A CIG Pannónia célpiacai hosszú távon növekedésre vannak ítélve, régiónk messze elmarad az EU átlagától és a fejlődő országoktól is mind a biztosítások penetrációja, mind a biztosításokra költött egy főre jutó összeg tekintetében – írja a KBC Equitas intézményi elemzője. A konvergencia miatt akár évi átlagos 7,5 százalékos növekedés is elképzelhető a következő tíz évben, de arra számítanak, hogy inkább az évtized második fele szólhat kiemelkedő növekedésről.
A biztosítási piac rövid távon tele van bizonytalansággal
Magyarországon a biztosítási piac évek óta nehéz helyzetben van, és a közeljövőben inkább a negatív tényezők lehetnek túlsúlyban. Sem az életbiztosítási, sem a nem-élet üzlet nem tudott jelentősen növekedni az elmúlt években - írják. A recessziós környezet miatt 2012-ben sem várnak számottevő növekedést, így a stratégiai alkalmazkodásra kell majd fókuszálniuk a cégeknek a piaci részesedésük növelése érdekében.
Tovább nőhet a piaci részesedés, de ennek ára van
A CIG a unit-linked (befektetési egységekhez kötött életbiztosítás) termékek értékesítésével tudta növelni piaci részesedését a 2008-as indulása óta. Ezek a termékek könnyebben értékesíthetők, mint a kockázati életbiztosítások, mivel inkább tekinti az ügyfél befektetésnek, mint biztosításnak. A biztosító szemszögéből azonban ezeknek a termékeknek a kezdeti költségei (ügynököknek, alkuszoknak fizetett jutalékok) nagyon magasak és a termék megtérülési paramétereiben is elmarad a hagyományos biztosításoktól.
Az első nyereséges év 2014 lehet majd
Életbiztosítást húsz évre, életbiztosítót százra... Életbiztosítást húsz évre kell vásárolni, életbiztosítót pedig száz évre – mondta el a Privátbankárnak adott interjújában Horváth Béla, a CIG Pannónia elnöke. Ugyanazt az ívet írjuk le a tőzsdén, mint mindenki az iparágban – tette hozzá. „Mostantól semmi más dolgunk nincs, mint sikeresen működni, sikeresen gazdálkodni, 2014-ben profitba vinni a céget, és ez meg fog majd látszódni az árfolyamban is. Jelenleg minden biztosító háromszor- négyszer- ötször alulértékelt, nemcsak mi vagyunk ezzel így. Az iparág abszolút alulértékelt most, de ez változni fog, nemcsak Magyarországon, hanem máshol is a világban is. Ez az árfolyamszint a legideálisabb beszállási pont, én is vettem decemberben CIG Pannónia-részvényeket.” (Tovább az interjúhoz.) |
Ahogy folyamatosan hozzáadódnak a korábbi években kötött szerződésgenerációkhoz az új szerzések, a meglévő állományok pénzáramlása képes lesz kitermelni a működési költségeket (szerzési jutalékok, központi költségek). A KBC intézményi elemzője úgy véli, 2014 lesz az első nyereséges éve a biztosítónak, ami egybeesik a menedzsment várakozásával is.
A központi költségek csökkenése és a kárkifizetések növekedése várható a jövőben. A biztosítási portfólió folyamatos növekedésével párhuzamosan a kárkifizetések növekedni fognak, mivel a korosodó szerződéseknél növekszik a visszavásárlás valószínűsége és a haláleset esélye is. Ezzel szemben a központi költségek csökkenése várható egyrészt abszolút értékben, másrészt a díjbevételhez viszonyított arány is egyre közelebb lesz az iparági átlagos 8-9 százalékos szinthez.
Az új tőkeszabályozás (Szolvencia II) tőkeemelést tehet szükségessé, bár a jelenlegi Szolvencia I szabályokat figyelembe véve kitarthat a biztosító tőkéje addig, amíg eléri a nyereséges működést 2014-ben. A menedzsment becslése alapján 4 milliárd forint pótlólagos tőkére lehet szükség, amely az élet és nem-élet üzletág működéséhez is elegendő lehet és alárendelt kölcsöntőkét is magába foglalhat majd.
Az értékeltség egyelőre magasnak mondható
Az elemzés 435 forintos fair érték mellett eladási ajánlást fogalmazott meg. (A részvény kedden 484 forintról esett 470 forint körnéykére.) A jelenleg életben lévő ügyfélszerződés-portfólió, kiegészülve a tulajdonosok számára rendelkezésre álló tőkeelemekkel, 109 forintot érhet a részvény árában, míg a jövőbeli szerződésgenerációk becsült értéke 327 forint. A dinamikusan fejlődő nem-élet üzletágat viszont az alaposabb elemzéshez szükséges információk hiányában nem szerepeltették a modellben. A biztosítók piaci árazásához képest sem tekinthető olcsónak a CIG, bár nehéz életciklusuk kezdeti stádiumában lévő, tőzsdén forgó biztosítókat találni, amelyekhez nyugodt szívvel lehetne hasonlítani a CIG Pannóniát - írja az Equitas.