6p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ma is tart az európai földgáz drágulása, már közel kétszeresébe kerül annak, mint a júniusi mélyponton. A hazai inflációs adatot pozitívan értékelik az elemzők, a forint stabil. Nagyon jó a hangulat az európai részvénypiacokon, a BUX kissé lemaradó. Inflációkövető államkötvények dollárban?

A hétfői izgalmas, turbulenciákkal teli nap után, amire az izraeli háború nyomta rá a bélyegét, kedden normalizálódás látszik a világ tőkepiacain, sőt jókedvről is beszélhetünk. A fontosabb nyugat-európai tőzsdeindexek másfél százalék körüli pluszban állnak, az amerikai határidős mutatók szerényebben, de szintén felfelé tartanak.

Az öröm fő oka, hogy hétfőn két Fed-tisztségviselő is eléggé “galamb”, azaz engedékeny nyilatkozatot tett a kamatpályával kapcsolatban. Segíthetett az is, hogy az olajár emelkedése megállt.

Már nem húz a Mol

A keddi napon egyébként újabb Fed-vezetők szólalnak fel, majd szerdán közzéteszik a szeptemberi monetáris politikai ülés jegyzőkönyvét. Csütörtökön az amerikai fogyasztóiár-index adatok következnek. Ha még nem lenne elég a hírözönből, a héten megkezdődik az amerikai gyorsjelentési szezon, szokás szerint egyes nagybankokkal.

A BUX index 0,6 százalékkal megy fel, az OTP fél és a Richter 1,2 százalékos drágulása mellett. A Mol hétfőn még felülteljesítő volt, kedden viszont fél százalékkal esik. A Telekom 0,7, az Opus 1,8 százalékkal megy fel.

Stabil forint, elszálló gázár

Az euró/forint a hétfői gyengülés után kedden erősödik, hetven fillérrel lejjebb, 387,70-en forog az euró. Szeptemberben éves összevetésben 12,2 százalék volt az infláció Magyarországon, ez inkább jó hírnek számít.

Árfolyamok és grafikonok

Hétfőn nagyot ugrott az európai földgáz árfolyama, 14 százalékos pluszban is volt. A folyamat folytatódik, kedden újabb öt százalékkal megy feljebb az ár, 44 euró közelében van. Júniusban körülbelül fele ennyin, 23 euró alatt is járt az árfolyam. A drágulást minden bizonnyal a közel-keleti háború kockázatai okozzák, hiszen Európa már importál cseppfolyós földgázt ebből a térségből – és még eléggé sérülékeny az ellátás terén.

Hollandiai szállítású földgázfajta árutőzsdei árfolyama, mintegy fél évre. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.
Hollandiai szállítású földgázfajta árutőzsdei árfolyama, mintegy fél évre. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.

Kedvező lett az inflációs adat

A ma reggel közzétett inflációs adatok jól alakultak, “enyhén alulmúlták a konszenzust”. Kedvező adat jött a hazai államháztartásról is szeptemberre. Így stabil a forint az Erste Befektetési Zrt. szerint. A továbbiakban azt várják, hogy elsősorban a nemzetközi események lesznek meghatározóak a forint piacán.

Az infláció szerkezete nagyjából megfelelt a vártnak írta Nagy János, az Erste Bank makrogazdasági elemzője.

A vártnál kisebb ütemben emelkedett a hazai fogyasztói árindex szeptemberben a KBC Equitas szerint is. Az éves mutató közelebb került a “kitűzött, egy számjegyű célhoz”. A jó hír, hogy az élelmiszerárakban már csökkenés volt – tették hozzá.

Merre tovább, magyar kötvények?

Ez még csak a kezdet, az év hátralévő hónapjaiban az infláció szintje előrejelzéseink szerint majdnem a felére csökken, hét százalék környékén zárva az évet – írta Kiss Péter, az Amundi Alapkezelő befektetési igazgatója. De a monetáris politikai döntéshozók “nem dőlhetnek hátra”, az infláció ekkora csökkenését leginkább a bázishatások okozzák (a korábbi magas adatok – a szerk.).

Ezek kifutása után jóval nehezebb lesz a további mérséklés. Így a jövő év decemberére is még 4,5 százalékos inflációt vár az elemző. Ráadásul a fiskális (költségvetési) politika a jelek szerint jövőre ismét a növekedésre kíván koncentrálni, ami ellenszelet jelenthet az infláció elleni harcban.

A kötvénybefektetőknek tehát az idei, hátszéllel jellemezhető környezet után várhatóan változó, sokszor ellentétes szélirányokkal kell majd számolniuk tették hozzá.

Nem jött ki jól a bitcoin a háborúból

Már a hétvégén is inkább lefelé csorgott a bitcoin és a többi kriptovaluta, azután hétfőn is folytatódott az esés és ma is hasonló a helyzet. Egy hét alatt pedig az ether, a második számú kriptodeviza öt százalékkal esett, míg a bitcoin stagnált. Ma a bitcoin 27 660, az ether vagy éter 1584 dollár körül jár.

 

Kripto árfolyamok és grafikonok

 

Szeptemberben azonban a bitcoin a 25 ezret is súrolta. Az a hónap a statisztikák szerint a leggyengébb a digitális eszköz történetében.

Befagyasztják a terroristák kriptószámláit?

Az izraeli rendőrség kibervédelmi egysége befagyasztja a palesztin Hamász szervezethez tartozó kriptopénzszámlákat – írta az N-Tv.de. A Hamász szombat óta használta a számlákat pénzgyűjtésre a közösségi médiában – közölte a rendőrség szóvivői részlege.

