A hétfői izgalmas, turbulenciákkal teli nap után, amire az izraeli háború nyomta rá a bélyegét, kedden normalizálódás látszik a világ tőkepiacain, sőt jókedvről is beszélhetünk. A fontosabb nyugat-európai tőzsdeindexek másfél százalék körüli pluszban állnak, az amerikai határidős mutatók szerényebben, de szintén felfelé tartanak.
Az öröm fő oka, hogy hétfőn két Fed-tisztségviselő is eléggé “galamb”, azaz engedékeny nyilatkozatot tett a kamatpályával kapcsolatban. Segíthetett az is, hogy az olajár emelkedése megállt.
Már nem húz a Mol
A keddi napon egyébként újabb Fed-vezetők szólalnak fel, majd szerdán közzéteszik a szeptemberi monetáris politikai ülés jegyzőkönyvét. Csütörtökön az amerikai fogyasztóiár-index adatok következnek. Ha még nem lenne elég a hírözönből, a héten megkezdődik az amerikai gyorsjelentési szezon, szokás szerint egyes nagybankokkal.
A BUX index 0,6 százalékkal megy fel, az OTP fél és a Richter 1,2 százalékos drágulása mellett. A Mol hétfőn még felülteljesítő volt, kedden viszont fél százalékkal esik. A Telekom 0,7, az Opus 1,8 százalékkal megy fel.
Stabil forint, elszálló gázár
Az euró/forint a hétfői gyengülés után kedden erősödik, hetven fillérrel lejjebb, 387,70-en forog az euró. Szeptemberben éves összevetésben 12,2 százalék volt az infláció Magyarországon, ez inkább jó hírnek számít.
Hétfőn nagyot ugrott az európai földgáz árfolyama, 14 százalékos pluszban is volt. A folyamat folytatódik, kedden újabb öt százalékkal megy feljebb az ár, 44 euró közelében van. Júniusban körülbelül fele ennyin, 23 euró alatt is járt az árfolyam. A drágulást minden bizonnyal a közel-keleti háború kockázatai okozzák, hiszen Európa már importál cseppfolyós földgázt ebből a térségből – és még eléggé sérülékeny az ellátás terén.
Kedvező lett az inflációs adat
A ma reggel közzétett inflációs adatok jól alakultak, “enyhén alulmúlták a konszenzust”. Kedvező adat jött a hazai államháztartásról is szeptemberre. Így stabil a forint az Erste Befektetési Zrt. szerint. A továbbiakban azt várják, hogy elsősorban a nemzetközi események lesznek meghatározóak a forint piacán.
Az infláció szerkezete nagyjából megfelelt a vártnak – írta Nagy János, az Erste Bank makrogazdasági elemzője.
A vártnál kisebb ütemben emelkedett a hazai fogyasztói árindex szeptemberben a KBC Equitas szerint is. Az éves mutató közelebb került a “kitűzött, egy számjegyű célhoz”. A jó hír, hogy az élelmiszerárakban már csökkenés volt – tették hozzá.
Merre tovább, magyar kötvények?
Ez még csak a kezdet, az év hátralévő hónapjaiban az infláció szintje előrejelzéseink szerint majdnem a felére csökken, hét százalék környékén zárva az évet – írta Kiss Péter, az Amundi Alapkezelő befektetési igazgatója. De a monetáris politikai döntéshozók “nem dőlhetnek hátra”, az infláció ekkora csökkenését leginkább a bázishatások okozzák (a korábbi magas adatok – a szerk.).
Ezek kifutása után jóval nehezebb lesz a további mérséklés. Így a jövő év decemberére is még 4,5 százalékos inflációt vár az elemző. Ráadásul a fiskális (költségvetési) politika a jelek szerint jövőre ismét a növekedésre kíván koncentrálni, ami ellenszelet jelenthet az infláció elleni harcban.
A kötvénybefektetőknek tehát az idei, hátszéllel jellemezhető környezet után várhatóan változó, sokszor ellentétes szélirányokkal kell majd számolniuk – tették hozzá.
Nem jött ki jól a bitcoin a háborúból
Már a hétvégén is inkább lefelé csorgott a bitcoin és a többi kriptovaluta, azután hétfőn is folytatódott az esés és ma is hasonló a helyzet. Egy hét alatt pedig az ether, a második számú kriptodeviza öt százalékkal esett, míg a bitcoin stagnált. Ma a bitcoin 27 660, az ether vagy éter 1584 dollár körül jár.
Szeptemberben azonban a bitcoin a 25 ezret is súrolta. Az a hónap a statisztikák szerint a leggyengébb a digitális eszköz történetében.
Befagyasztják a terroristák kriptószámláit?
Az izraeli rendőrség kibervédelmi egysége befagyasztja a palesztin Hamász szervezethez tartozó kriptopénzszámlákat – írta az N-Tv.de. A Hamász szombat óta használta a számlákat pénzgyűjtésre a közösségi médiában – közölte a rendőrség szóvivői részlege.
A Binance kriptopénzváltó együttműködik Izraellel a számlák felkutatásában és lezárásában. A brit rendőrség szintén segít Izraelnek a Barclays Banknál vezetett számlák befagyasztásában.
A mai tipp: vegyünk TIPS-et
A 4,8 százalékon álló hozamú tíz éves amerikai állampapír kiegyensúlyozhatja a portfóliónk hozamát, és alacsony kockázat mellett hosszú távon reálhozamot adhat a Holdblog szerzője, Cser Tamás portfólió-menedzser szerint. Ám van egy még jobbnak tűnő választás, az amerikai inflációkövető kötvény (TIPS). A világ befektetői ugyanis még hisznek a jegybankok sikeres infláció elleni küzdelmében.
Ma lehetősége van a befektetőknek évi 2,5 százalék reálhozam mellett venni tíz éves amerikai inflációvédett állampapírt.
Akármennyi is lesz az amerikai infláció a következő években, megkapjuk felette ezt a plusz évi 2,5 százalékot – írta. Egy TIPS megvétele azonban egyben dollárpozíciót is jelent, amit érdemes lehet lefedezni. (Közvetve, ETF-eken keresztül Európában is kaphatók ilyen állampapírok – a szerk.)
Nem maradhat sokáig ilyen magasan a kamat?
A befektetők mostanában az erős amerikai gazdaságot látva egyre inkább beárazzák a tartósan magas hozamot. A növekvő reálhozam azonban minden befektetési eszköz értékét csökkenti és emellett a recessziós veszélyt is fokozza, duplán sújtva a részvényeket.
Korlátosnak tűnik a gazdaság kamattűrő képessége. Már az is meglepő, hogy eddig nem lett baj a magas hozamokból.
A hozamok esése felértékeli majd a kötvényeket, ami árfolyamnyereséghez vezet a portfólió egyik felében (a kötvényes részben), pont akkor, amikor a másik, kockázatos rész (a részvényes) leértékelődik – írta Cser Tamás.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.