A Richter Gedeon Gyógyszergyár budapesti X. kerületi Gyömrői úti üzeme. Fotó: MTI |
Csúnyán estek az európai részvények hétfőn, a fejlettebb országok közül a német DAX indexet intézték el leginkább, 1,2 százalékkal esett. Dél-Európában ennél is nagyobb volt az eladói nyomás, a portugál index 2,5, az olasz 2,0 százalékkal zuhant. Ezt a német kommentátorok főleg a Donald Trump és a közelgő franciaországi választások miatt növekvő félelmekkel magyarázzák.
„A piacok újragondolják Trumpot” - írta egyikük. A hétvégén pedig Marine Le Pen francia szélsőjobboldali vezető a globalizációtól való védelemről és az Eurózónából való kilépésről beszélt. Az USA tőzsdéin viszont eléggé kiegyenlítettek voltak a viszonyok, az S&P 500 0,2, a Nasdaq 0,1, a Dow Jones Ipari 0,1 százalékos mínuszban volt este hat körül.
Varsó és Bukarest bezzeg emelkedett
Itthon a Richterrel szintén megkezdődött a gyorsjelentési szezon, ám a papír már a nap elejétől fogva csúnya eséssel húzta a mélybe a BUX-ot, 4,2 százalékkal 6161 forintra zuhant. Később csatlakozott hozzá az OTP és a Telekom is, az előbbi egy százalékkal 8770-re, az utóbbi 0,6 százalékkal 511-re süllyedt. A Mol csak az utolsó percekben adta meg magát, 0,5 százalékkal 20 300 forintra ment le.
Így a BUX index 1,6 százalékkal esett, miközben Varsó és Bukarest emelkedni is tudott. A román tőzsde 1,3 százalékkal ment fel, ami egy ilyen nemzetközi helyzetben figyelemre méltó, és valószínűleg összefüggésben van a politikai eseményekkel.
A forint kissé gyengült, este 310,0 körül járt az euró. A dollár valamelyest erősödött, főleg az euróhoz képest, az euró/dollár 1,0730 volt. Az olajnál az iráni rakétakísérletek és Trump harcias kardcsörtetése felfelé, az amerikai olajkutak számának növekedése lefelé nyomja az árat. A nap elején kissé emelkedett az ár, azután lefelé indult el, bő egy százalékos esés után a WTI 53,30, a Brent 56,10 dollár. Ismét szépen drágulnak a nemesfémek.
Kiváló a Richter, vagy felemás?
A brókercégek különbözőképpen kommentálták a Richter eredményét. Az Equilor szerint kiváló eredmény született, „a Vraylar a hab a tortán”. Szerintük a Richter a vártnál magasabb árbevételről, bruttó fedezetről és nettó profitról szóló gyorsjelentést tett közzé. Egyedül az üzemi eredmény maradt el némiképp a várakozásoktól. Továbbra is felhalmozáson tartja a brókercég a részvényt, 6530 forintos célárfolyammal, amelyet várhatóan felfelé módosít majd.
Az Erste felemás Richter-eredményról írt. A KBC Equitas szerint pedig „jó híreket hozott befektetőinek a Richter, mivel rekord árbevételről, és duplázódó profitról számolt be a negyedik negyedévben, köszönhetően a magára találó orosz operációnak, és a remeklő Vralyar és Esmya bevételeknek”.
A Goldman Sachs aggódni kezdett
A gyorsjelentés az Equitast megerősítette korábbi optimizmusában, és változatlanul felértékelődést várnak a részvénytől. A 6 500 forintos célárat egyelőre nem változtatják meg, de készülnek a modell frissítésére. Nem tartják nagy meglepetésnek, hogy „Bogsch pesszimistább hangvételű sajtótájékoztatót tartott, mivel ez már a korábbi negyedévekre is jellemző volt”.
A Goldman Sachs közgazdászai elkezdtek aggódni Donald Trump miatt – írta a Bloomberg. Pár héttel ezelőtt még felfelé módosították az amerikai gazdaságra vonatkozó előrejelzéseiket, mert adócsökkentésre, fiskális stimulusra és a szabályozási környezet könnyítésére számítottak. Trump viszont az első két hétben inkább kereskedelmi korlátozásokkal és a bevándorlással foglalkozott, így visszatértek a választások előtti aggodalmaik vele kapcsolatban.
Európában a bankok, főleg azt olasz bankok és az autóipar vezette az esést. Az utóbbira magyarázat, hogy egy nagy ügyfele beperelte a Volkswagent a dízelbotrány miatt, és attól tartanak, újabb perek várhatók. A Volkswagen 2,0, a Fiat 2,5 százalékkal esett.