Erősödésbe váltott a magyar deviza: a hét elején az euró a 400 forintos szint felé mozgott, csütörtökön azonban változott a helyzet. Ennek eredményeként pénteken délelőtt már bőven 396 forint alatt volt az árfolyam, 11 óra körül 395,40 forintot kértek egy euróért.
Segíthette a forint teljesítményét, hogy júliusban 213 milliárd forintos többletet mutatott a tegnap közzétett államháztartási adat. A magasabb költségvetési többlet pedig jó hír lehet a forint szempontjából, valamint a vártnál magasabb júliusi inflációs adat is inkább a forintot erősítette - kommentálták a magyar fizetőeszköz mozgását a K&H Értékpapír elemzői.
Jelentettek a magyar óriások
A BUX pénteken 11 óra körül 0,4 százalékos pluszban volt. A negyedéves gyorsjelentését pénteken publikált Mol és OTP Bank közül az előbbi 0,4, utóbbi 0,2 százalékos drágulásnál tartott ekkor. A Richter ugyanakkor 0,8 százalékkal erősödött, a Magyar Telekom pedig stagnált.
A Mol eredményéről az erstés szakértők azt írták, hogy az olajcég eredménye összességében jobb lett a vártnál. A cég az első félévben elért 1,53 milliárd dolláros EBITDA eredménye lehetővé teszi az év teljes egészére várt 3 milliárd dolláros EBITDA elérését. A Mol-részvények elsősorban a külső környezettől és a magyar állam adópolitikájától függenek rövid távon. A környezet esetében kismértékben gyengébb finomítói marzsokra számítanak az erstések a második félévben, miközben a magasabb gázárak segíthetik a kitermelési üzletágat. A magyar állam várhatóan emelni fogja a különadókat: az Ural/Brent különbségre kivetett adó küszöbértékét augusztus 1-től a korábbi 7,5 dollár/hordóról 5 dollárra csökkentette a kormány. Várható, hogy a hazai bányajáradék és az árbevételre kivetett különadó is változni fog.
Az OTP is jól szerepelt a második negyedévben.
Sikeres volt a negyedév, jól teljesít a bank, a nyereség folyamatosan növekvő része külföldről érkezik - mondta Bencsik László vezérigazgató-helyettes. Kiemelkedő jövedelmezőséget értek el, a ROE (sajáttőke-arányos megtérülés) 2024 első félévében 23,6 százalékot tett ki. A kedvező eredményekhez hozzájárult, hogy a jó profit mellett felgyorsult a hitelezési aktivitás több országban, Bulgáriában, Szerbiában, Horvátországban, Montenegróban, és a negyedévben Ukrajnában is.
Az európai tőzsdeindexek szerény pluszt termeltek a pénteki kereskedés első negyedében. A londoni FTSE-nál ez 0,3 százalékot többletet jelentett, a frankfurti DAX 0,2 százalékos emelkedést ért el, míg a párizsi CAC 0,5 százalékkal feljebb kapaszkodott.
Visszatért az optimizmus az amerikai parkettre
Az ázsiai és csendes-óceáni térség országainak tőzsdéi pénteken szépen követték az Egyesült Államokban egy nappal korábban kezdődött hegymeneten amerikai társaikat – derült ki a CNBC összefoglalójából. A tokiói Nikkei-225 0,6, a szélesebb vállalati kört felölelő Topix majdnem 1, a dél-koreai Kospi 1,4 százalékkal nőtt. A hongkongi Hang Seng 1,2 százalékkal nőtt. Ugyanakkor a kínai Sanghai Composite Index szerény, 0,3 százalékos mínuszban zárt. A sanghaji parketten hozzájárult a rossz hangulathoz, hogy a befektetők elkezdték leépíteni a jen- és a dollárbefektetések hozamkülönbségére alapozott carry trade üzleteiket. A kínai gazdaság ellentmondásos jelzéseket adott. A fogyasztói árak júliusban 0,5 százalékkal voltak magasabbak a 2023. júliusinál, ami felülmúlta a Reutersnek nyilatkozó elemzők 0,3 százalékos várakozását. Az adat rosszabb a júniusinál is. Akkor 0,2 százalék volt az éves infláció. Eközben a termelői árak 0,8 százalékkal csökkentek éves összehasonlításban, lényegében a 0,9 százalékos várakozásnak megfelelően. A júniusi adat szintén 0,8 százalék volt.
Az ázsiai hegymenetet megelőzően az USA-ban a korrekció erőteljes korrekcióját élhették át a tőzsdézők. Az S&P-500 index 2,3 százalékkal ugrott meg, amivel 2022 novembere óta nem látott erős napot zárhatott. A Dow Jones Industrial Average 1,76, a Nasdaq Composite 2,87 százalékkal mutatta meg, hogy van új felfelé is az elmúlt napok gödréből. A hangulatváltozást az indokolta, hogy augusztus első csonka hetében kevesebben fordultak munkanélküli segélyért az USA-ban, mint az azt megelőző héten. A jelentkezők száma a munkaügyi minisztérium adata szerint 233 ezer volt, ami 17 ezerrel kevesebb az előző heti adatnál és jóval elmaradt a Dow Jones hírügynökség 240 ezres becslésétől.
„A munkanélküli-kérelmek száma visszaesett a múlt héten, ami azt bizonyítja, hogy az időjárás és az autóipari üzemek szezonális bezárása tehető felelőssé a korábbi drámainak mondott növekedésért” – mondta Robert Frick, a bécsi székhelyű Navy Federal Credit Union globális hitelszövetkezet elemzője. Szerinte nincs igazán ettől eltérő komoly magyarázat a foglalkoztatás hullámzására.
Nem várható az olajpiac erősödése
A globális olajkeresletnek erősödnie kellene a következő hónapokban ahhoz, hogy elnyelje az OPEC+ olajkartell októberre tervezett kitermelésnövelését. A két legnagyobb olajfelhasználó ország, az Egyesült Államok és Kína kereslete elmaradt a várakozásoktól az év első hét hónapjában. Ha mindkét ország gazdasága tovább lassulna, azzal nyilván a fekete arany iránti kereslet is zsugorodna. Ez azzal járhat, hogy az OPEC+ elhalasztja a kitermelés bővítését vagy tudomásul veszi, hogy kevesebbet kap az energiahordozóért, mint korábban.
Az ár augusztusban 80 dollár/hordó alá esett, ami kisebb összeg, mint amekkorára az OPEC+ legtöbb tagországának szüksége van az állami költségvetése egyensúlyban tartásához. Meglepő, mennyire eltérően látják a piacot a szakértők. Az olajkartell szerint 2024 első felében napi 2,15 millió hordóval nőtt a világ olajkereslete, míg a legismertebb tanácsadó cég, az IEA csak 735 ezer hordós bővülést becsül. A különbség elsősorban abból fakad, hogy az OPEC jóval nagyobb növekedést lát a kínai fogyasztásban, mint az IEA. Az olaj jegyzése péntek délelőtt picit elmaradt az egy nappal korábbitól. A Brent hordójáért 79 dollárt kellett adni, a WTI-t kicsit 76 dollár/hordó felett jegyezték.
Más-más ok miatt drágul a gáz és az arany
A gáz árát megdobta az ukrán hadsereg támadása Oroszország Kurszki régiója ellen, mivel ez a terület az európai exportból még megmaradt szállítások egyik tranzitfolyosója. A régióban rendkívüli állapotot hirdettek, miután az ukránok több mint tíz kilométerre jutottak az ukrán-orosz határtól. Az új helyzetre válaszul a holland gáztőzsdén közel hat százalékkal, 38,5 euró/MWh-ra ment fel a susogó energiahordozó ára.
Az arany ára háromnapos csúcsra ugrott augusztus 8-án, unciánként 2426 dollárral, ami szakértők szerint azt jelenti, hogy a növekedés határa 2450 dollár körül lehet. A befektetők menedéknek tekintik a nemesfémet a pénzük értékének megóvására, arra az esetre, ha az amerikai Fed csökkentené az alapkamatát. Ez a recessziós félelmek miatt nagyon valószínű.
A kriptopiacon a legjelentősebb célpontok közül a Bitcoin több mint 1 százalékos mínuszt volt kénytelen elkönyvelni, az Ethereum 0,8 százalékot veszített az értékéből. Nem úgy a Tether, amely 0,01 százalékos erősödést ért el, ami lényegében stagnálást jelent. (Via Reuters, CNBC)
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.