Jók a számok, de veszélyesek az állam adóterhei
A piaci várakozásokat meghaladó negyedéves jelentést tett közzé az OTP. A harmadik negyedévben 42,5 milliárd forintos profitot ért az OTP csoport, amely 7%-kal haladta meg a piaci konszenzust és 4% lett jobb a Concorde saját becsléseinknél. A korrigált nettó eredmény megközelítette a 43 milliárd forintot, amely 16%-al nagyobb az előző negyedévnél és 1%-kal a tavalyi év harmadik negyedévét is felülmúlja. A cég elemzője emlékeztet rá, hogy az első 9 hónapban az OTP 96,4 milliárd forint eredményt ért el. Így szerinte a bank könnyen elérheti a 126 milliárd forintos idei évi piaci konszenzust. A jelentést erősnek tartják, és pozitív piaci reakcióra számítanak. Ugyanakkor figyelmeztetnek, hogy amit az OTP nyer a javuló fundamentumok által, azt az állam el is veheti növekvő adóterhek formájában.
Sokat segített az orosz hitelezés
A Concorde értékelése szerint a vártnál jobb eredmények elsősorban a magasabb árbevételnek köszönhetőek, mind a kamat, mind a díj és jutalékbevétel sor meghaladta a várakozásokat. Emögött a magyar kamatmarzs emelkedése és az ukrán kamat- és díjbevételek megugrása áll. Az utóbbi esetében látványos a javulás, ami az oroszországihoz hasonló fogyasztási hitelezés felfutásának köszönhető.
Oroszországban a fogyasztási hitelezés továbbra is növekszik, azonban a negyedév során az orosz leányvállalat eredménye 4%-al csökkent az előző negyedévhez képest. Ennek oka a magas hitelezési veszteségek mellett a romló kamatmarzs is. Ez utóbbi a verseny élénkülésére utal az orosz fogyasztási hitelezés piacán. A külföldi leányvállalatok közül az igazi meglepetést a bolgár szolgáltatta. A portfólióminőség kevésbé romlik, ennek köszönhetően kevesebb hitelezési veszteség éri a bankot. Így a bolgár leányvállalat 8 milliárd forintos eredményt ért el, ami 40%-al haladja meg ez előző negyedévit.
Meglepően egészséges maradt a hitelportfólió
Az elemző szerint az eredmények alapvetően az árbevétel javulásának köszönhetően lettek jobbak. Azonban a piac számára a portfólióminőség kisebb mértékű romlása lehet az igazán pozitív meglepetés. A nem teljesítő hitelek aránya szinte alig emelkedett az előző negyedévhez képest (19%-ra 18,8%-ról). A Concorde elemzése szerint a romlás üteme jelentősen csökkent, ugyanakkor a nem teljesítő hitelek arányának a változása csalóka képet mutat. Vélhetően az OTP leírt vagy értékesített a rossz hitelállományából a negyedév során, így ez mindenképpen javította a mutató értékét. Erre utal az is, hogy ha a rosszhitel-beáramlás nominális értékét nézzük, akkor a negyedév során 47 milliárd forintnyi hitel dőlt be a banknál.
Ez mindenképpen alacsonyabb az előző negyedévi 80 milliárdnyi bedőlésénél, azonban közel azonos az első negyedévben tapasztalt 50 milliárdos vagy az azt megelőző 44 milliárdos romlással. Összességében tehát van javulás, bár a mértéke valójában nem akkora, mint ami a nem-teljesítő hitelek arányának változásából következik.
A Concorde elemzője szerint a javulás okai közt elsősorban a kisebb mértékű magyarországi portfólióromlást érdemes kiemelni. Ez elsősorban annak köszönhető, hogy az árfolyamgátnak köszönhetően kevesebb adós dőlt be a negyedév során. Így bár az árfolyamgát népszerűsége elmarad a korábban várttól, az is látható, hogy azok veszik igénybe, akiknek valóban szükségük van rá. Az elemzés felhívja a figyelmet, hogy a javuló portfólióminőség ellenére a bank érdemben nem csökkentette a céltartalékolás mértékét. Emiatt a rossz hitelek céltartalékokkal való fedezettsége tovább emelkedett és elérte a 77.9%-ot. Amennyiben a bank változatlanul hagyta volna a fedezettséget, úgy a nettó eredmény közel 14 milliárd forinttal nagyobb lett volna.