A Binance kriptopénzváltó együttműködik Izraellel a számlák felkutatásában és lezárásában. A brit rendőrség szintén segít Izraelnek a Barclays Banknál vezetett számlák befagyasztásában.

A mai tipp: vegyünk TIPS-et

A 4,8 százalékon álló hozamú tíz éves amerikai állampapír kiegyensúlyozhatja a portfóliónk hozamát, és alacsony kockázat mellett hosszú távon reálhozamot adhat a Holdblog szerzője, Cser Tamás portfólió-menedzser szerint. Ám van egy még jobbnak tűnő választás, az amerikai inflációkövető kötvény (TIPS). A világ befektetői ugyanis még hisznek a jegybankok sikeres infláció elleni küzdelmében.

Ma lehetősége van a befektetőknek évi 2,5 százalék reálhozam mellett venni tíz éves amerikai inflációvédett állampapírt.

Akármennyi is lesz az amerikai infláció a következő években, megkapjuk felette ezt a plusz évi 2,5 százalékot – írta. Egy TIPS megvétele azonban egyben dollárpozíciót is jelent, amit érdemes lehet lefedezni. (Közvetve, ETF-eken keresztül Európában is kaphatók ilyen állampapírok – a szerk.)

Európában kapható TIPS ETF-ek
Európában kapható TIPS ETF-ek

Nem maradhat sokáig ilyen magasan a kamat?

A befektetők mostanában az erős amerikai gazdaságot látva egyre inkább beárazzák a tartósan magas hozamot. A növekvő reálhozam azonban minden befektetési eszköz értékét csökkenti és emellett a recessziós veszélyt is fokozza, duplán sújtva a részvényeket.

Korlátosnak tűnik a gazdaság kamattűrő képessége. Már az is meglepő, hogy eddig nem lett baj a magas hozamokból.

A hozamok esése felértékeli majd a kötvényeket, ami árfolyamnyereséghez vezet a portfólió egyik felében (a kötvényes részben), pont akkor, amikor a másik, kockázatos rész (a részvényes) leértékelődik – írta Cser Tamás.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

 

 

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 21690 21440 21750 +0,42% 21690 21700 4 474 407 260 HUF 2024-11-22 13:35:24
MOL 2672 2654 2690 -0,15% 2672 2678 442 038 292 HUF 2024-11-22 13:35:30
MTELEKOM 1238 1234 1254 +0,81% 1236 1238 935 383 382 HUF 2024-11-22 13:34:40
RICHTER 10750 10670 10900 -0,56% 10730 10750 1 109 138 760 HUF 2024-11-22 13:33:58
OPUS 509 507 513 -0,20% 508 509 28 347 452 HUF 2024-11-22 13:35:25
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Még mélyebbre süllyedhet a forint, 99 ezer dollár felett a bitcoin
Eidenpenz József | 2024. november 22. 12:46
A tőzsdék vegyes képet mutatnak, de heti szinten nem rossz a helyzet. Itthon kijöttek a különadókról szóló rendeletek, ám nem okoztak nagy ármozgásokat. A forint gyengécske, és elemzők szerint ez még fokozódhat is. A bitcoin mindössze fél százalékra járt a százezer dolláros álomhatártól, miközben újabb dollármilliárdok érkezhetnek belé. Szakadnak viszont a kínai részvények.
Részvény / Deviza / Áru Itt a forint árfolyama — csak dörzsölgesse a szemét!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 07:55
A forint árfolyama csak kevéssé változott péntek reggelre az előző estéhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Szívhatja a fogát, ha a pénzváltónál jár
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 18:47
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben csütörtökön kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Volt valami közös az OTP-ben és a Magyar Telekomban
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 17:59
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 132,42 pontos, 0,17 százalékos emelkedéssel, 79 229,24 ponton zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Már 411 felett jár az euró, bérrobbanás Németországban
Eidenpenz József | 2024. november 21. 12:33
Részben ismét a dollár lehet a felelős a forint gyengüléséért, de a zlotyhoz képest is gödörben van a hazai deviza. A háborús feszültség nem tesz jót a részvényeknek, miközben szárnyal az arany, a bitcoin, a kőolaj és a földgáz. Céláremelés jött OTP-re és Richterre, bérrobbanás volt az EU-ban. Leválhatna a Mol az orosz olajról?
Részvény / Deviza / Áru Itt már bizonyítottak az észak-koreai katonák — hatalmas lopást vittek véghez
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 10:22
Észak-Korea hackerei állnak a 2019-ben elkövetett 42 millió dolláros Ethereum-rablás mögött – közölte a dél-koreai rendőrség.
Részvény / Deviza / Áru Rohamra indult a forint, de meddig juthat?
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 08:09
Erősödéssel indította a napot a forint az euróval szemben, meglátjuk mire lesz ez elég.
Részvény / Deviza / Áru Eláztatta az eső a forintot
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 18:23
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben szerdán kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Nagyot villantott az OTP a parketten
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 18:09
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1131,04 pontos, 1,45 százalékos emelkedéssel, 79 096,82 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Jövőre olcsó lehet az üzemanyag, újabb bitcoin-rekordot mértek
Eidenpenz József | 2024. november 20. 12:16
Ismét emelkednek a tőzsdék, a BUX index is visszanyerte a keddi vesztesége egy részét. A forint viszont megint gyengélkedik és ismét közelít az euró a 410-es szinthez. A dollár erősödése és az orosz-ukrán háborús feszültség fokozódása lebeg a piacok feje felett, miközben az Nvidia gyorsjelentését várják. Túlkínálat lesz olajból?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG