8p

Csúnyán néznek ki a részvényindexek, de a magyar részvénypiac ma felülteljesítő, ami a 4iG-bejelentésnek is köszönhető. A forint megint gyengül, a svájci frank az energiafüggetlenség miatt is lehet olyan erős. Egymilliárd dollár feletti nyereséget ért el az egyik nagyobb kriptovaluta-tőzsde.

Megint rossz a hangulat az európai részvénypiacokon, a német index 1,5, a francia 1,2, a brit 0,3 százalékkal esik. Nem csoda, hiszen Németországban továbbra is folyamatosan az energiaárakról, az energiaválságról, annak várható gazdasági következményeiről, az ipari termelés és a gazdaság várható visszaeséséről folyik a közbeszéd.

Az amerikai határidős indexek is csúnya, egy-másfél százalékos esést mutatnak, ott pedig a kamatemelés a téma. A kínai jegybank kamatcsökkentése szerény hatással járt az ázsiai részvénypiacokon. Sanghajban 0,6 százalékos emelkedés, Hong Kongban és Tokióban hasonló esés volt a nap végére.

Ma felülteljesítő a BUX

Itthon a BUX index viszonylag jól teljesít másokhoz képest, hiszen csak 0,2 százalékkal megy le. Az OTP 1,4 százalékkal 9020-ra esik, a Mol fél százalékkal süllyed. A Richter 0,3, a Telekom 0,6 százalékkal emelkedik. A nagy bejelentés után, amire még visszatérünk, kilenc százalékkal lőtt ki a 4iG 845 forintra, de volt sokkal feljebb, 900 felett is a nap elején.

Árfolyam

A forint nem túl izmos, 406 körül van az euró, a péntek esti felett két forinttal. A dollár is majdnem pont ugyanannyi, ahogy a nemzetközi piacon közeledik az euró/dollár paritás (az 1,0000, avagy 1:1).

Vodafone-t is vesz a 4iG

A 4iG felvásárolná a Vodafone Magyarországot. Ezzel a cég a Magyar Telekom komoly kihívója lehet a magyar piacon, amelyet a kormány ráadásul rendszeresen különadókkal sújt.

Drágán vásárol be a 4iG?

A számítások azt mutatják, hogy nem túl olcsó a vétel – írja az Erste Befektetési Zrt. a 4iG-Vonafone tranzakcióról.

Igaz, nemzetközi összehasonlításban a 7,7 EV/EBITDA árazás nem tűnik drágának, de a Magyar Telekom 3,6-os értékeltségéhez képest már inkább a drága kategóriába esik.

A brókercég szerint elég magas, 56 százalék körüli eladósodottságot jelent mindez a 4iG számára, miközben a Vodafone 255 milliárd forint körüli anyavállalati hiteleit is refinanszírozni kell (talán az új állami bankkal), s “230 milliárd 4iG-re eső tőkét kell kifizetni”.

Az eladósodottság jelentős, már-már kritikus szintre való emelésével (még 130 milliárd forint hitelfelvétel), vagy pedig részvénykibocsátással lehet finanszírozni a hiányzó összeget, vagy a kettő kombinációjával kalkulálnak.

Nagy mozgás várható, ha megjön a hír az EU-ból?

A jogállamisági kérdésben benyújtott ajánlatunkra a közeljövőben érkezhet a válasz az Európai Bizottságtól – írta az Erste Befektetési Zrt. Egy elutasítás esetén a magyar eszközök leértékelődnének, akár erőteljesebben is, míg pozitív döntés esetén elindulhatna egy felértékelődés.

Lásd az Mfor.hu-n: Szorít az idő, óriási összeget bukhat Magyarország

Bivalyerős a svájci frank

Részben Svájc energiafüggetlenségével magyarázza a Holdblog, hogy a svájci frank igen erős. Ott ugyanis az elektromos áram 60 százaléka vízenergia, 34 százaléka atomenergia, és ezeket “semmiféle orosz métely nem fenyegeti”. De még olajat is Afrikából, Mexikóból, az USA-ból és Kazahsztánból importálnak.

Vélhetően ettől nem független a frank euróval szembeni ereje.

A CHF/HUF, EUR/HUF és USD/HUF árfolyamok 2022-ben. Forrás: Tradingview.com
A CHF/HUF, EUR/HUF és USD/HUF árfolyamok 2022-ben. Forrás: Tradingview.com

Ez az öt esemény lehet fontos a héten

A legfontosabb öt dolog, amire figyelnek majd a tőkerpiacokon az előttünk álló héten az Investing.com szerint:

  • A Jackson Hole-i konferencia: A befektetők izgatottan várják Jerome Powell pénteki beszédét a wyomingi Jackson Hole-ban, hogy információt kapjanak arról, milyen magasra emelkedhetnek az amerikai kamatlábak. Valamint meddig maradnak magas szinten az infláció kordában tartása érdekében. A piac 54,5 százalékos valószínűséggel számolt egy újabb 50 bázispontos emeléssel a szeptemberi ülésen, és 45,5 százalékot adnak a 75 bázispontos emelésnek a CME FedWatch szerint.
  • Amerikai makroadatok: A személyes jövedelmekre és kiadásokra vonatkozó júliusi adatok, a fogyasztói kiadások árindexe érkezik (PCE), ez a Fed által preferált inflációs mérőszám. Emellett a tartós fogyasztási cikkek megrendeléseiről, munkanélküli kérelmekről és a júliusi PMI-adatokról is beszámolnak. Az újlakás-értékesítésekről szóló adatok a lehűlő lakáspiacról árulnak el többet.
  • A részvénypiac viselkedése: Az amerikai részvények az utóbbi hetekben emelkedtek, de a napokban megtorpanni látszanak. Európában a német DAX fontos hosszú távú átlagokba ütközött.
  • Eurozóna PMI-k: Az eurózóna kedden teszi közzé az augusztusi PMI-adatokat (beszerzésimenedzser-indexeket), miután a júliusi összetett PMI 50 alá süllyedt, ami az üzleti tevékenység zsugorodására utalt. Az energiaárak miatt a PMI-értékek várhatóan ismét romlani fognak. Fogyasztói bizalomra vonatkozó adatok is jönnek kontinensünkről. Az Európai Központi Bank júliusi ülésének csütörtöki jegyzőkönyvét is figyelik.
  • Brit PMI-k: Az Egyesült Királyság kedden szintén PMI-adatokat tesz közzé.

Fórumozók is manipulálták a Kulcs-Soft részvényeket

“Összejátszás: internetes fórumozók is manipulálták a Kulcs-Soft részvényeket”címmel adott ki közleményt az MNB. Összesen 24 millió forint piacfelügyeleti bírságot szabott ki három magánszemélyre a piaci manipuláció tilalmára vonatkozó jogszabályok megsértése miatt. Egy internetes fórum aktív szereplői bizalmasan egyeztettek a Kulcs-Soft Nyrt. igazgatóságának elnökével a részvénnyel kapcsolatos kereskedésükről, és ez alapján végeztek ügyletkötést.

Mindez félrevezető, hamis jelzést adhatott a befektetőknek az adott részvény keresleti-kínálati viszonyairól írja az MNB.

Emlékeztetnek rá, hogy tiltott piaci manipuláció miatt idén júliusban a társaság igazgatóságának elnökét és egy magánszemélyt már összesen 60 millió forintra büntettek

Végre auditálják az USDT-t

Napok óta lefelé tart a kriptovaluták piaca, ma is kisebb mínuszban van. A bitcoin 21 ezer, az ether 1550 dollár alá érkezett, egy hét alatt 14, illetve 21 százalék volt az esés. (Nemrég a bitcoin még a 25 ezer, az ether a kétezer dollárt ostromolta.)

 

Kripto árfolyamok és grafikonok

 

A kereskedők körében fontos szerepet betöltő USDT stabilérmét már sok támadás érte, vádolták, hogy a letétben levő mögöttes dollárösszeg nincs is meg. Most a kibocsátó Tether auditált jelentést tett közzé a tartalékairól, amit a BDO, a világ vezető könyvvizsgáló cégeinek egyike ellenőrzött. Eszerint a készpénzállomány és a bankbetétek is növekedtek, a kereskedelmi váltók vagy rövid lejáratú vállalati kötvények (commercial papers) állománya tovább csökkent az elmúlt negyedévben. Az összes eszköz több mint 66 milliárd dollár volt, értéke így meghaladta a kötelezettségeket.

Svájci frank. Fotó: Depositphotos
Svájci frank. Fotó: Depositphotos

Kiszivárgott az FTX giganyeresége

Az FTX bevétele 89 millió dollárról 2021-re 1,02 milliárd dollárra nőtt, azaz mintegy 11-szeresére – derül ki a CNBC által megszerzett, nem nyilvános auditált pénzügyi adatokból. Az amerikai üzletág csak a bevétel kevesebb mint öt százalékát tette ki. A kriptotőzsdét mindössze három évvel ezelőtt alapították, amikor már a Coinbase és a Binance voltak a világ legnagyobb, bejáratott kereskedési helyszínei.

Azóta az FTX globális leányvállalatok seregét építette ki, startupokat vásárolt például Svájcban és Ausztráliában. Bár felpörgette a lakossági piacon is a terjeszkedési erőfeszítéseit, még mindig főként a kifinomultabb, származtatott termékeket használó kereskedők kedvence.

Világméretű adósságválság közeleg?

A Világbank egyik vezető közgazdásza az 1980-as évek adósságválságának megismétlődésétől tart. A magas infláció és a gyenge növekedés veszélyezteti a feltörekvő piacokat – mondta Ayhan Kose a Nikkei című lapnak. A globális központi bankok gyors kamatemelése bizonytalan helyzetbe hozhatja a súlyosan eladósodott országokat.

Egyértelmű hasonlóságot lát a jelenlegi helyzet és az 1970-es és 1980-as évek adósságválsága között, amikor a kevésbé fejlett országokat a magas adósság, az árak gyorsulása és a gyenge költségvetési helyzet sújtotta. Az 1970-es években Latin-Amerikát például elárasztotta az olcsó hitel, de a 80-as években adósságválság tört ki. A hitelek a kamatlábak emelkedésével nagyon megdrágultak. Több ország kénytelen volt megszüntetni a külföldi hitelezők felé történő adósságszolgálatot.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

 

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 26920 26860 27180 -0,66% 0 0 5 862 373 530 HUF 2025-07-01 17:14:03
MOL 2970 2952 2986 +0,54% 0 0 836 901 546 HUF 2025-07-01 17:10:56
MTELEKOM 1774 1774 1796 -0,34% 0 0 780 601 760 HUF 2025-07-01 17:06:40
RICHTER 9990 9855 10100 -0,10% 0 0 3 009 949 815 HUF 2025-07-01 17:05:56
OPUS 590 575 597 -1,17% 0 0 162 295 240 HUF 2025-07-01 17:05:27
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Nem káprázik a szeme, tényleg ennyit ér most egy forint
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 07:36
Friss, szerda reggeli árfolyamok.
Részvény / Deviza / Áru Kedden nem volt büszke a forint – nem menetelt
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 19:31
A magyar fizetőeszköz a nemzetközi piacokon kissé visszaesett.
Részvény / Deviza / Áru A bizonytalan hangulatban megcsúszott a BUX
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 17:41
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 215,78 pontos, 0,22 százalékos csökkenéssel 97 451,68 ponton zárt kedden
Részvény / Deviza / Áru Gyenge kezdés után további gyengeség a tőzsdén
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 14:52
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe a mínusz 0,33 pontos nyitás után tovább csökkent kedden kora délutánig.
Részvény / Deviza / Áru Ma érdemes spekulálni a pesti tőzsdén
Herman Bernadett | 2025. július 1. 11:35
Nagyon alacsony forgalom mellett folyik a kerekedés a budapesti parketten. A BUX hol a pirosban, hol a zöldben van, fel-le mozognak az árfolyamok. 
Részvény / Deviza / Áru Kirobbanó formában ébredt a forint
Herman Bernadett | 2025. július 1. 09:42
A tőzsde csak enyhe pluszban állt a nyitás után, de a forint szárnyakat kapott. 
Részvény / Deviza / Áru Kirobbanó formában indítja a második félévet a forint
Herman Bernadett | 2025. július 1. 07:00
Erős a forint kedd reggel is. Az euró ára 400, a dolláré 339 forint alatt jár. 
Részvény / Deviza / Áru Véget ért az első félév – pompásan sikerült a finálé
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 06:12
Az első félév utolsó tőzsdenapján emelkedéssel zártak az amerikai piacok. A forint erős, hajnalban 400 forint alatt volt az euró. 
Részvény / Deviza / Áru Nézze csak, mit művelt a forint hétfőn
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 18:26
A hétfői forintárfolyam felemás képet mutatott. 
Részvény / Deviza / Áru Bizonytalanok voltak a befektetők, elmaradt a fényes hétkezdés Budapesten
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 18:01
Estére ellaposodott a hangulat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG