A pénteki limites emelkedés után ma is a legfelső árlépésköznél, 82 forinton áll kiakadva a papír, ott várakoznak a vevők, eladó sehol. A befektetők nagyon ráizgultak a közgyűlésen elhangzottakra. Vajon megvan-e erre az alapjuk, vagy csak egy újabb tovaszálló reménnyel van dolgunk?
Új név, súlyos örökség
A közgyűlés jegyzőkönyvében a 3. és a 4. pont az érdekesek. A 4. maga a névváltoztatás, ami úgy tűnik, illeszkedik az egész stratégiához, miszerint az Xprime terméket állítja a cég a középpontba, ezért ez lesz a cég neve is. Ez logikusnak is tűnik, mert ha a stratégia jó, akkor a kommunikálható, hogy a Business Telekom névvel és tevékenységgel együtt a múlté, innen most már minden az Xprime-ról szól.
Csakhogy ha ez így is van, van egy súlyos örökség, amitől nem ilyen egyszerű megszabadulni. Ez pedig a cég tetemes adósságállománya. Nézzük, milyenek terveket dolgoztak ki ennek kezelésére, jórészt erről szól a 3. pont, ami a reorganizációs tervet tartalmazza. Ebben található egy ilyen mondat: a tőkeszerkezet átalakítása követelések tőkévé alakításával és friss források bevonásával.
E-Star megoldás
Nos, ha csak önmagában ezt a mondatot nézzük, akkor ez azt jelenti, hogy a különféle hitelezők, leginkább a kötvényesek, törzsrészvényt kapnának, vagyis hitelezőből kényszerűen részvényessé válnának. Ez a megoldás ugyanaz, ami az E-Star-nál is zajlott, a kötvényesek majd bekerülési áruk töredékéért adhatják el a részvénnyé vált befektetést, igaz, legalább valamit kapnak érte, és mint egy részvénynél általában, az árfolyam-emelkedés reménye is éltetheti őket.
A cég követelés állománya 9,3 milliárd forint. Ezt 3 csoportra osztják:
1. közterhek, hatósági tartozások
2. szállítói és bér jellegű kötelezettségek
3. kölcsönök (kötvény, pénzkölcsön, értékpapír vételi kötelezettségek).
Az első két csoport 1,32 milliárd forintot tesz ki.
Mindenkinek tartoznak
Ha megnézzük ezt a listát, látszik, hogy elég nagy a baj. Tartozik a cég rezsivel, bérrel, beszállítóknak, kötvényeseknek, egyéb hitelnyújtóknak, és még részvény-visszavásárlási szerződéseket is kötött korábban, hogy bármi áron pénzhez juthasson.
A következő pontban leírják, hogy a közterheket, bér jellegű kötelezettségeket kifizetik. Máris felmerül a kérdés: eddig miért nem fizették, ha most ki tudják? A szállítói kötelezettségeket diszkont áron akarják kifizetni, vagyis itt az alapelv, hogy a beszállító örüljön, ha valami pénzt lát.
A többi, 3. pontbeli követelésekre ezt írják: pénzügyi teljesítés helyett főleg törzsrészvényben teljesítenének. Ez egyértelműen az E-Star megoldás. Két hitelezőt pedig Xprime nagykereskedelmi joggal akarnak kifizetni.
Friss pénz is kellene
Innentől kezdve kissé nehezen követhető logikailag a gondolatmenet, de a végére érve azért kihámozható a lényeg. A 3. csoport követelése 7,99 milliárd forint, ebből törzsrészvényre cseréléssel és az Xprime jogok értékesítésével 6,75 milliárd rendezhető, vagyis 1.24 milliárdra még szükség van valahonnan.
Ezután kapunk választ arra a kérdésre, is hogy az 1. és 2. pont tartozásai miből lennének kifizetve: külső forrásból, befektetőktől szereznének 1,8 milliárdot, 0,55-öt pedig a cég működése termelne ki. Így összeszednék az első két csoport 1,32 milliárdját és a 3. csoportból maradó 1,24 nagy részét. Így maradna még 200 millió körüli rendezetlen adósság, de ezekkel most nem foglalkoznának, ezek a 2017-2018-ban lejáró kötvények, van még idő.
Ambiciózus terv, de arra nem kapunk választ, hogy ki akarna még 1,8 milliárdot betolni a cégbe. Azt elfogadjuk, hogy a kötvényesek belemennek a részvénycserébe, hisz különben egy fillért nem látnának, a cég kasszája kong, mint a görög államkincstár. Mindezek után elég nehéz megérteni, miért érdemes ma limiten részvényt zsákolni.