A részvénypiacok továbbra is feszült figyelemmel várják a Fed kétnapos ülésének holnap esti végét – az árfolyamokból ítélve egyben optimistán. Joe Biden amerikai elnök pedig ma találkozik Brüsszelben az EU tagállamok vezetőivel, ami után nagy bejelentésekre van kilátás az együttműködésről és a Kínával való viszonyról.
Az európai tőzsdék újabb történelmi csúcsokon vannak, a német DAX 0,7, a francia CAC 0,5, a brit FTSE 100 pedig 0,3 százalékkal emelkedik. Az amerikai határidős indexek is szerény pluszban állnak. A varsói tőzsde tegnapi szárnyalása mára megakadt, a BUX viszont szintén száguld tovább, 0,7 százalékkal.
Az OTP 0,9, a Mol 0,5, a Richter 0,2, az Opus 1,0 százalékkal megy fel, a Telekom kissé esik. A Rába tegnap hat százalékkal emelkedett a magyar hadiipar fejlesztéséről szóló hírek nyomán, ma azonban stagnál. Bejelentette első nemzetközi tranzakcióját a 4iG Nyrt., amellyel távközlési portfólióját bővíti, és űripari terjeszkedésbe fog.
A forint tovább gyengül ma is, több mint egy forinttal drágább az euró, 351,10 az ára.
Miért zuhan a réz?
Az árupiacon a réz zuhanása feltűnő, a “jövő olajának” is nevezett fém szokatlanul nagy mértékben, 3,5-4,0 százalékkal zuhan. Ez összefüggésben lehet azzal, hogy Peruban most már biztosan a szélsőségesen baloldali elnökjelölt győzött a választáson, aki államosításokat ígért. Bár ez hosszú távon inkább csökkentheti a rézkínálatot.
Félreértés miatt gyengült a forint?
A csehek is felzárkóznának a magyar jegybankhoz a szigorítás tekintetében – írja az Erste Befektetési Zrt. Tegnap a brókercég szerint félreértés történt a piacon, a piac félreértelmezett egy kijelentést, s azt gondolta, hogy megszűnik a jelenlegi legfontosabb monetáris eszköz, az egyhetes betét.
Ha helyét az O/N betét venné át, akkor jelentős kamatcsökkentésről beszélhetnénk. A furcsa az, hogy a cáfolat után a forint nem erősödik, hanem továbbra is együtt gyengül a zlotyval. Pedig a lengyelek más utat járnak, még nem gondolkoznak kamatemelésben.
Negyedévente jöhet kamatemelés itthon?
A forintgyengülésnek technikai okai is lehetnek a KBC Equitas cikke szerint.
Valamint a kamatemelési várakozások is nagyon magasak lehettek a piac részéről. Tegnapi kommentek szerint pedig negyedévente egy kamatemelés jöhet az MNB-től, Pleschinger Gyula, a monetáris tanács tagja háromhavi periódust említett.
Alacsony adók, magas kiadások, kevés adósság? Ezt meg hogy?
Németországban szivárognak a CDU következő választási programjának körvonalai. A kormányzó párt kijelentette, hogy nem akar magasabb adókat, a vállalkozók terheit nem növelné. Ugyanakkor az eladósodottságot sem emelné és a klímaváltozásra is sokat költene. Hogy ez hogyan lesz lehetséges, egyelőre nem állt össze. A CDU-CSU koalíció közös programját hétfőn mutathatják be.
Csúcson az amerikai sajátrészvény-vásárlások
Az idén eddig 500 milliárd dollár értékben jelentettek be sajátrészvény-visszavásárlást az amerikai vállalatok, ami kétszer annyi, mint tavaly ebben az időszakban, és új történelmi csúcs – írja a Handelsblatt.com a Goldman Sachs nyomán. Ebből csak az Apple és az Alphabet vásárlásaira 140 milliárd dollár jut.
Megjegyzendő, hogy a sajátrészvény-vásárlás az osztalék alternatívájának számít az USA-ban, és adózási megfontolások támogatják. Az osztalék után ugyanis sok piaci szereplőnek rövid távon kell adót fizetnie, míg az árfolyamnyereség után csak valamikor a távoli jövőben, amikor majd eladja a papírokat.
Rólad szól a tőzsdei bevezetés holnap Frankfurtban
Meghatározták az About You (“Rólad”) hamburgi online divatkereskedő cég részvényeinek árfolyamát a holnapi tőzsdei bevezetéshez, ami 23 euró lett. Ez körülbelül 3,9 milliárd euró piaci kapitalizációt jelent majd. A kibocsátási ár így azon 21–26 eurós sáv közepén mozog, amelyen a részvényeket felajánlották a befektetőknek.
Az IPO összértéke 842 millió euró. A vállalkozás egyébként az Otto csoport leányvállalata – írta az N-Tv.de. A frankfurti tőzsde idei nagyobb bevezetései voltak a Linux-szoftverszolgáltató Suse, a rádióállomás-üzemeltető Vantage Towers és az online használtautó-kereskedő, az Auto1. Június végén a jó minőségű számítógép-billentyűzeteiről ismert Cherry készül tőzsdére.
Elektromosautó-gyártó a pácban
Tegnap 19 százalékkal esett a Lordstown Motors elektromosautó-gyártó árfolyama, miután két menedzsere is váratlanul vette kalapját, a vezérigazgató és a pénzügyi igazgató. Alighanem amiatt, amit a múlt héten bejelentettek, miszerint a vállalat pénzügyi forrásai kimerülőben vannak, így a csőd szélén áll – derül ki az N-Tv.de tudósításából.
A részvény év/év alapon ezzel együtt is csak nyolc százalékkal esett.
Megrángatták a Novavax-ot
Tegnap tíz százalékos pluszban is járt a Novavax árfolyama, de végül mínusz egy százalékban végzett. Az emelkedést az váltotta ki, hogy bejelentették, koronavírus-oltóanyaga a vártnál jobb, 90 százalékos hatékonyságú a legújabb vizsgálati adatok szerint.
Kína fizetéseket folyósított digitális jüanban
A kínai hatóságok tovább kísérleteznek jegybanki digitális pénzükkel (CBDC), a digitális jüannal. Ezúttal első alkalommal folyósítottak béreket ebben a fizetőeszközben – tudósított a Cointelegraph. Ez állítólag jelentősen leegyszerűsítette a bérfizetés folyamatát, amit az egyik tartományban egy erdősítési projekten dolgozó munkások felé teljesítettek. A digitális jüant blokklánc-technológia segítségével működtetik, számolják el.
Stabilan 40 ezer felett a bitcoin
Úgy tűnik, meg tud kapaszkodni a bitcoin a vasárnap kezdődött áremelkedés után negyvenezer dollár felett, jelenleg 40 300 dollár. Bejelentették, hogy a bitcoin-bányászok túlnyomó többsége a “Taproot” nevű szoftverfrissítés mellett tette le a voksát, amely novemberben indul majd el, és javítja a rendszer felhasználási lehetőségeit. A sajtó egy része, mint a Forbes, a 2017 óta legnagyobb jelentőségű bitcoin-fejlesztésről beszél.
Az okosszerződésekre és decentralizált pénzügyekre fejlesztett polkadot és chainlink kriptodevizák 15, illetve 12 százalékkal emelkednek ma is.
Lebombázták az uránrészvényeket
A Global X Uranium (URA) uránbányarészvény-ETF árfolyama 6,5 százalékkal zuhant tegnap arra a hírre, hogy Kínában szivárgás történhetett egy nukleáris erőműben. Az egyik piacvezető, a Cameco részvénye 9 százalékkal esett. A francia Electricité de France cég, amely szoros üzleti kapcsolatokat ápol a kínai féllel, figyelmeztetést adott ki.
Az uránbányák az utóbbi egy év egyik legjobb befektetésének bizonyultak. Az URA ETF a tegnapi zuhanás után is 100 százalékos pluszban van év/év alapon. A North Shore Global Uranium Mining ETF (URNM) pedig 150 százalékkal drágult.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.