5p

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Izgalmas félév volt az előző, a tavalyi brókerbotrány és svájcifrank-mizéria után konszolidálódott a magyar befektetési piac. A Brexit nyomán még sok a bizonytalanság, az Erste Befektetési Zrt. szakemberei óvatosságot ajánlanak, de a magyar eszközökkel szemben enyhén optimisták. Mit fognak venni a magyar kisbefektetők?

Az idén nem volt brókerbotrány, de volt Brexit, izgalmas félév volt – mondta el Cselovszki Róbert, az Erste Befektetési Zrt. elnök-vezérigazgatója (első képünkön) egy háttérbeszélgetésen. A tavalyi év nem volt viszontagságmentes, svájci frank, brókerbotrány, brókerbotrány utáni Beva-díjemelés követték egymást. Látszólag 2016 is viszontagságos évnek indult, de a legtöbb történet már tavaly lezáródott, ez az év itthon nyugalmasabbnak bizonyult. Bár a brókerbotrány-károsultak kálváriájának még ki tudja mikor lesz vége.

Az idei első félév jól sikerült a brókercég szempontjából, ez látszik a forgalom növekedésén és az abból elért bevételeken, nem tudunk panaszkodni – mondta Cselovszki. Fontos esemény az Erste-csoportnál a Citibank átvétele, bár ez elsősorban a bankot fogja érinteni, a brókercéget csak kisebb mértékben.

A fekete hattyú szürke volt

Az állam és az EBRD tulajdonrész-vásárlásáról azt tudom mondani, hogy ez egyfajta historikus eseménynek tekinthető, meglátjuk, mit tud ebből profitálni a bankcsoport, de nagyon markáns változásokra nem számítanék” – mondta a vezérigazgató.

Ami a Brexitet illeti, mindenkit mellbe vágott, a befektetők előzőleg optimisták voltak. Ám ebben két jó hír is van. Ez egy „látható fekete hattyú” volt, mindenki jó előre fel tudott készülni rá, nem voltak annyira váratlanok a hatások. A másik, hogy ennek kapcsán a Mifid II EU-s jogszabály bevezetését lehet, hogy újragondolják, erről szólnak is pletykák. Meglátjuk, megvalósul-e ez 2017 januárjától, mi lesz Párizs, Frankfurt és London, mint pénzügyi központok versenyének jövője – mondja Cselovszki.

Jöhetnek az új bevezetések

Üdvözítőnek tartjuk, ami a BÉT-tel történik, ez egy esély a magyar tőkepiacnak, az MNB mint új tulajdonos elkötelezettsége a magyar tőkepiac iránt olyan helyzetet teremthet, amilyen még nem volt soha. Minden egy kézben összpontosul, ami a piacfejlesztést megkönnyíti. Apró jelei már vannak, hogy ez eredményes lehet.

A kkv-k készülő platformja is egy izgalmas lehetőségnek tűnik, hogy erre érett-e a magyar piac, majd meglátjuk. A Waberer's tőzsdei bevezetésére mindenki nagyon számított, de sajnos más döntés született. Bízunk benne, hogy az ősz meghozza az áttörést, a Duna House és az Alteo kibocsátása megvalósul – mondta Cselovszki.

Skóciától Katalóniáig

Ami a Brexitet illeti, ha megvalósul, akkor is legalább másél-két éves folyamat lesz. A vezérigazgató szerint az az izgalmas kérdés, milyen egyéb politikai folyamatokat indít el, a skótok esetleges távozásától elkezdve Katalóniáig, vagy Észak-Olaszországig. Remélhetőleg ezekben a kérdésekben hatékonyabbak lesznek az európai politikusok, mint a brit népszavazás kapcsán voltak.

Ráner Géza

Ráner Géza ügyvezető igazgató szerint a volatilitás biztosan magas marad majd, és lesznek komoly reálgazdasági kihatásai is a Brexitnek. London híresen jól teljesítő régió volt, mintha Európa fővárosa lett volna, vonzotta az embereket, szépen felfutott az ingatlanpiaca. Mindig jönnek majd új kihívások, például a Bank of England már lépett egyszer, jöhetnek újabb intézkedései. A népszavazásnak lesznek másodlagos, harmadlagos, negyedleges hatásai, amelyek meglephetnek sokakat, és ez a volatilitást (az árfolyamok ingadozását) továbbra is magasan fogja tartani. Ez az értékpapír-kereskedőknek alapvetően jó.

Magyarország érdekesebbé vált

Cselovszki szerint a kelet-európai részvénypiacon is érdekes folyamatok zajlanak, „a lengyelek huszárosan próbálják a befektetőket elriasztani”, hasonló zajlik, mint nálunk pár évvel ezelőtt. Magyarországot lehetett kritizálni sok mindenért, de az utóbbi időben már tényleg jobban teljesített, sok minden jól sikerült, legalábbis rövid távon, ha a számokat nézzük. Ez valamiféle bizalmat, pozitív érdeklődést megalapoz az ország iránt. Magyarország hihetőbbé, elfogadhatóbbá, érdekesebbé vált, a befektetők kevésbé foglalkoznak az ország politikai megítélésével.

Az ügyfelek hamar elégnek

A Brexit előtt az Erste Befektetési Zrt. bizonyos pozíciókat, például devizapárokat nem engedélyezett a befektetőinek. A magyar közönség szerintük nincsen igazán felkészülve a devizakereskedésre, az ügyfelek hamar „elégnek” (elveszítik befektetett pénzüket – a szerk.). Ezért bizonyos pozíciókat korlátoztak, bizonyos letéti követelményeket megnöveltek, egyes befektetőket eltanácsoltak pozícióktól. Mindenki jól felkészülve várta, amit történt, nem is volt annyira nagy meglepetés – mondták el a menedzserek.

Most mit ajánlanának a befektetőknek? – kérdezték az újságírók, mire a válasz az volt, hogy óvatosságot. Még nem ismerjük a népszavazás és a brit kilépés összes folyományát, és addig mindenképpen érdemes mérsékletet tanúsítani. Ha történik valami, kielemezzük – mondják.

Szeretik a Richtert

Látnak már értékes, jó áron forgó részvényeket, de az időzítéssel várnának még. Például a magyar instrumentumokat, azon belül is főleg a Richtert kifejezetten szeretik. Az e heti Moody'd döntéssel kapcsolatban is enyhén optimisták.

A magyar befektetési piacon is sok kérdés van. Hogyan változik a hazai befektetői kultúra, mi lesz a nulla közeli kamatok alternatívája? Befektetési jegyek, vagy az Államkincstár által kínált állampapírok? Elképesztő összegek mentek az utóbbi időben a lakossági állampapírokba. Növekszik-e a magyar befektetési társadalom, vagy csak a gazdagok gazdagodnak tovább? Az Erste is ezekre a kérdésekre keresi a választ.

Az utóbbi időben, először az intézményi befektetőknél, de már továbbgyűrűzve a magánebfektetőknél is, egyre nagyobb szerepet kapnak a befektetési ajánlások, tippek. Persze nem bármelyek, hanem azok, amelyek eredményt hoznak, megbízhatók, értékelhetők.

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 24410 24330 24640 -0,57% 0 0 8 814 696 770 HUF 2025-02-21 17:13:44
MOL 2974 2866 2980 +0,27% 0 0 3 243 016 670 HUF 2025-02-21 17:05:38
MTELEKOM 1458 1432 1476 +1,39% 0 0 740 699 524 HUF 2025-02-21 17:14:00
RICHTER 10700 10660 10790 +0,56% 0 0 3 409 673 840 HUF 2025-02-21 17:12:32
OPUS 621 616 633 -0,16% 0 0 196 873 291 HUF 2025-02-21 17:09:39
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Csak az OTP betlizett pénteken
Privátbankár.hu | 2025. február 21. 19:37
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 38,62 pontos, 0,04 százalékos emelkedéssel 88 019,38 ponton zárt pénteken. A részvénypiac forgalma 18,1 milliárd forint volt, a vezető részvények az OTP kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.
Részvény / Deviza / Áru Fordulat történt a forint árfolyamában, csalódást keltett a Mol
Eidenpenz József | 2025. február 21. 12:29
A tőzsdéken viszonylag jó a hangulat, a BUX-ot azonban elsősorban a Mol húzza vissza, amelynek jelentése némi csalódást okozott. A forint hirtelen begyengült, talán a dollár miatt, jövő héten pedig az MNB befolyásolhatja. A gazdasági helyzet elkezdte rányomni a bélyegét a magyar tőzsdei cégek eredményére. Az EKB digitális eurón és Európa-szerte egységes tőkepiacon dolgozik.
Részvény / Deviza / Áru Szívet melengető a forint péntek reggel
Privátbankár.hu | 2025. február 21. 08:02
Péntek reggel alapvetően nem kezdett rosszul a forint.
Részvény / Deviza / Áru Nem jött össze a szép zárás a Molnak
Privátbankár.hu | 2025. február 21. 07:44
A Mol-csoport pénteken közzétette teljes 2024-es és negyedik negyedéves pénzügyi eredményeit.
Részvény / Deviza / Áru Mosolygósan zárul a napja, ha megtudja mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 19:46
Erősödött a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben csötörtök estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Donald Trump tarolta le a pesti parkettet
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 18:59
A magyar részvényeket sem kímélték a baljós hírek, a kedvezőtlen nemzetközi hangulat hatására esett a BUX csütörtök estére.
Részvény / Deviza / Áru Leállt a forint motorja, bezzeg az aranyé
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 12:21
Bizonytalanság övezi az inflációs kilátásokat az Egyesült Államokban, emiatt óvatosság az úr a részvénypiacokon. Trump lépései pedig fokozzák a kiszámíthatatlanságot, ez pedig jól látszik az arany mentelésén. 
Részvény / Deviza / Áru Mélyet sóhajt, ha meglátja, mit csinál a forint
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 07:36
Itt vannak a friss, csütörtök reggeli árfolyamok!
Részvény / Deviza / Áru Nem tud nyugovóra térni, ha ránéz a forintra
Privátbankár.hu | 2025. február 19. 19:16
A szerdai bankközi kereskedésben a forintnak nem volt jó napja a főbb devizákkal szemben.
Részvény / Deviza / Áru Elromlott a hangulat — szerdán esett a BUX
Privátbankár.hu | 2025. február 19. 18:33
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 63,96 pontos, 0,07 százalékos csökkenéssel, 88 606,94 ponton zárt szerdán.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG