A fontos, általánosan figyelt, a Fed-et is befolyásoló amerikai munkaerő-piaci adat, a mezőgazdaságon kívüli foglalkoztatottak számának új értéke a vártnál rosszabb lett. Ami nem nagyon tragikus, mivel így is a teljes foglalkoztatás közelében van az amerikai gazdaság.
Ennek ellenére az amerikai részvényindexek ma is tovább emelkednek, fél hat körül az S&P 500 0,4, a Nasdaq 0,6, a Dow Jones Ipari 0,4 százalékos pluszban volt. Egy logikus magyarázat, ha ebben a vételi őrületben van egyáltalán logika, hogy a fékezettebb habzású, nem annyira túlfűtött munkaerő-piac és gazdaság kevésbé készteti a Fed-et kamatemelésre. Az alacsonyabb kamat pedig jobb a tőzsdéknek.
A Mareketwatch szerint az idei négy tőzsdenap nap folyamatos emelkedése – négy nap, négy rekordcsokor – azt eredményezi, hogy egy éve nem volt ilyen jó hetük a vezető amerikai részvényindexeknek. Donald Trump elnök pedig, aki szívesen tulajdonítja saját érdemének a tőzsdék emelkedését, 30 ezer pontos Dow Jonest vizionált.
A lengyeleknél jobbak voltunk
Az európai piac, amely ősszel érte el eddigi csúcsát, aztán kissé lemaradt, ma is nagyobb százalékos emelkedést produkált. A német DAX 1,1, a francia CAC 0,9, az FTSE 100-as brit index 0,4 százalékos pluszban van. A dollár, amely sokat gyengült mostanában, ma kissé korrigált, erősödött, az euró/dollár 1,2040.
A mostanában sokat erősödő forint kis mértékben gyengült, 308,50 volt este az euró. A BUX index 0,4 százalékos emelkedése kissé elmarad az európai átlagtól, de a lengyel, cseh tőzsde még szerényebben teljesített.
Utolsókból elsők
Az OTP tegnap már csak 20 forintra volt mindenkori, 10 980 forintos csúcsától, ma viszont egy kis korrekció következett, és 0,2 százalékkal 10 940-re csúszott vissza. A nap elején egyébként a papír elérte az ominózus 10 980-at, a BUX index pedig a 40 ezer pontos határt is.
A Telekomot a hét elején vételre javasolta az egyik nagy brókercég, ez után ment is felfelé pár százalékot pár napon keresztül, ma kisebb korrekció következett. A részvény 0,3 százalékkal 465-re süllyedt. A Richter egy százalékkal 6735-re ment fel, a Mol 0,6 százalékkal 3080-ra.
Esik az olaj ára, amely a napokban a három éves csúcsot ostromolta. A WTI egy, a Brent 0,7 százalékkal csúszott vissza ma.
Magához tért a bitcoin, 12,3 százalékkal 16 300 dollárra ment fel. Az ethereum volt 1000 dollár felett is, de nem sokáig bírta ott, visszaesett 950-re.