A Duna House Holding Nyrt. (DH) megvásárolta Lengyelország legjelentősebb ingatlan- és hitelközvetítő franchise hálózatát tulajdonló Metro House cégcsoportot, így a csütörtökön lezárult tranzakcióval a Metro House 100 százaléka a DH tulajdonába került - tette közzé a Duna House Holding a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján.
Azonos modell
A tájékoztatás szerint a befektetett összeg egy részét 91 500 Duna House-részvénnyel egyenlítették ki, a fennmaradó rész finanszírozása banki hitelből történik. A tranzakció eredményeként a Metro House többségi tulajdonosa, az MKC Investments sp. z.o.o. a DH 3 százalékos tulajdonosává vált.
A Metro House-cégcsoport 2006-ban kezdte tevékenységét Lengyelországban, jelenleg 80 irodával és több mint 600 értékesítővel működik a magyar piacnál jóval nagyobb, 38 milliós lengyel piacon. Üzleti modellje hasonlít a Duna House tevékenységéhez, vagyis a franchise hálózat mellett saját irodákat működtet és hitelközvetítési tevékenységet végez.
A lengyel hitelpiacon 2015-ben az éves új jelzáloghitel szerződés értéke 39,3 md PLN (9,1 md EUR) volt, ami 181,325 db hitelügyletből állt. Összehasonlításképpen Magyarországon tavaly 358 md HUF (1,15 md EUR) lakáscélú hitel került folyósításra. Az átlag hitelösszeg Lengyelországban ebben az időszakban 50.100 EUR volt, ami több, mint kétszerese a hasonló magyar adatnak. Bár hivatalos statisztika a lakóingatlanok adás-vételi tranzakciójával kapcsolatban nem lelhető fel, szakemberek szerint a tranzakcók kb fele hitellel lett finanszírozva, ami 300.000-nél magasabb tranzakciószámot jelentett 2015-ben - tájékoztatta a Duna House a Privátbankárt. |
A cégcsoport konszolidált árbevétele tavaly körülbelül harmada volt a Duna House csoport árbevételének, az eredményesség szempontjából pedig 2015. második felétől kezdett profitot termelni a közlemény szerint. A Duna House-csoport értékesítésből származó nettó árbevétele 2015-ben 24 százalékkal, 2,8 milliárd forintra emelkedett, adózott eredménye 31 százalékkal, 966 millió forintra nőtt.
Még nem lehet bevásárolni
A társaság törzsrészvényei 2015. október 28-án kerültek fel a BÉT terméklistájára, ám egyelőre nem kereskednek velük. A részvények nyilvános értékesítése tavaly november elején kezdődött, a társaság azonban az értékesítés felfüggesztését kérte. Ennek indoka, hogy a részvényértékesítés időszaka alatt olyan törvényjavaslatot nyújtottak be az Országgyűlésnek, amely a kibocsátó egyik üzleti szegmensének - a hitelközvetítésnek - a teljesítményét befolyásolhatja. Az idén januárban a Duna House június 30-ig haladékot kapott a tőzsdei kereskedés megkezdése iránti kérelem benyújtására