6p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az euróval szemben már a 360-as szintet kezdi megcélozni a hazai fizetőeszköz. Bár a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a piaci várakozásokkal szemben ma nem emeli tovább az irányadó kamatát, a befektetők ebből azt olvashatták ki, hogy azért, mert a novemberi csúcshoz képest akár jelentősebben lassulhatott az infláció. A tőzsdéken viszont pocsék a hangulat, a Fed szerda este publikált jegyzőkönyvére valamennyi részvényindex esett. Mellettük a kriptoeszközök, az arany és az olaj is lejtmenetben van.

Jelentősen lerontotta a tőzsdék hangulatát a Fed. Az amerikai jegybank szerepét betöltő washingtoni intézmény szerda este 8 órakor jelentette meg a decemberi kamatdöntő ülésének jegyzőkönyvét. Amelynek azon kitétele, miszerint a vártnál gyorsabban emelhetik a jelenleg 0,25 százalékos alapkamatot, várhatóan háromszor az idei évben, nem volt újdonság. Az már annál inkább, hogy felmerült, szemben a 2010-es évek szigorításaival, amikor az első kamatemelés után két évet vártak a mérleg csökkentésével, most akár az első kamatemelés után megkezdhetik azt. 

„Ez egyértelműen héja üzenet és ezzel az üzenettel tesztelhetik a piacot. A mérleg csökkentése jelentős monetáris szigorítást jelentene és akár fontosabb eszköz is lehet a pénzbőség visszafogására, mint a kamatemelés. 2020 márciusa óta 8 ezer milliárd dollárra emelkedett a Fed mérlege, mely a Covid-válság előtt ennek mindössze fele volt. Amennyiben valóban ennyire agresszív lesz a jegybank, az emelheti a hozamokat és meredekebbé teheti a hozamgörbét, illetve rossz hír a növekedési részvényeknek is” – írja az Equilor Befektetési Zrt. ma reggeli elemzésében.

A Fed jegyzőkönyvére a főbb amerikai tőzsdeindexek mind estek. A legnagyobbat, 3,3 százalékot a technológiai részvények mozgását jelző Nasdaq Composite, míg a 30 iparvállalat papírjainak alakulását leképező Dow Jones 1,1, a félezer cég részvényeit követő S&P 500 pedig 1,9 százalékot. 

Végre a forint az üdítő kivétel. Fotó: privátbankár.hu
Végre a forint az üdítő kivétel. Fotó: privátbankár.hu

Egy kivétellel eladási hullám futott végig a csütörtök reggel elsőként kinyitott ázsiai piacokon is. A vezető részvényindexek közül a legjobban, 2,88 százalékkal a tokiói Nikkei esett, míg a Shanghai Composite megúszta 0,25 százalékos mínusszal. A hongkongi Hang Seng pedig még nőni is képes volt, ráadásul nem is kicsivel, 0,72 százalékkal.

Európa viszont már egységesen pirosba borult. 11 óra magasságában a frankfurti DAX és a párizsi CAC-40 is 1 százalék feletti mínuszban állt, míg a londoni FTSE 0,75 százalék körüliben.

Árfolyam

Budapest ezúttal a német-francia tengelyt követte, a BUX ugyanis szintén 1 százalék feletti bukóban tanyázott, annak következtében, hogy az értékét döntően meghatározó blue chipek árfolyama kivétel nélkül csökkent. A legjobban, 1,4-1,4 százalékkal az OTP Bank és a Mol, míg a Richter 1, a Magyar Telekom 0,35 százalékot veszített az előző napi értékéből.

Jelentős eladások voltak az amerikai állampapírpiacon is, a 10 éves instrumentum hozama 1,73 százalékra emelkedett, ez közelíti a 2021-es áprilisi hozamcsúcsot. 

Rég mondhattunk ilyet, de a forint ezúttal üdítő kivétel. Annak ellenére, hogy a piaci várakozásokkal ellentétben a Magyar Nemzeti Bank (MNB) nem emelte tovább az egyhetes betéti kamatát, a hazai fizetőeszköz hatalmas erősödésbe kezdett. Az euróval szembeni árfolyama ma közel 3 egységgel ment feljebb, egészen a 360,5 forintig. Ez két hónapja nem látott magas szint. Az erősödés mögött az állhat, hogy az MNB lépéséből a befektetők arra következtethettek, a novemberben 7,4 százalékon közel 14 éves csúcsot döntött infláció akár nagyobbat lassulhatott decemberben. 

Azt persze hozzá kell tenni, hogy a forint már napok óta jó formát fut. Abban, hogy a régiós devizákhoz képest is felülteljesítő volt, s az euróval szemben például egyre jobban eltávolodott a 370-es szinttől, az Orbán-kormány költségvetési megszorító lépései is közrejátszottak.

Az egyéb pénz- és tőkepiaci instrumentumok közül a kriptoeszközöket is lejtmenetbe küldte a Fed jegyzőkönyve. A bitcoin árfolyama 42 500 dollárra – a tavaly decemberi hirtelen eladás miatti szintre – csökkent, igaz, a ma reggeli pozitív korrekció eredményeként már ismét 43 ezer dollár felett kereskedtek vele. A legnagyobb, tíz százalék felett zuhanást az Ethereum szenvedte el.

Egyelőre ma sem találják az irányt a fontosabb kriptodevizák, ez a piacon látható kockázatkerüléssel is összhangban van – vélik a KBC Equitas elemzői.

Arra, hogy az amerikai olajkészletek nőttek, a fekete arany ára eleinte lefordult az egy hónapos csúcsáról, ám 11 óra környékére már korrigált és ismét pluszba került. Az észak-amerikai könnyűolaj (WTI) hordójának jegyzése 78 dollár fölé ment, míg az északi-tengeri Brent megközelítette a 81 dollárt, ami azt sugallja, a hazai üzemanyagárak nem állnak meg a péntektől magasabb szinten, ha nem történik a világpiacon fordulat, akkor a jövő héten még annál is feljebb mehetnek – igaz, ez február 15-éig még nem izgathatja a kutakon tankolókat, lévén, hogy a kormány addig 480 forinton jegeli a benzin és a gázolaj literjének árát.

nemesfémek a tőzsdei részvényekhez és a kriptoeszközökhöz hasonlóan zuhantak. Az „igazi” arany jegyzése 1,6 százalékkal gyengülve benézett az 1800 dolláros szint alá, míg az ezüst még nagyobbat zakózott, az árfolyama több mint 4 százalékkal került lejjebb, megközelítve a 22 dollárt. 

A tőzsdei cégek közül a Pfizerrel kapcsolatban az a hír, hogy részvényét a Bank of America a korábbi tartás helyett már vételre ajánlja. Méghozzá az amerikai gyógyszergyártó koronavírus elleni tablettája, a Paxlovid sikere, a jelenleg fejlesztés alatt álló készítményeiben rejlő potenciál, valamint amiatt, hogy újabb együttműködésről szóló megállapodást írt alá a német BioNTech-kel, mely alapján mRNA-alapú készítmény fejlesztésébe kezdenek, ezúttal övsömör ellen.

Sony is beszáll az elektromosautó-bizniszbe, a Las Vegas-i Consumer Electronics Show-n már be is mutatta az új elektromos SUV-je prototípusát. Az eddig alapvetően a szórakoztató elektronikai cikkeiről ismert japán cég két éve jelentette be, hogy elkezd elektromos autókat is gyártani, így az új Vision-S 01-re keresztelt négykerekűjét már 2020 decembere óta tesztelik az utakon, azt azonban még nem lehet tudni, mikor kezdik meg az értékesítését. 

Ma világszerte több fontos adat is napvilágot lát. Mindenekelőtt a decemberi német inflációs adat, amely a várakozások szerint 5,1 százalék körül alakulhatott. Ez az információ azért lényeges, mert jelentősen kihat arra, mekkora lehetett az eurózóna fogyasztóiár-indexe. Az Egyesült Államokban a heti új munkanélküli segélykérelmek számának változására érdemes figyelni, valamint az ISM szolgáltatóipari indexre.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 27930 27800 27950 +0,76% 0 0 5 728 160 800 HUF 2025-07-15 17:10:18
MOL 3024 3004 3030 +0,33% 0 0 623 625 772 HUF 2025-07-15 17:05:18
MTELEKOM 1790 1776 1798 0,00% 0 0 790 563 766 HUF 2025-07-15 17:05:56
RICHTER 10100 10040 10150 -0,49% 0 0 1 571 678 950 HUF 2025-07-15 17:09:55
OPUS 593 593 601 -0,67% 0 0 160 535 592 HUF 2025-07-15 17:08:15
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Szomorú kedd köszöntött a forintra
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 18:33
A magyar deviza gyengélkedett kedden a bankközi piacon.
Részvény / Deviza / Áru Bizonytalanul, de feljebb kúszott a BUX
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 17:58
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 332,32 pontos, 0,33 százalékos emelkedéssel 99 787,20 ponton zárt kedden.
Részvény / Deviza / Áru Jókedvvel nyitottak az amerikai tőzsdék
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 16:10
Emelkedéssel nyitottak az amerikai értékpapírpiacok kedden.
Részvény / Deviza / Áru Az OTP vezeti az emelkedést a parketten
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 15:09
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe a plusz 0,30 pontos nyitás után emelkedett kedden kora délutánig.
Részvény / Deviza / Áru Nagyot ment az UniCredit – és még mehet feljebb?
Nagy András | 2025. július 15. 14:15
A kedvező iparági környezeten túl is érdemes az UniCredit részvényeit figyelni, egyrészt a bank M&A aktivitása miatt, másrészt pedig a várható magas részvényesi javadalmazás miatt.
Részvény / Deviza / Áru Vegyesen mennek a legfontosabb papírok a pesti tőzsdén
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 13:12
Helyzetjelentés kedd ebédidőben.
Részvény / Deviza / Áru Egyelőre nem ijedt meg Trumptól sem Európa, sem Budapest
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 09:36
Európai tőzsdenyitások a vámfenyegetés árnyékában.
Részvény / Deviza / Áru Már megint káprázhat a szemünk a forintot nézve
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 07:21
Újra hármassal kezdődik az euró ára.
Részvény / Deviza / Áru Így reagáltak a piacok Trump súlyos bejelentéseire
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 06:28
Bedurvuló vámháború, eszkalálódó ukrajnai háború – de mit szóltak hozzá a tőzsdén?
Részvény / Deviza / Áru Felvásárolhatják az egykori olajipari óriást – már meg is van, kik közül kerülhet ki a befutó
Gajda Mihály | 2025. július 14. 18:58
A BP részvényárfolyama az elmúlt években látványosan alulteljesítette legfőbb versenytársait. Bár egykor az egyik legmeghatározóbb olajipari vállalatnak számított, az elmúlt húsz év nem alakult kedvezően a cég számára. Nemrég a vállalat új vezérigazgatója egy utolsó próbálkozásként radikális stratégiaiváltást jelentett be, amely rövid időre ugyan pozitív hatással volt a részvényárfolyamra, ám ezt hamar felülírta a kereskedelmi háborús feszültségek és a zuhanó olajárak hatása.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG