni FTSE pompázott zöldben, 0,43 százalékkal állt magasabban a múlt hét utolsó kereskedési napjának zárásához képest. A frankfurti DAX azonban 0,19, míg a párizsi CAC 0,24 százalékos mínuszban zárta a délelőtti kereskedést.
Budapest ezúttal a szebbik arcát mutatta, a BUX 0,67 százalékos többletéhez az értékét csaknem teljes egészében meghatározó blue chipek közül az OTP 0,74, a Mol 0,35, a Richter 0,58, a Magyar Telekom 1,48, míg a 4iG 4,95 százalékos plusszal járult hozzá.
A forint viszont gyengélkedik. Az euróval szembeni árfolyama például a reggeli 407,2 forintról délre 409 fölé is ment, míg a dollárral szemben még nagyobbat esett, 352-ről 355 forintra.
Az Erste szerint az előttünk álló napokban itthon a GKI felmérései lesznek a legfontosabb történések: a vámháború árnyékában vélhetően tovább romlottak a hazai kilátások, főként a vállalatok értékelésében.
A nemzetközi devizapiacon egyébként hétfőn egy százalékkal gyengült tovább a dollár az euróval szemben. Az Erste szerint emögött is az áll, hogy az amerikai elnök nyíltan bírálta a Fed első emberét. Kedd reggel 1,15 körül mozgott az EURUSD jegyzése. Az előttünk álló csonka héten a vámháborúval kapcsolatos bejelentések mellett a kérdőíves konjunktúra-felmérések eredményei kerülhetnek a fókuszba.
A hetet újból emelkedéssel indították az amerikai kötvényhozamok, így annak ellenére gyengült jelentősen a dollár, hogy a kamatelőnye nőni tudott az euróval szemben – tolmácsolta a KBC. Európában a márciusban bejelentett német stimulus hatására megugrottak a kötvényhozamok, de például az elmúlt hetekben lassan visszacsorgott a korábbi, 2,5 százalék alatti szintekre a német tízéves hozam.
Egyelőre tehát a részvénypiac mellett nem remekelnek az amerikai kötvénypiacok sem, a befektetők egyre inkább az aranyban, vagy esetleg az európai eszközökben látják a menedéket.
Aki már korábban is a sárga nemesfémre voksolt, az most elégedetten nézheti a sorozatos rekorddöntögetéseket. Mint arról beszámoltunk, kedd reggel, röviddel fél hét után az arany ára 3493 dollárra emelkedett unciánként (1 uncia=31,1035 gramm). Év eleje óta már 34 százalék feletti plusz mutatkozik, de tavaly év eleje óta már közel 70 százalékos emelkedésen van túl, ezzel könnyedén felülmúlva a főbb részvényindexek teljesítményét – jegyzi meg a KBC.
A piac ugyanis továbbra is a vámháború és a rövid távú gazdasági kilátások miatt aggódik – mutat rá az Erste. Az aranyat elsősorban a jegybankok és a kínai magánszemélyek vásárolják, de a nyugati világ pénzügyi befektetői is egyre inkább a vételi oldalra kerülnek. Az pedig, ha Trump felszólítására a Fed csökkentené a dollárkamatokat, tovább lendítene a sárga nemesfém árán. A szereplők teljesen bizonytalanok, hogy mihez fog vezetni Trump elnök politikája, sokan már a 1929-1933-as válsághoz hasonló forgatókönyvet vizionálnak.
Az energiaárak eltérő pályán mozogtak. Míg a nemzetközi gázügyletek elszámolásánál irányadó TTF-típus lefelé szánkázott, több mint 2 százalékkal gyengülve, egy megawattóra 34,7 euróért cserélt gazdát a rotterdami árutőzsdén, addig a két fő olajfajta kilőtt. Már 2 százalék feletti pluszban is álltak kedd délelőtt, s bár a déli harangszóhoz közeledve korrigáltak, az északi-tengeri Brent így is 1,3 százalékkal volt drágább az előző kereskedési naphoz képest, 67,12 dollár, míg az észak-amerikai könnyűolaj (WTI) 1,4-gyel, mely következtében a jegyzése benézett a 64 dollár alá.
Az olaj ára meg azért emelkedett az Erste szerint, mert a kamatcsökkentés növelné az amerikai gazdasági aktivitás mértékét, ugyanakkor a Fed szerint továbbra is jelentős az inflációs kockázat. A kőolaj határidős árai kontangó állapotban vannak, vagyis a közeli árak olcsóbbak, mint a távoli lejáratok, ami egyértelműen csökkenő várható áralakulást tükröz.
A kriptoeszközök az aranyhoz hasonlóan szárnyaltak. A bitcoin árfolyama 1,38 százalékkal, 88 511 dollárra, az etheré 3,26 százalékkal, 1628 dollárra, a solanáé 2,37 százalékkal, 139 dollárra.
Perrel néz szembe az Uber
Az Egyesült Államok Szövetségi Kereskedelmi Bizottsága (FTC) pert indított az Uber ellen, azzal vádolva a céget, hogy megtévesztő számlázási és lemondási gyakorlatokat folytatott az Uber One előfizetési szolgáltatásával kapcsolatban – írja az Equilor Befektetési Zrt. Az FTC szerint az Uber megsértette a fogyasztói jogokat azáltal, hogy nem biztosított egyszerű módot az előfizetések lemondására, és a felhasználók beleegyezése nélkül számított fel díjakat. Az Uber állítása szerint az előfizetési folyamatok átláthatóak és megfelelnek a törvényi előírásoknak, és a lemondás az alkalmazáson belül gyorsan elvégezhető. Az FTC azonban azt állítja, hogy az Uber nehézkessé tette a lemondást, és néhány felhasználót további díjak megfizetésére kényszerített a lemondás után. Az Uber One előfizetés 2021-ben indult, és különféle kedvezményeket kínál, például díjmentes kiszállítást és kedvezményes utazásokat. Az FTC szerint az Uber reklámjai félrevezetőek voltak, mivel nem tüntették fel az előfizetés teljes költségét. A per kimenetele jelentős hatással lehet a technológiai vállalatokra és a fogyasztói jogok védelmére az Egyesült Államokban.
Sikeresen zárult a Eli Lilly tesztje
Az Eli Lilly közleménye szerint a napi szedésű elhízás elleni tablettája, az orforglipron, teljesítette a vállalat célkitűzéseit az első, több szorosan figyelemmel kísért késői fázisú klinikai vizsgálat közül. A tabletta segített a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő betegeknek csökkenteni a vércukorszintjüket és testsúlyukat, és biztonságosságát tekintve felvette a versenyt a piacon lévő népszerű injekciókkal. Egyes eredmények megfeleltek a Wall Street várakozásainak. Ez egy lépéssel közelebb hozza az Eli Lilly tablettáját ahhoz, hogy új, tű nélküli alternatívává váljon a fogyasztó- és cukorbetegséget kezelő gyógyszerek piacán. A tabletta legmagasabb dózisa átlagosan 7,9 százalékos testsúlycsökkenést eredményezett a betegeknél 40 hét elteltével. Az Eli Lilly azt is közölte, hogy a vizsgálat végéig a betegek fogyása nem tetőzött, ami arra utal, hogy ezen az időszakon túl is további súlycsökkenés várható. A legmagasabb dózist szedő betegek körülbelül 8 százaléka hagyta abba a kezelést mellékhatások miatt. Ezek a mellékhatások főként gyomor-bélrendszeri jellegűek voltak, enyhétől közepes súlyosságúakig. Egy úgynevezett GLP-1 hatóanyagcsoporthoz tartozó gyógyszer első szájon át szedhető változatának kínálata segíthet az Eli Lilly-nek abban, hogy még nagyobb részesedést szerezzen ebben a népszerű fogyókúrás és diabétesz gyógyszerpiaci szegmensben. Az Eli Lilly jelenleg körülbelül három évvel jár más gyógyszergyártók – köztük az AstraZeneca, a Roche, a Structure Therapeutics és a Viking Therapeutics – előtt, amelyek szintén tablettás megoldásokon dolgoznak.
Várakozáson felüli American Express-profit
A kártyacég nyeresége felülmúlta a várakozásokat a stabil kártyahasználatnak köszönhetően. A hitelkártyaóriás nyeresége 6 százalékkal, 2,58 milliárd dollárra nőtt, ami részvényenként 3,64 dollárt jelent a március 31-én zárult három hónapban. A Wall Street 3,46 dolláros részvényenkénti eredményre számított az LSEG által összeállított becslések szerint. A hitelezési veszteségekre képzett céltartalék 1,2 milliárd dollár volt a negyedévben, szemben az egy évvel korábbi 1,3 milliárd dollárral. A vállalat korábban azt közölte, hogy 2025-ben 8–10 százalékos árbevétel-növekedéssel számol, míg a részvényenkénti nyereséget 15 és 15,50 dollár között várja. Az AmEx teljes árbevétele 7 százalékkal, 17 milliárd dollárra ugrott a negyedévben, meghaladva a 16,94 milliárd dolláros elemzői becslést.
Izgalmas napok előtt állunk
A húsvét miatt négynapos munkahéten folytatódik a gyorsjelentési szezon az amerikai piacokon, így a héten már a nagyobb techvállalatok jelentései is fókuszba kerülhetnek, többek között az Intel, az Alphabet, az IBM, illetve a Tesla is közzéteszi a friss számait – számol be a KBC. Ezek a negyedéves riportok akár a piacokat is jobban megmozgathatják, egy-egy pozitív vagy akár negatív hír nagyobb reakciót válthat ki a jelenlegi törékeny piaci környezetben.
Ezen a héten a PMI-adatokon lehet a hangsúly, Európából és Amerikából is érkeznek beszerzési menedzser indexek. Az új adatok fényében jobb képet kaphatnak a befektetők a vámok okozta gazdasági hatásokról, hiszen már az áprilisi időszakra vonatkozó adatok érkeznek holnap. Ezen kívül fontos lehet még a német IFO hangulati index is, ami csütörtökön várható.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.
(Csabai Károly szerzői oldala itt érhető el.)