1 százalékot közelítő erősödés Budapesten
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 397,18 pontos, 0,91 százalékos emelkedéssel, 44 101,05 ponton zárt kedden. A részvénypiac forgalma 10,3 milliárd forint volt, a vezető részvények a Magyar Telekom kivételével emelkedtek az előző napi záráshoz képest.
Bosnyák Zsolt, az Equilor Befektetési Zrt. senior elemzője az MTI-nek elmondta, hogy a pozitív nemzetközi hangulatnak köszönhetően a magyar részvényindex is erősödött, elsősorban a Mol és az OTP jó teljesítményének hatására. A Mol emelkedését támogathatta, hogy a vállalat reggel publikálta a januári finomítói marzsokat. Az OTP árfolyamát mozgató hír nem jelent meg, a papír a nemzetközi hangulatot követte, és az európai bankok jól teljesítettek kedden. A Richternél technikai korrekciót említett, a Magyar Telekom záróára pedig nem változott a hétfőihez képest, a papír forgalma is alacsony maradt.
Az elemző szerint a nemzetközi hangulat hátterében a jó gyorsjelentések álltak (az S&P 500-as index kosarát alkotó vállalatok közül hétfő estig 186 hozta nyilvánosságra gyorsjelentését, közülük 84 százalék az elemzői várakozásokat meghaladó eredményekről tudott beszámolni). Emellett javulnak az Egyesült Államokban a járványadatok, az amerikai mentőcsomaggal kapcsolatban is pozitív fejlemények érkeztek, illetve csillapodott a reddites kisbefektetők okozta turbulencia is.
Nézze meg, hogyan zártak részvényei >>
Nagy pluszok New York-ban a kereskedés első felében
Emelkedéssel nyitottak kedden az irányadó New York-i tőzsdemutatók is, bő két óra alatt pedig további erősödést láthattunk: az S&P500 index 1,8 százalékos, a DJIA 2 százalékos, a Nasdaq Composite 1,6 százalékos erősödésnél jár a kereskedés kezdete után 2 és fél órával.
Kedden tőzsdezárás után teszi közzé gyorsjelentését az Amazon és a Google anyavállalata, az Alphabet. Mindkét vállalat árfolyama több mint 7 százalékkal emelkedett azóta, hogy a nagy tőkeértékű technológiai vállalatok nevük kezdőbetűje alapján FAANG-csoportként emlegetett ötöséből a másik három - az Apple, a Netflix és a Facebook - januárban a vártnál jobb negyedik negyedéves eredményekről számolt be.
Kedden a Wall Street "félelemindexe", a CBOE Volatility Index (VIX) egyhetes mélypontra süllyedt, mert kifulladni látszik a nagy shortállományú részvények iránti összehangolt kisbefektetői érdeklődés. A mém-részvények néven is emlegetett papírok, így a GameStop, az AMC Entertainment, a Nokia és a Blackberry részvényeinek árfolyama 40 és 8 százalék közötti mértékben csökkent a nyitás előtti elektronikus kereskedésben.
A forradalom margójára
Két hét alatt robbant be a köztudatba a GameStop vállalat a példátlannak tűnő tőzsdei teljesítményével – a kommentárok sokszor egy új világ kezdetéről, a kisbefektetők forradalmáról beszélnek. Ha azonban alaposabban megvizsgáljuk, mi történt a részvénnyel az elmúlt hónapokban, kérdésessé válik, valójában ki kit győzött le a short-buborék kidurranásakor. Barlai Róbert tőkepiaci szakember jegyzete >>
Erősödött a forint, de a 355 nagy falatnak látszik
A forint délelőtt megint erősödött, az euró jegyzése 355 forint alá került a bankközi devizapiacon, innen azonban visszapattant az árfolyam, délután 356-nál járt a jegyzés. Összességében 0,2 százalékkal lett erősebb a forint az euróhoz képest kedden; idén 2 százalékot hozott az eurón a magyar fizetőeszköz.