5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Izgalmas félév volt az előző, a tavalyi brókerbotrány és svájcifrank-mizéria után konszolidálódott a magyar befektetési piac. A Brexit nyomán még sok a bizonytalanság, az Erste Befektetési Zrt. szakemberei óvatosságot ajánlanak, de a magyar eszközökkel szemben enyhén optimisták. Mit fognak venni a magyar kisbefektetők?

Az idén nem volt brókerbotrány, de volt Brexit, izgalmas félév volt – mondta el Cselovszki Róbert, az Erste Befektetési Zrt. elnök-vezérigazgatója (első képünkön) egy háttérbeszélgetésen. A tavalyi év nem volt viszontagságmentes, svájci frank, brókerbotrány, brókerbotrány utáni Beva-díjemelés követték egymást. Látszólag 2016 is viszontagságos évnek indult, de a legtöbb történet már tavaly lezáródott, ez az év itthon nyugalmasabbnak bizonyult. Bár a brókerbotrány-károsultak kálváriájának még ki tudja mikor lesz vége.

Az idei első félév jól sikerült a brókercég szempontjából, ez látszik a forgalom növekedésén és az abból elért bevételeken, nem tudunk panaszkodni – mondta Cselovszki. Fontos esemény az Erste-csoportnál a Citibank átvétele, bár ez elsősorban a bankot fogja érinteni, a brókercéget csak kisebb mértékben.

A fekete hattyú szürke volt

Az állam és az EBRD tulajdonrész-vásárlásáról azt tudom mondani, hogy ez egyfajta historikus eseménynek tekinthető, meglátjuk, mit tud ebből profitálni a bankcsoport, de nagyon markáns változásokra nem számítanék” – mondta a vezérigazgató.

Ami a Brexitet illeti, mindenkit mellbe vágott, a befektetők előzőleg optimisták voltak. Ám ebben két jó hír is van. Ez egy „látható fekete hattyú” volt, mindenki jó előre fel tudott készülni rá, nem voltak annyira váratlanok a hatások. A másik, hogy ennek kapcsán a Mifid II EU-s jogszabály bevezetését lehet, hogy újragondolják, erről szólnak is pletykák. Meglátjuk, megvalósul-e ez 2017 januárjától, mi lesz Párizs, Frankfurt és London, mint pénzügyi központok versenyének jövője – mondja Cselovszki.

Jöhetnek az új bevezetések

Üdvözítőnek tartjuk, ami a BÉT-tel történik, ez egy esély a magyar tőkepiacnak, az MNB mint új tulajdonos elkötelezettsége a magyar tőkepiac iránt olyan helyzetet teremthet, amilyen még nem volt soha. Minden egy kézben összpontosul, ami a piacfejlesztést megkönnyíti. Apró jelei már vannak, hogy ez eredményes lehet.

A kkv-k készülő platformja is egy izgalmas lehetőségnek tűnik, hogy erre érett-e a magyar piac, majd meglátjuk. A Waberer's tőzsdei bevezetésére mindenki nagyon számított, de sajnos más döntés született. Bízunk benne, hogy az ősz meghozza az áttörést, a Duna House és az Alteo kibocsátása megvalósul – mondta Cselovszki.

Skóciától Katalóniáig

Ami a Brexitet illeti, ha megvalósul, akkor is legalább másél-két éves folyamat lesz. A vezérigazgató szerint az az izgalmas kérdés, milyen egyéb politikai folyamatokat indít el, a skótok esetleges távozásától elkezdve Katalóniáig, vagy Észak-Olaszországig. Remélhetőleg ezekben a kérdésekben hatékonyabbak lesznek az európai politikusok, mint a brit népszavazás kapcsán voltak.

Ráner Géza

Ráner Géza ügyvezető igazgató szerint a volatilitás biztosan magas marad majd, és lesznek komoly reálgazdasági kihatásai is a Brexitnek. London híresen jól teljesítő régió volt, mintha Európa fővárosa lett volna, vonzotta az embereket, szépen felfutott az ingatlanpiaca. Mindig jönnek majd új kihívások, például a Bank of England már lépett egyszer, jöhetnek újabb intézkedései. A népszavazásnak lesznek másodlagos, harmadlagos, negyedleges hatásai, amelyek meglephetnek sokakat, és ez a volatilitást (az árfolyamok ingadozását) továbbra is magasan fogja tartani. Ez az értékpapír-kereskedőknek alapvetően jó.

Magyarország érdekesebbé vált

Cselovszki szerint a kelet-európai részvénypiacon is érdekes folyamatok zajlanak, „a lengyelek huszárosan próbálják a befektetőket elriasztani”, hasonló zajlik, mint nálunk pár évvel ezelőtt. Magyarországot lehetett kritizálni sok mindenért, de az utóbbi időben már tényleg jobban teljesített, sok minden jól sikerült, legalábbis rövid távon, ha a számokat nézzük. Ez valamiféle bizalmat, pozitív érdeklődést megalapoz az ország iránt. Magyarország hihetőbbé, elfogadhatóbbá, érdekesebbé vált, a befektetők kevésbé foglalkoznak az ország politikai megítélésével.

Az ügyfelek hamar elégnek

A Brexit előtt az Erste Befektetési Zrt. bizonyos pozíciókat, például devizapárokat nem engedélyezett a befektetőinek. A magyar közönség szerintük nincsen igazán felkészülve a devizakereskedésre, az ügyfelek hamar „elégnek” (elveszítik befektetett pénzüket – a szerk.). Ezért bizonyos pozíciókat korlátoztak, bizonyos letéti követelményeket megnöveltek, egyes befektetőket eltanácsoltak pozícióktól. Mindenki jól felkészülve várta, amit történt, nem is volt annyira nagy meglepetés – mondták el a menedzserek.

Most mit ajánlanának a befektetőknek? – kérdezték az újságírók, mire a válasz az volt, hogy óvatosságot. Még nem ismerjük a népszavazás és a brit kilépés összes folyományát, és addig mindenképpen érdemes mérsékletet tanúsítani. Ha történik valami, kielemezzük – mondják.

Szeretik a Richtert

Látnak már értékes, jó áron forgó részvényeket, de az időzítéssel várnának még. Például a magyar instrumentumokat, azon belül is főleg a Richtert kifejezetten szeretik. Az e heti Moody'd döntéssel kapcsolatban is enyhén optimisták.

A magyar befektetési piacon is sok kérdés van. Hogyan változik a hazai befektetői kultúra, mi lesz a nulla közeli kamatok alternatívája? Befektetési jegyek, vagy az Államkincstár által kínált állampapírok? Elképesztő összegek mentek az utóbbi időben a lakossági állampapírokba. Növekszik-e a magyar befektetési társadalom, vagy csak a gazdagok gazdagodnak tovább? Az Erste is ezekre a kérdésekre keresi a választ.

Az utóbbi időben, először az intézményi befektetőknél, de már továbbgyűrűzve a magánebfektetőknél is, egyre nagyobb szerepet kapnak a befektetési ajánlások, tippek. Persze nem bármelyek, hanem azok, amelyek eredményt hoznak, megbízhatók, értékelhetők.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 21940 21440 21950 +1,57% 0 0 13 216 749 920 HUF 2024-11-22 17:10:23
MOL 2664 2654 2690 -0,45% 0 0 1 023 426 438 HUF 2024-11-22 17:10:16
MTELEKOM 1244 1234 1256 +1,30% 0 0 1 333 252 476 HUF 2024-11-22 17:05:22
RICHTER 10680 10670 10900 -1,20% 0 0 1 685 237 050 HUF 2024-11-22 17:10:50
OPUS 508 507 513 -0,39% 0 0 76 393 128 HUF 2024-11-22 17:05:25
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Hideg volt, mégis megtottyadt a forint pénteken
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 18:29
A forint nem jeleskedett az euróval és a dollárral szemben, csak a svájci frankot szeppentette meg kissé.
Részvény / Deviza / Áru Csúcson a BUX és az OTP befektetőit is irigyelhetjük
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 17:50
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 322,56 pontos, 0,41 százalékos emelkedéssel történelmi csúcson, 79 551,80 ponton zárt pénteken.
Részvény / Deviza / Áru Még mélyebbre süllyedhet a forint, 99 ezer dollár felett a bitcoin
Eidenpenz József | 2024. november 22. 12:46
A tőzsdék vegyes képet mutatnak, de heti szinten nem rossz a helyzet. Itthon kijöttek a különadókról szóló rendeletek, ám nem okoztak nagy ármozgásokat. A forint gyengécske, és elemzők szerint ez még fokozódhat is. A bitcoin mindössze fél százalékra járt a százezer dolláros álomhatártól, miközben újabb dollármilliárdok érkezhetnek belé. Szakadnak viszont a kínai részvények.
Részvény / Deviza / Áru Itt a forint árfolyama — csak dörzsölgesse a szemét!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 07:55
A forint árfolyama csak kevéssé változott péntek reggelre az előző estéhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Szívhatja a fogát, ha a pénzváltónál jár
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 18:47
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben csütörtökön kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Volt valami közös az OTP-ben és a Magyar Telekomban
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 17:59
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 132,42 pontos, 0,17 százalékos emelkedéssel, 79 229,24 ponton zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Már 411 felett jár az euró, bérrobbanás Németországban
Eidenpenz József | 2024. november 21. 12:33
Részben ismét a dollár lehet a felelős a forint gyengüléséért, de a zlotyhoz képest is gödörben van a hazai deviza. A háborús feszültség nem tesz jót a részvényeknek, miközben szárnyal az arany, a bitcoin, a kőolaj és a földgáz. Céláremelés jött OTP-re és Richterre, bérrobbanás volt az EU-ban. Leválhatna a Mol az orosz olajról?
Részvény / Deviza / Áru Itt már bizonyítottak az észak-koreai katonák — hatalmas lopást vittek véghez
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 10:22
Észak-Korea hackerei állnak a 2019-ben elkövetett 42 millió dolláros Ethereum-rablás mögött – közölte a dél-koreai rendőrség.
Részvény / Deviza / Áru Rohamra indult a forint, de meddig juthat?
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 08:09
Erősödéssel indította a napot a forint az euróval szemben, meglátjuk mire lesz ez elég.
Részvény / Deviza / Áru Eláztatta az eső a forintot
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 18:23
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben szerdán kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG