7p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A dél-afrikai omikron variáns megjelenése nem csak a tudósokat ijesztette meg, hanem a piaci hangulat is rövid idő alatt nagyot változott, annak ellenére, hogy még biztosat nem tudunk kijelenteni erről a variánsról. Az aggodalmakat az okozza, hogy a sok mutáció miatt lehet rá esély, hogy az oltások esetleg nem, vagy kevésbé hatásosak az omikron variáns ellen.

Ez pedig elhozhatja annak a veszélyét, hogy az egész oltási procedúrát újra kell kezdeni, ami a következő hónapokban a világ számos pontján szigorú korlátozásokat jelenhet, az ellátási láncok még nagyobb összezavarodását, ami együtt hozhatja el a magas inflációt és a vártnál érdemben alacsonyabb növekedést 2022-ben.

A fenti kockázatok fényében nem meglepő, hogy pénteken a piacokon első látásra hasonló pánik tört ki, mint 2020 februárjában. Az S&P 500 több mint 2%-kal esett, a Russel 2000 majdnem 4%-kal, míg az olaj árfolyama több mint 10%-ot zuhant, a kötvényhozamok pedig csökkenésnek indultak. A fenti reákciók nyomán érdemes lehet körüljárni, hogy vajon a mostani esés mennyire lehet indokolt, milyen scenáriók és kereskedési lehetőségek következhetnek ebből.

Hogyan néztek ki a fontosabb eszközosztályok az esés előtt?

Ehhez azonban fontos megérteni, hogy a piac milyen állapotban érkezett a múlt pénteki esésre. Az amerikai és az európai indexek idén töretlenül emelkedtek annak ellenére, hogy az inflációs kockázatok az elmúlt hónapokban nagyot emelkedtek, a Fed elkezdte a kötvényprogramot kivezetni, az ellátási láncokkal kapcsolatos problémák miatt pedig a növekedési kilátások romlani kezdtek. Utóbbi már a GDP várakozásokon túl a bejövő havi adatok meglepetésfaktornának romlásában is tetten érhető volt nagyjából az év közepe óta.

Bár az indexek töretlenül emelkedtek, de a felszín alatt már hónapok óta látszott, hogy valami nincsen rendben, hiszen az indexek úgy tudtak emelkedni, hogy közben egyre kevesebb részvény emelkedett új csúcsra, illetve folyamatosan csökkent azon részvények aránya, amelyek a 200-as mozgóátlag felett tartózkodnak.

(Kép: Pixabay)
(Kép: Pixabay)

Szektorszinten pedig azt láttuk, hogy a technológiai szektor és a ciklikus fogyasztási javak szektora felülteljesítenek, de a pénzügy, ipar, alapanyagok alulteljesítenek az utóbbi időben. Utóbbi azért kifejezetten furcsa, mert egy magas növekedésű és csak átemeneti inflációs sokkal rendelkező környezetben ezek a szektorok felülteljesítenének. Ugyanez igaz a kötvénypiacra is. Hiába az emelkedő infláció, az amerikai kötvényprogram kivezetése, az amerikai hosszú hozamok nem tudtak új lokális csúcsra emelkedni, amely szintén nagyon meglepő. A dollár pedig az év közepe óta 1,22-ről 1,12-re erősödött az euróval szemben, ami szintén nem egy pozitív ciklikus fordulat előszele szokott lenni.

A fentiek miatt elmondható, hogy több eszközosztály működése az esés előtt már nem volt egészséges és nem egy erős ciklikus fordulat folytatódását tükrözte vissza. Tehát a részvénypiacokon magas értékeltség párosult számos negatív kockázattal, így csak egy trigger esemény hiányzott, hogy érdemi átrendeződés következhessen be. Sokan – köztük én is - a kínai Evergrande problémáit hitték a kiváltó események, de úgy néz ki, hogy végül az omikron variáns felbukkanása lehet az.

Mi történhet a piacokon?

A legfrissebb információk szerint nagyából két héten belül a vakcinagyártók megtudják mondani, hogy a mostani oltások mennyire hatásosak az új variáns ellen. Addig viszont magas maradhat a bizonytalanság, ezalatt a fontosabb eszközosztályokban magas maradhat a volatilitás. A részvénypiacok esetében akár további korrekció is elképzelhető. Részben a tőkeáttételes pozíciók zárása miatt, részben pedig a vírus szempontjából kockázatos szektorokból való kivonulás miatt.

Amennyiben az omikron ellen hatásosak a mostani oltások (jelenleg ez tűnik valószínűbbnek), akkor újra a kockázatosabb eszközök felé fordulhatnak a befektetők, de nem szabad elfelejteni, hogy már a most jelenlevő delta variáns is korlátozások bevezetésére kényszerít számos európai országot, így a visszapattanás a tőzsdéken korlátozott lenne rövid távon.

Folytatódna az a trend, hogy az európai részvénypiacok alulteljesítik (a rosszabb vírushelyzet miatt) az amerikait, a dollár újra erősödhetne, a feltörekvő gazdaságok alulteljesítenének és ismét az infláció lenne a legnagyobb probléma a világon. Szektor szinten az energetika és pénzügy ágazatokban valamekkora visszapattanás jöhetne, de a delta variáns miatti korlátozok bevezetése miatt a technológiai szektor felülteljesítése legalább a téli hónapokban folytatódhatna.

Abban az esetben azonban, ha az oltások mégsem hatásosak egy teljesen másik helyzet adódna. Az omikron nyomán a téli hónapokban még a magasan átoltott gazdaságokban is hetekre, rosszabb esetben hónapokra lezárás, vagy legalább az élet szigorú korlátozása következne, ami a gazdasági visszaesésen túl az ellátási láncokat is mégjobban összezavarná, tovább növelve az inflációs kockázatokat. Ekkor a részvénypiacok rövid távú korrekciója elkerülhetetlen, főleg a ciklikus részvények esnének. Azonban a mostani helyzet ismerős, jobban megtanultak a gazdaságok a lezárások mellett működni, ráadásul több vakcinagyártó jelezte, hogy pár hónapon belül már az új variánsra specializált oltást tudnának elkezdeni szállítani. Emiatt a részvénypiaci esés érdemben kisebb lehet, mint amit 2020 februárjában láttunk.

Ennek ellenére azért legalább a téli hónapokra a jegybankok szüneteltetnék a kamatemelési ciklust, a Fed leállítaná a kötvényprogram kivezetését és ha kell, újabb likviditásbővítő intézkedéseket is hozna. Erre szükség is lenne, mert valószínűsíthető, hogy az amerikai döntéshozók újabb fiskális csomagot fogadnának el. Ezek pedig együttesen a dollár gyengüléséhez vezetnének. Rövidtávon a piaci hangulat romlása miatt az amúgy is kifeszített helyzetben lévő forintot – több más feltörekvő devizával együtt - újabb leértéeklődési hullám érheti, így a jegybank a megváltozott vírushelyzet ellenére további kamatemelésekre kényszerülhet, szemben mondjuk a Fed-del.

Végül pedig adódik a kérdés: mit érdemes most tenni egy befektetőnek?

Rövidtávon, amíg a bizonytalanság el nem múlik, addig a részvénypiaci kitettséget érdemes lehet csökkenteni és a rövid kötvények is biztonságos és gyorsan mozgatható alternatívát jelenthetnek. Amennyiben az omikron ellen nem hatásosak az oltások egy ideig a hosszú kötvények újra felülteljesítőek lehetnek. A piaci esés után azokat a részvényeket érdemes keresni, amelyeket nem érinti rosszul a vírus és hosszú távú növekedési potenciál is van bennünk.

Véleményem szerint ez a 2020-as eséssel ellentétben nem a home office részvényeket fogja már jelenteni, hanem azokat, amelyek ciklusokon átívelő növekedési story-val rendelkeznek. Ez pedig nagyjából minden olyan cég, amelyek aktív szerepet vállalnak a megújuló energiára való átállásban. Ezzel együtt az ehhez szükséges nyersanyagok (réz, kobalt, acél, lítium) is emelkedhetnek. Így az ESG alapú befektetések az omikron megjelenése ellenére is felülteljesítőek lehetnek. A ciklikus részvények (légitársaságok, éttermek, stb.) kifejezetten kerülendők. Bár eddig sokuk túlélte a korlátozásokat, egy újabb lezárásokkal tarkított tél már érdemben emelheti a csődkockázatot is.

Az egyik legfontosabb kérdés, hogy egy ilyen helyzetben az amúgy is kifeszített ellátási láncokkal mi történhetne. A légiforgalom korlátozása, a gazdaságok különböző időben és mértékben történő lezárása még jobban bonyolítaná a helyzetet. Ráadásul nem szabad elfelejteni hogy a kínai ingatlanszektor már most is finanszírozási nehézségekkel küzd. A világgazdaság újabb lezárása, a befektetők kockázati étvágyának csökkenése nagyon kellemetlen helyzetbe hozhatja a szektort és a kínai döntéshozókat is. Ezek együttesen a növekedés mellett az infláció szempontjából is érdemi kockázatot hordozhatnak, ami pedig növelhetné 2022-re a stagflációs félelmeket. Egyelőre azonban még túl keveset tudunk az vírusvariánsról, ezért a legtöbb, amit tehet egy befektető, hogy elkezdi a különböző lehetőségeket végiggondolni és felkészülni azokra.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 21010 20640 21050 +1,01% 21000 21010 7 329 837 210 HUF 2024-11-15 16:42:12
MOL 2634 2632 2672 -1,35% 2634 2636 685 335 376 HUF 2024-11-15 16:40:43
MTELEKOM 1198 1192 1216 -0,33% 1194 1198 425 891 328 HUF 2024-11-15 16:38:30
RICHTER 10670 10660 10830 -1,02% 10680 10700 1 575 100 460 HUF 2024-11-15 16:39:58
OPUS 518 518 524 -0,19% 518 522 39 674 493 HUF 2024-11-15 16:42:02
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Az MNB kezében a forint kulcsa, Magyarországra jön a Revolut kriptotőzsdéje
Eidenpenz József | 2024. november 15. 12:33
A nagyobb európai tőzsdék indexei tartják magukat, de a kisebbek esnek, és Amerikában is rossz hangulat várható. A BUX-ot az OTP Bank tartja meg, amely már 20 900 forint felett is járt. A forint stabil, kérdés, mi lesz a dollárral és mit lép kedden a Magyar Nemzeti Bank (MNB). A kriptovaluta-piac mérete beérte Franciaország GDP-jét, hozzánk is jön a Revolut kriptotőzsdéje.
Részvény / Deviza / Áru Tovább püfölik a forintot
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 07:28
A péntek reggel sem indul jól.
Részvény / Deviza / Áru Már 21 ezer az OTP, 1500 forint felett lesz a Telekom?
Eidenpenz József | 2024. november 14. 12:26
Átlépte a 21 ezer forintot is az OTP ára, a jó gyorsjelentése után a Telekom részvénye viszont süllyed. Mesebeli árakon forgott a bitcoin, razziáztak a kriptós fogadóiroda vezetőjénél. Az európai tőzsdeindexek emelkednek, de nagy különbségek vannak az egyes országok között. Csendesen gyengül a forint, drágul a gáz.
Részvény / Deviza / Áru A forint enerváltan, de mégiscsak felébredt csütörtök reggel
Privátbankár.hu | 2024. november 14. 07:44
A forint árfolyama csak lehheletnyit változott csütörtök reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben a nemzetközi devizapiacon.
Részvény / Deviza / Áru Gőzerővel terjeszkedik a Waberer’s
Eidenpenz József | 2024. november 13. 18:44
A Waberer’s International Nyrt. gyorsjelentése szerint mintegy tíz százalékos csoportszintű bevételnövekedést ért el. Erről és stratégiai projektjeik helyzetéről, a 2024 éves kilátásokról beszélt a cég vezetése, szó volt a holding tervezett szervezeti átalakításáról, illetve a Magyar Posta Biztosítók akvizíciójának státuszáról is.
Részvény / Deviza / Áru Még egy-két ilyen nap, és újra 400 alá mehetne forintárfolyam
Privátbankár.hu | 2024. november 13. 18:27
Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben szerdán kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Szerdára időzítette meglepetését a Magyar Telekom
Privátbankár.hu | 2024. november 13. 17:59
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 157,06 pontos, 0,2 százalékos emelkedéssel 77 123,76 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru A dollár elintézheti a forintot, a kisbefektetők kriptót vesznek?
Eidenpenz József | 2024. november 13. 12:35
Az európai tőzsdék stagnálnak, a piacok kivárnak a nagyon fontos amerikai inflációs adat előtt. Szétvált a magyar részvények mezőnye a héten, az OTP a húzópapír. A forintra kifejezetten rosszul hat a dollár erősödése, válságot jósol a Graphisoft Park. Kiszálltak az aranyból a brókerek, a kisbefektetők tömegesen jelenhetnek meg a kriptovaluta-piacon.
Részvény / Deviza / Áru Valaki állítsa meg a forintot!
Privátbankár.hu | 2024. november 12. 18:14
Ez sem a magyar fizetőeszköz napja volt.
Részvény / Deviza / Áru Történelmi csúcson zárt az OTP
Privátbankár.hu | 2024. november 12. 17:59
Szembement a magyar tőzsde a nyugat-európai indexekkel. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG